Štafetový kolík nesou úspěšně dál

Na více než stoletou tradici zemědělského strojírenství v Prostějově navazuje společnost Wisconsin Engineering CZ, s. r. o. Převzala štafetu od firem Wikov a Agrostroj a nyní vyrábí techniku pro zahradnictví, vinařství, sadařství a lesní hospodářství. Zhruba před deseti lety vyslyšela stále hlasitější a častější požadavky zástupců měst, obcí a podniků technických služeb a zaměřila se také na komunální sféru.

„Sešli jsme se tady ve firmě hlavně proto, abychom vás seznámili s aktuální nabídkou naší techniky se zaměřením zejména na nové výrobky, s nimiž vstupujeme do roku 2009. Vítáme jakékoli připomínky z praxe, které jsou pro nás impulsem k dalšímu zlepšení naší techniky,“ uvedl na únorovém setkání prodejců a obchodních partnerů firmy Wisconsin její obchodní ředitel Miroslav Bičan. Setkání s obchodními partnery byla tři (24. až 26. února) a kromě představení výrobního programu nechyběla prohlídka výrobního závodu. Třešničkou na dortu byla diskuse.
Pro malé i velké plochy Jako první byla prezentována travní sekačka W 1600 Prime, určená především pro dům a zahradu. Moderní konstrukce se v ní snoubí s jednoduchým hydrostatickým ovládáním. Stroj může být vybaven motory Kohler (13, 15, 18 k) nebo Tecumseh o výkonu 18 koní. Žací ústrojí má šířku záběru 1020 mm, zásobník je na 300 litrů zelené hmoty a sekačka váží 250 kg. K dispozici je široká nabídka přídavných zařízení, například kartáč pro zametání chodníků.
„Nechceme konkurovat levným strojům třeba za 45 000 korun, ale snažíme se i do menší mechanizace montovat kvalitní komponenty, například motory Kohler či hydrostatické převodovky Hydro-gear. I přes loňské zdražení železa a letošní růst české koruny naše společnost několik let drží ceny svých výrobků při zachování vysoké úrovně materiálu a komponentů.
Travní sekačkou pro domácí i firemní – tedy hobby i profi – využití je W 2900 Riviéra. Jde o nejprodávanější typ z portfolia společnosti Wisconsin – v loňském roce jich bylo dodáno na trh více než 250. Pohonem je motor Kohler (18 nebo 20 k), alternativou pak Honda s výkonem 20 koní. Žací ústrojí má záběr o šířce 1020 nebo 1220 mm, zásobník s elektrickým vyklápěním objem 410 l. Za zmínku stojí široký výhozový tunel, což umožňuje sekání mokré trávy bez rizika jeho ucpání. Sekačky váží 315 až 325 kg. Také k nim existuje rozmanité příslušenství.
Nízká spotřeba se cení Prodej multifunkčního profesionálního komunálního stroje W 3500 Comfort se v poslední době podle ředitele Bičana stabilizoval. Pohání ho motor Kohler o výkonu 22 koní, záběr žacího ústrojí činí 1220 mm, zásobník má objem 460 litrů, stroj váží 435 kg. Široký tunel opět nahrává sekání mokré trávy. Rozmanitý výběr přídavného nářadí umožňuje celoroční nasazení stroje, který lze vybavit za příplatek 45 000 korun kabinou pro odpovídající komfort obsluhy i v zimě.
Robustním žacím strojem s dieselovým motorem Yanmar o výkonu 18 koní je W 3669 Piranha, určený pro celoroční nasazení v komunální sféře. Šířka sečení je 1220 mm a do zásobníku se vejde 640 litrů zelené hmoty. Piranha váží 550 kg. Z příslušenství nejen k tomuto stroji lze jmenovat například sněhovou frézu, shrnovací radlici, zametací kartáč, provzdušňovací válec, rozmetadlo, vozík na sběr listí a trávy, mulčovací sadu, zahradní válec či sněhové řetězy. „Výborná je spotřeba jednoho a půl litru nafty na jednu motohodinu. Skladem je máme po celý rok a dodací lhůty nepřesahují deset dnů,“ dodal Miroslav Bičan.
Sdělil, že doba dieselového kloubového traktoru W 4000 Farmář je zřejmě překonaná. Vinaři, jimž byl původně určen především, již požadují stroj s kabinou, dalším důvodem poklesu prodeje Farmáře je silná konkurence výrobců a dovozců podobných traktorů, která stlačuje ceny neúměrně dolů. Podle Miroslava Bičana by určitou šanci mohl skýtat odbyt na nových trzích v zahraničí nebo například i společná výroba.
Stabilním členem sortimentu společnosti Wisconsin je dvoustupňová sněhová fréza SF 1330 Yetti s plynulým hydrostatickým ovládáním bez řazení rychlostních stupňů. Na zkoušku má firma v sortimentu jednoduchý a robustní malotraktor Chalupář s výkonem motoru 13 koní pro jednoduché činnosti na malých pozemcích, chatách a chalupách.
Trojice nových strojů Novinkou pro rok 2009 je dieselová sekačka W 1689 Junior s desetikoňovým motorem Wisconsin. Je tak mladší a menší sestrou typu W 3669. Šířka záběru činí 1020 mm, mechanický zásobník na posekanou trávu má objem 305 litrů. Stroj váží 265 kg. Vyzvednout je nutné opět velmi nízkou spotřebu nafty, pohybující se mezi jedním až 1,5 litru na jednu motohodinu. Sekačku W 1689 lze doporučit nejen chatařům a chalupářům, ale i majitelům větších travnatých ploch, městům i obcím. V agregaci s různými druhy příslušenství se také tento stroj nemusí zastavit po celý rok. „Potěšil nás nedávný zájem zahraničního partnera o dodávky našeho nového výrobku,“ doplnil obchodní ředitel Bičan.
Inovací prošel dieselový traktor W 5000 Yukon, ke kterému přibyla oranžová verze Yukon 2 Komunál. Charakterizovat ho lze jako pevný, robustní, pohodlný a výkonný stroj s dobrou ovladatelností a nízkou spotřebou paliva. Pohonem je motor Kubota (41 k) nebo Lombardini (37 a 47 k). Střecha je protihluková plastová. Výhodou při práci v těžce dostupných místech je velikost traktoru s malým poloměrem otáčení. Standardní otáčky na vývodovém hřídeli 540 ot./min lze zvýšit i na 1000 ot./min. Závěs kategorie N 1 má zvedací sílu 500 kg, rychlozávěs umožňuje jednoduché připojení nepřeberného množství nářadí (sněhová fréza, přední nebo zadní radlice, rozmetadlo, mulčovač, dvoububnová sekačka, brány, postřikovač, půdní vrták, pluh, rotační kypřič, vyorávač brambor, paletizační vidle, štěpkovač a další). „Yukon Komunál představíme oficiálně na letošním dubnovém veletrhu Urbis Invest v Brně, ale již od loňského podzimu pomáhají první traktory v některých obcích,“ upřesnil ředitel Bičan.
Poslední novinkou v sortimentu společnosti Wisconsin Engineering CZ je mulčovač Bufalo s motorem Kohler o výkonu 10 koní, ručním startováním a hydrostatickým pojezdem. Šířka záběru je 710 mm, mulčovač váží 146 kg. „Jde o jednoduchý a levný stroj pro neudržované porosty, jichž je v našich vesnicích a jejich okolí až až. Naší vizí je pohonná jednotka a k ní různé adaptéry, kromě mulčovače například bubnová sekačka nebo zametací kartáč. Bude-li schválen nový zákon o údržbě komunikací, měl by se zvýšit také zájem o techniku ze strany měst a obcí. To je příležitost i pro nás,“ uzavřel Miroslav Bičan.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *