22.10.2018 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

StalkBuster, postrach zavíječe kukuřičného

Zajímavý systém společnosti Kemper se objevil na loňské výstavě Agritechnica a hned také získal nejvyšší ocenění, zlatou medaili. Úkolem systému je narušit strniště po sklizni kukuřice a tím ochránit následující porost od zavíječe kukuřičného. Jde zatím jen o prototyp, ovšem nedávno se představil u německých sousedů i v praxi. V Bavorsku totiž proběhlo představení sklízecí řezačky řady 9000 i s adaptérem 460plus a se systémem StalkBuster

Zavíječ kukuřičný patří k jedním z našich závažných škůdců kukuřice. Škodí housenky, které vyžírají stébla a dochází k lámání stébel. Housenky zavíječe kukuřičného přezimují v rostlinných zbytcích a jednou z možností ochrany je proto zničit jejich přirozené prostředí.

A právě to má systém StalkBuster za úkol. Rozdrtit strniště ještě dřív, než přes něj přejedou kola řezačky nebo přepravních strojů. Zamezí se nejen přezimování housenek zavíječe kukuřičného, ale sníží se i riziko výskytu fuzarií v půdě. A ještě se ušetří čas i provozní náklady. Celý systém je totiž integrovaný přímo do základního rámu rotačního kukuřičného adaptéru Kemper. Pracovními orgány jsou speciální nože, které stébla rozdrtí. Nože jsou vyrobeny z vysoce odolného materiálu, aby byla zajištěna jejich dlouhá životnost. O správné kopírování terénu se stará výkyvná převodovka, jež dovoluje optimální nastavení podle povrchu a také přítlačný pneumatický systém tlačící pracovní jednotky StalkBusteru co nejtěsněji k půdě. Systém díky tomu řeže stonky těsně u země. Jedním přejezdem sklízecí řezačky proběhne jak sklizeň, tak rozdrcení strniště a odpadá další pracovní operace mulčování. Na poli nezůstávají objemné rostlinné zbytky, ale jen jemná řezanka, proto je též následné zpracování půdy lehčí a energeticky méně náročné.
Když už jsme u energie, zajímavá je i nízká náročnost systému StalkBuster na výkon. Systém potřebuje pět až šest koní na řádek, takže u osmiřádkového adaptéru s pracovní šířkou 6 m potřebuje příkon 48 koní. Lze tak říci, že u klasického adaptéru se systémem StalkBuster se zvýší náročnost o 40–48 koní.
Použití systému StalkBuster ušetří jednak čas, protože rozdrcení strniště probíhá hned při sklizni kukuřice a nikoliv až v následné operaci mulčování. Ušetří i provozní náklady, protože jeho náročnost je energeticky nižší než náročnost při mulčování a také zapravení zbytků do půdy je méně náročné. Navíc lze započítat i menší spotřebu chemických přípravků, protože zavíječ kukuřičný je do jisté míry zničen právě rozdrcením strniště a jeho zapravením do půdy.

Vypadá to tedy na velmi zajímavý systém. Bohužel, než se dostane na trh, ještě ho nějaké to testování čeká. Nezbývá nám tedy zatím nic jiného než čekat. Avšak v rámci testování by se měl v ČR ukázat v kukuřičné sezóně 2019 a u zákazníků pak o rok později.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down