07.07.2020 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolehlivé švédské pluhy

Pluhy Överum se třemi až deseti páry orebních těles dodává českým zemědělcům společnost PEKASS a. s. Charakteristickým znakem nesených, polonesených a nápravových modelů včetně pluhů on-land je kvalitní orba, spolehlivost, malý tahový odpor, nízká spotřeba paliva, minimální opotřebení a tím i dlouhá životnost.

Co se za těmito vlastnostmi skrývá?

Ocel „made in Överum“

Významným faktorem podílejícím se na kvalitě pluhů Överum, je kvalitní švédská ocel. Polotovary odhrnovacích desek se obohacují uhlíkem v cementační peci při teplotě 900 °C. Zdrojem uhlíku je alkohol, který se vlivem vysoké teploty zplyňuje a povrch železa je jím rovnoměrně sycen až do hloubky 2,5 mm. Nastavený čas a teplota zaručují jeho přesný obsah v odhrnovacích deskách. Ty se po 19 hodinách přemístí do uzavřené chladicí pece s dusíkem, který zamezuje oxidaci i poklesu obsahu uhlíku na povrchu desek. Zde se odhrnovací desky pomalu ochlazují.

Výsledkem je ocel na povrchu velice jemná a tvrdá s plynulým přechodem k hrubému houževnatému jádru. Je tak splněn požadavek, aby odhrnovací deska byla na povrchu extrémně pevná a tím i odolná, ale uvnitř pružná. Prokázalo se, že životnost odhrnovacích desek Överum je o 65 % delší než životnost odhrnovaček u některých konkurenčních výrobců.

Nízká tahová potřeba

Příznivý tahový odpor zaručují především populární pološroubovité odhrnovačky XL. Lze je využít pro různé šířky záběru, typy půd i hloubku zpracování. Tato dostatečně dlouhá orební tělesa zkonstruovaná počítačovou metodou velice dobře zaklápějí odříznutou skývu, a to i v těžkých, lepivých či jílovitých půdách. Spolehlivě pracují až do hloubky 28 cm při doporučené rychlosti 6–8 km/h, používají se i k rychlé podmítce do hloubky 10–12 cm při rychlosti kolem 12 km/h. V obou případech odřízne orební těleso dostatečnou skývu a vytvoří prostornou brázdu pro široké pneumatiky traktorů.

Konstruktéři kladli důraz na to, aby odvalující se ornice měla v každém bodě odhrnovacího tělesa konstantní zrychlení. Výsledkem je nejen rovnoměrné obracení půdy, ale především minimální tahový odpor. To má vliv na malou spotřebu paliva a opotřebení. Odhrnovačky XL jsou velice efektivní z hlediska potřeby tahu, což potvrdil i nezávislý zkušební institut v Uppsale, který dělal u tří nejvyspělejších čtyřradličných pluhů srovnávací testy několika typů orebních těles. Pluhy pracovaly v hloubce 20 cm a záběr každého orebního tělesa byl 40 cm. Nejmenší tahový odpor měla právě orební tělesa Överum XL, pluh požadoval příkon 58 kW. Dva konkurenční pluhy vyžadovaly příkon 65 a 68 kW. Uvedené výsledky potvrzují i sami zemědělci, traktory o výkonu 160–170 k zvládnou s orebními tělesy XL pětiradličné i šestiradličné pluhy. Není proto divu, že v České republice je 90 % pluhů Överum vybaveno právě odhrnovačkami XL.

Ing. Josef Vedral

Produktový manažer Överum, PEKASS a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down