Pěstování brambor má na Vysočině staletou tradici. Jedním z podniků, které věnují této plodině značnou pozornost i v současné době, je Havlíčkova Borová zemědělská a. s. Do techniky a technologií pro pěstování, sklizeň a uskladnění brambor investuje nemalé prostředky. Příkladem je nejnovější vyorávač brambor, splňující nejpřísnější kritéria.
Zemědělský podnik Havlíčkova Borová zemědělská a. s. vznikla z původního zemědělského družstva v roce 1996. V současné době, společně se svojí dceřinou firmou, hospodaří na 1750 ha zemědělské půdy. Její činnost stojí na třech pilířích, rostlinné a živočišné výrobě a provozování bioplynové stanice o výkonu 990 kW.
Technika pro sklizeň brambor
V Havlíčkově Borové používali při sklizni dlouhá léta vyorávač brambor od firmy Grimme, model GZ 1700 – dvouřádkový vyorávač bez zásobníku, který pomocí dopravníku nakládá za jízdy brambory do souběžně jedoucího vozu. Spolu s ním pracoval v podniku ještě druhý stroj značky Pearson. Po téměř dvaceti letech však nastal čas na jejich výměnu. „Se starými stroji jsme vybírali brambory do zimy a měli tak problémy s jejich kvalitou, a tak jsme se v loňském roce rozhodli vybrat novou techniku, která bude výkonnější, zvýší rychlost a také kvalitu sklizně, včetně minimalizace poranění hlíz,“ vysvětluje důvody nákupu nového stroje předseda představenstva Ing. Málek. Ve výběrovém řízení zvítězila technika značky Grimme. Důležitá při výběrovém řízení však nebyla jen technická data, ale také otázka servisu. A ten zajišťuje společnost P & L, spol. s r. o., dlouhodobě na vysoké úrovni. A jak poznamenává Ing. Málek, u sklizňové techniky je rychlý a kvalitní servis doslova k nezaplacení. Konkrétní model a jeho specifikaci následně doladilo vedení společnosti se zástupci firmy P & L, spol. s r. o. Nový vyorávač se zapojil do letošní sklizně.*
Více v listopadovém Farmáři.