31.08.2015 | 06:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stará technika na farmu nesmí

„Buď budu pracovat s moderními stroji, nebo podnikat nebudu vůbec,“ říkal si Josef Capouch už v roce 1995, kdy začínal soukromě hospodařit. Aby neustále ležel pod zastaralou mechanizací a pořád ji jen opravoval, tak tomu se vystudovaný operátor strojů pro rostlinnou výrobu v Kamenici nad Lipou od samého začátku bránil. Pro tohoto absolventa čtyřletého oboru s maturitou je vyspělá technika velkým „koníčkem“ a na farmě v Zálší je to také vidět.

Letmým pohledem jsme v době naší návštěvy viděli traktory John Deere, Case IH i Zetor, sklízecí mlátičky Massey Ferguson, sklízecí řezačku a senážní vůz Krone, postřikovač John Deere a techniku na zpracování půdy a setí převážně značky Kuhn. Na farmě uplatňují klasické zpracování půdy s orbou. Proto si v loňském roce pořídili nový polonesený sedmiradličný pluh Kuhn Multi-Leader, který nahradil původní pětiradličný model jiné značky. A proč taková změna?

„Těch důvodů bylo více,“ vysvětluje farmář. „Především máme stále silnější traktory a ty zvládnou i pluh s více radlicemi, což se samozřejmě projeví ve větším pracovním výkonu. Navíc se postupně zvyšuje výměra, kterou ořeme, k našim vlastním 140 hektarům přibylo vloni dalších šedesát ve službách. A zapomenout nesmím ani na dotace na čpavek, tak proč je nevyužít? Pokud jde o značku Kuhn, máme na farmě řadu strojů tohoto výrobce, s nimž jsme nadmíru spokojeni. Už asi šestý rok bez problémů používáme čtyřmetrovou secí kombinaci Kuhn Venta s rotačními branami, které jsou v našich hlinitých půdách stále nepřekonatelné. Od loňského roku máme ve strojovém parku šestiřádkový přesný secí stroj Kuhn Maxima na setí kukuřice, s nímž jsme v loňském roce zaseli asi 250 hektarů a zapomenout nesmím ani na zastýlací vůz Kuhn Primor 3570. Na pluhu Multi-Leader mě zaujala především jeho robustnost a technická vyspělost. A také pozitivní reference. Agregujeme ho s traktorem Case IH Puma 230 CVX, který si s ním hravě poradí. Samozřejmě záleží na konkrétních podmínkách a hloubce orby. Kladné rozhodnutí o pořízení tohoto pluhu ovlivnil i speciální rám do tvaru písmene Z a možnost snížit počet radlic o jednu, teoreticky i o dvě.  Rád bych si letos u nás ještě vyzkoušel menší nesený talířový kypřič značky Kuhn v odlišných půdních podmínkách po různých plodinách.“

*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 36.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down