Štěpkovač pro profesionální využití

Ochrana a údržba krajiny, to je téma, které musí stále častěji řešit každý vlastník pozemků. Pro starosty i zástupce firem uspořádal v polovině února v zámeckém parku v Mcelích nedaleko Mladé Boleslavi Svazek obcí Svatojiřský les praktickou ukázku práce štěpkovače agregovaného s traktorem Fendt Farmer 309 Ci.

Setkání starostů, jehož náplní bylo kromě představení strojů především získání nových informací o financování mikroregionů metodou Leader, doplnila exkurze do nového provozu kotelny, která ukázala, že využití biomasy (v tomto případě štěpků) může být v budoucnosti pro obce velkým přínosem.
Postačí 40 až 80 koní
Představený štěpkovač 327 Z z produkce německé firmy Tünnissen Spezialmaschinen GmbH. je strojem o hmotnosti 780 kg bez vlastního pohonu neseným v zadním tříbodovém závěsu kategorie II. Jde o vysoce profesionální zařízení určené pro práce s velkými výkony a nároky na kvalitu i životnost stroje. Pohon štěpkovače je odvozen od vývodového hřídele (s požadovanými otáčkami 1000 n/min) nosného vozidla, kterým byl v Mcelích traktor Fendt Farmer 309 Ci, jehož maximální výkon dle normy ECE R 24 dosahuje 112 koní. Výrobce štěpkovačů však považuje za dostačující v případě modelu 327 Z výkon traktoru pohybující se v rozpětí 40 až 80 koní.
Stroj, který zvládne štěpkování větví do průměru 20 cm, je vybaven odhlučněnou kapotáží, otočným výfučným komínem (360°) a otočný může být dle přání uživatele i přiváděcí trychtýř štěpkovače s rozměry 1230 x 930 mm. Do něj je zpracovávaný materiál vkládán ručně a poté posunován automaticky hydraulikou pomocí dvou podávacích válců o průměru 270 mm. Řezací kotouč o průměru 810 mm je osazen dvěma nastavovacími noži. Nezávislý pohon podávacích válců je řešen olejovým čerpadlem. Potřebná velikost štěpků je hydraulicky nastavitelná.
Na přání může být stroj vybaven prodlouženým výfučným komínem, systémem ABS, či centrálním mazáním. Uživatel si může vybrat i ze dvou typů podvozků a volit mezi nebržděným podvozkem bez osvětlení s maximální povolenou rychlostí pojezdu 25 km/h nebo podvozkem s nájezdovou brzdou a osvětlením dovolujícím rychlost až 80 km/h.
Ve výrobním programu firmy Tünnissen Spezialmaschinen nalezneme hned několik modelů štěpkovačů nesených v tříbodovém závěsu schopných zpracovávat hmotu od průměru 120 do 230 mm, další možností je zvolit některý ze štěpkovačů nesený v přední upínací desce, případně stroj s vlastním motorem na podvozku.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *