03.09.2022 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolehlivé a moderně vybavené česačky chmele

Sklizeň chmele pokračuje naplno. A to i v zemědělském podniku ZD Polesí Ročov, který hospodaří na 1600 hektarech zemědělské půdy v severozápadních Čechách v Ústeckém kraji. Výměra orné půdy činí 1000 hektarů, na nichž se pěstují obiloviny, ozimá řepka a pícniny pro produkci objemných krmiv. Objemná krmiva slouží jako výživa stáda dvou set kusů krav bez tržní produkce mléka. Podnik chová v uzavřeném obratu stáda čistý plemenný materiál plemen Hereford a Masný simentál.

ZD Polesí Ročov hospodaří dohromady v osmi katastrech. Nejvýše položené je středisko v Ročově – 420 metrů nad mořem. V okolí obce se na opuce nachází sklizňová plocha 200 hektarů chmelnic. Pro zpracování úrody šištic je na středisku v provozu 11 česacích strojů, dvě čtyřkomorové a dvě dvoukomorové sušárny. Na druhém středisku funguje šest česacích strojů a jedna pásová a jedna čtyřkomorová sušárna.

Na rozdíl od roku loňského se ten letošní vyznačuje katastrofálně sníženými výnosy chmele – o celých šedesát procent. Na vině jsou vysoké teploty v květnu a červnu a nedostatek srážek v červnu a červenci. Rostliny jsou na první pohled zelené a vzrostlé, ale nesou jen malé šištice.

Nicméně i tak se vedoucí pracovníci rozhodli do produkce chmele investovat. Z důvodu dobrých referencí si zvolili česačky od německého výrobce Wolf. Požadovali totiž stroje provozně spolehlivé, které budou pracovat bez poruch a prostojů. Takové prostoje jsou nežádoucí, protože pak stojí celá sklizňová linka, opožďuje se sklizeň chmele a rostou náklady. Česačky byly přivezeny před 8. 8. 2022, do 20. 8. probíhala hlavní montáž. 20. 8. již byly přivezeny čtyři fůry chmele a po spuštění dvou nových česaček Wolf proběhlo zkušební česání. To dopadlo na výbornou a tak od 21. 8. mohou jet nové česačky naplno. Tímto dnem byla sklizeň chmele v podniku zahájena.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2022.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down