12.09.2022 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Spolehlivost a komfort práce přesvědčily

Výkon moderních traktorů roste. Je celkem pravidlem, že s pořízením traktoru nové modelové řady se získá stroj nejen modernější, ale také výkonnější. Že je tento trend namístě, potvrzují i zkušenosti zemědělců z podniku Agrodružstvo Dušníky, kteří hospodaří na 670 hektarech orné půdy v Ústeckém kraji. Věnují se jen rostlinné výrobě a nechybí ani pěstování chmele.

Na lehkých převážně hlinitopísčitých půdách se pěstuje ozimá řepka, ozimá pšenice, jarní ječmen a jarní pšenice. A to kombinací klasického postupu s orbou a technologie bezorebné. Jedna ze zásad spočívá v tom, že před setím jařin vždy proběhne podzimní orba. A to i v případě, že panuje suchý podzim. Na kvalitní orbu je kladen velký důraz. Následující rok pak nejsou problémy s hraboši a díky zaklopení všech organických zbytků pak ani s fusárii. Často probíhá orba také v létě, před výsevem ozimé řepky. Dalším krokem je zpracování hrubé brázdy pomocí pasivní kombinace.

Pracovníci Agrodružstva Dušníky jsou věrní příznivci značky Case IH. Věří jí, protože všechny historicky vlastněné stroje se ukázaly jako provozně spolehlivé – a samozřejmě i velmi komfortní. V současnosti v rostlinné výrobě traktory Case IH zcela dominují.

Na začátku druhého tisíciletí přišel do podniku traktor Case IH CVX 1190, tedy nejvýkonnější model z druhé generace traktorů Case IH CVX z rakouského Sankt Valentinu. Majitele oslovil svou spolehlivostí a prošlapal známé značce na podniku cestu. Šestiválcový motor Sisu Diesel fungoval zcela bez problémů, stejně jako plynulá převodovka CVX, jejímž výrobcem byla v té době německá firma ZF. Traktor slouží v podniku až do dnešních dnů, počítadlo motohodin ukazuje údaj 14 500 motohodin – bez větší poruchy.*

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down