Stovky lidí v Banticích

Na začátku března se konal den otevřených dveří ve společnosti Agrall zemědělská technika, a. s., v Banticích. Akce v tomto termínu probíhá již tradičně. Je to v době, kdy potenciální návštěvníci chodí pracovat na pole, proto ji vždy provází trochu napětí, čemu dají zemědělci přednost. Letos dilema neměli. Počasí jim pracovat nedovolilo, a tak zvítězil Den otevřených dveří.

Nakonec dvoudenní akci navštívilo devět set návštěvníksů. Kromě prezentace širokého sortimentu společnosti Agrall byly pro zájemce připraveny dvě soutěže. Jednou z nich byla jízda na šlapadle, druhou ovládání manipulátoru. Ti nejšikovnější získali zájezd do výrobního závodu CLAAS spojený s návštěvou veletrhu Agritechnica v Hannoveru.

Výhoda silných značek
Firma Agrall zemědělská technika, a. s., je výhradním dovozcem zemědělské techniky dvou významných značek – Claas a Väderstad. Sortiment zahrnuje traktory, sklízecí mlátičky, samojízdné sklízecí řezačky, veškerou zemědělskou techniku pro sklizeň píce, lisy, teleskopické nakladače techniku na zpracování půdy a secí stroje. Samozřejmostí jsou pak náhradní díly.
Stejně jako u jiných firem i ve společnosti Agrall se rok rozbíhá pozvolna. Problémem je kromě globální krize také koruna, která lítá z extrému do extrému, ale podle slov ředitele firmy, Ing. Josefa Trávníčka, Agrall má jedno obrovské štěstí, a tím jsou dvě silné značky.
Sortiment firmy Agrall má v nabídce šest regionálních prodejců a tři dceřiné společnosti, z nichž nejmladší vznikla letos 1. ledna. Další z dceřiných firem, Agrall servis, a. s., byla založena na počátku roku 2008 a nabízí svým partnerům spolupráci v oblasti zemědělských služeb.

Zemědělská technika
Jak již bylo výše napsáno, sortiment zemědělských strojů je široký, a tak pouze namátkou jmenujme některé vystavené stroje. K vidění byl zcela nový model řezačky Jaguar. V rodině sklízecích mlátiček nechyběla žádná z modelových řad. Prezentován byl Lexion, Tucano i malý Dominator. Také traktorové řady byly zastoupeny všechny – od nejmenších traktorů Nectis, přes nový Axos, Arion, Axion a jako třešnička na dortu i obr Xerion. Ze secích strojů nesoucích značku Väderstad byl vystaven například Spirit 600 nebo Carrier Drill 300.

Komunální koutek

Kromě výše jmenované zemědělské techniky si mohli návštěvníci prohlédnout i komunální koutek. V něm stál například traktor Ares, což je předchůdce traktorů Arion. Zajímavostí, ale bylo jeho vybavení pětimetrovým vyžínacím ramenem s pracovním záběrem 1,2 m. Majitel této kombinace udržuje zeleň nejen podél komunikací v okolí Znojma, ale i v hrušovanském cukrovaru, kde vyžíná dlouhé strmé svahy kalových nádrží, a proto potřebuje dlouhé rameno.
Druhým modelem v komunálním koutku byl Axos 310. Nový model traktoru koupil obecní úřad v Malči a nechal ho vybavit předními rameny a dvěma hydraulickými okruhy hydrauliky. Předváděl se s radlicí, u které lze jednoduše změnit tvar, může být radlicí šípovou, ve tvaru V nebo boční. S představenou kombinací obecní úřad hravě zvládá údržbu zimních komunikací. Na léto čeká traktor práce s podobným ramenem, jako měl předešlý model, ale menším.
Poslední exponát byl opravdovým bonbónkem. Šlo o traktor Claas Ergos 446 s čistě hydrostatickou převodovkou Hydrashift. To ocení obsluha například při vyžínání. Bezstupňová převodovka totiž nabízí výběr jakékoli rychlosti, a to i z rychlostí plazivých.
Vyžínací rameno není uchyceno vzadu, ale díky zvětšenému rozvoru může být uchyceno přímo mezi nápravami. Kabina je vybavena plexisklem bez bočního sloupku, aby měl řidiřč dobrý výhled právě na vyžínací ramena. Výhodou je i fakt, že Ergos může být agregován i s vyžínačem, který má výkyv jak směrový, tak boční. Do letní verze ale ještě „převlečený“ nebyl, v komunálním koutku stál se sněžným pluhem.

Lesní traktor
V řadě traktorů zaujal také Celtis, což je model předcházející nové traktory Axos s lesní výbavou. Do lesa musí mít traktor zesílený rám, měl integrovaný naviják, vpředu vysoký rampovač a ochranou konstrukci kolem kabiny. Také původní palivová nádrž byla vyměněna za ocelovou. Rampovač má pořádnou sílu díky dvojčinným pístům a celý traktor se dokáže na rampovači zvednout. Naviják ovládaný vysílačkou umožňuje manipulaci klád na vzdálenost až 50 m. Celá lesní nástavba je uchycena na rámu traktoru zvlášť, takže v praxi se pak může kabina klidně hýbat, ale rám s rampovačem a navijákem pevně drží.
Konkrétní traktor, který pracuje v lese teprve 2,5 měsíce, už měl natočeno 570 mth.

Dny otevřených dveří
Dvoudenní akce se vydařila a zajímavostí bylo k vidění dosti. Pokud k tomu přičteme výborné občerstvení, příjemné prodejce, kteří rádi o strojích povyprávěli a možnost schovat se před nepřízní počasí do moderní prosklené budovy „showroom“ je jasné že návštěvníci si mohli akci jen pochvalovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *