Správný okamžik je trefou do černého

V zemědělství, víc než kde jinde, platí, že úspěch mají ti, jenž jsou na správném místě ve správný čas. Přičemž v tomto oboru můžeme ještě ke známé poučce přidat doplňující informace, jako je potřeba správných strojů a použití správné technologie.

S tímto mottem vede podnik Lesonice a. s. jeho výkonný ředitel Martin Diviš. Říká, že každý rok je pro určitou pracovní operaci jen jeden ideální okamžik. Trefit ho je téměř nemožné, ale důležité je, co nejvíce se k němu přiblížit. Proto je nutné mít v podniku funkční efektivní stroje, byť je pak podnik trochu předimenzovaný.

 

Nové stroje

Rolnická společnost Lesonice hospodaří celkově na 6000 ha zemědělské půdy. 2500 ha leží přímo kolem centrály společnosti v Lesonicích, ale zbylých 3500 ha mají další čtyři obhospodařovávané podniky, z nichž nejvzdálenější leží od Lesonic téměř 60 km.

Při kompletní obměně zastaralého technického parku se v Lesonicích  rozhodli jako tažné prostředky pořídit dva pásové traktory Challenger MT 765C a MT 865C. Od té doby mají kolové traktory s trochou nadsázky „vstup na pole“ zakázán. Velké výkonné traktory s širokozáběrovou závěsnou technikou zpracovávají půdu i sejí.
A jelikož v Lesonicích už dlouhá léta zpracovávají půdu bezorebně, bylo potřeba efektivních podmítačů a hloubkových kypřičů. Prvním novým strojem na farmě byl proto talířový podmítač  Horsch Joker s pracovním záběrem 12 m. V té době podobných strojů s tak velkých záběrem mnoho nebylo a tak bylo rozhodování jednoduché. Joker 12 RT si na podzim vyzkoušeli a hned na druhý rok po žních už podmítal po sklizni.
Talířový podmítač je sice bezpochyby nepostradatelný, ale stejně nepostradatelný je v technologii diferenciálního zpracování půdy hloubkový kypřič. Obzvlášť v podniku, který je zaměřený na produkci řepky a tak vedle „Žolíka“ jak Jokerovi familiárně ve firmě přezdívají, byl zakoupen hloubkový kypřič Tiger AS.
Ten rok zaseli ještě starším secím stroje a část si nechali zaset službou, ale už na další rok přibyl do technického „arsenálu“ secí stroj Horsch Focus TD, v té době absolutní novinka. Secí stroj, schopný sice zaset jak řepku tak obiloviny, ovšem specialista na řepku, byl na farmě zapůjčen k vyzkoušení. A ačkoliv mu zpočátku moc nedůvěřovali, během několika dnů, kdy se na poli objevil krásný silný porost bylo o koupi rozhodnuto.
Aby Focus vše stihl, pořídili ještě devítimetrový secí stroj na obiloviny Pronto DC.

 

Více v únorovém čísle Mechanizace zemědělství

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *