27.09.2021 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Správně složená kejdová linka

Společnost JASNO nabízí mimo jiné široké portfolio zemědělských služeb. Jednou z nich jsou i kejdové linky sloužící i k aplikaci fugátu z bioplynových stanic. V současnosti má firma k dispozici tři samojízdné aplikátory Vredo VT 7028-3 a dva modely Holmer Terra Variant 585. Vhodnost nasazení určitého aplikátoru je dána jednak množstvím aplikovaného hnojiva, velikostí a svažitostí pozemků a také technologií aplikace. Stroje mohou být agregovány s různými aplikátory s různým pracovním záběrem a dva menší aplikátory Holmer mohou být spřaženy i s adaptérem na striptill. Specialitou je potom využití tohoto adaptéru k přihnojování do porostů vzrostlé kukuřice. Aplikační stroje mohou pracovat i v systémech CTF (control trafic farming), kde je důležitá přesnost. Všechny jsou totiž vybaveny systémy satelitní navigace a mohou aplikovat s přesností na 2 cm.
Důležitý je i výběr dopravní techniky, jejíž objem musí být sladěn s objemy aplikátorů. Velkou výhodou samojízdných aplikátorů je i maximální šetrnost a ochrana půdy proti utužení. Primárně je dbáno na to, aby počet přejezdů k návozním cisternám byl co nejnižší a samotné stroje mají rovněž technologii, které měrné zatížení půdy při jejich přejezdu snižují.

Dopravní technika

Samojízdné aplikátory jsou možná hvězdami celé kejdové linky, ale neméně důležitá je i dopravní technika, která hmotu naváží a musí být objemově sladěná, tak aby řetězec pracoval jako po másle. Pro návoz používá společnost JASNO agrotahače Tatra a Iveco v konfiguraci 4x4 a 6x6 v agregaci s tří nápravovými cisternovými návěsy D-TEC a  ZVVZ. Stejně jako agrotahače i cisternové návěsy byly vyrobeny na zakázku s cílem postavit co nejefektivnější linku. Všechny cisterny jsou vybaveny nuceným řízením první a třetí nápravy, čerpadly na plnění cisteren, všemi alternativami připojení na odběrná místa skladovacích kapacit zákazníků.

Dopravní technika je uzpůsobena pro navážení velkých objemů, tak aby mohl být využit vysoký potenciál celé linky.  Na rozdíl od souprav traktor – tažená cisterna jsou agrotahače rychlejší, ekonomicky výhodnější a díky zvolené konfiguraci mají i lepší manévrovací schopnosti.

Dopravní technika naváží materiál k samochodnému aplikátoru. Díky konstrukci nasávacích ramen samochodných aplikátorů je možné cisternu přečerpat přímo z pozemní komunikace. Vozidla nevjíždí na pozemek, čímž je opět postaráno o co nejmenší zatížení půdy a maximální efektivnosti a kvality prováděné práce.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down