21.06.2022 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Stroj pro setí širokořádkových i úzkořádkových plodin

Na Road Show 2022, pořádané firmou Horsch letos na jaře i v České republice, nechyběl ani secí stroj Horsch Focus TD. Při práci se představila varianta Focus 6 TD a na doprovodné výstavě pak nový malý model Horsch Focus 3 TD, vyvinutý pro menší podniky. Focus 3 TD patří k letošním novinkám Horsch.

Focus 6 TD byl agregovaný s osmi jednotkami secího stroje Maestro pro výsev kukuřice, které je ale také možné zaměnit za secí lištu pro setí úzkořádkových plodin do řádků 12,5 nebo 15 cm. Rovněž existuje variabilita i v nastavení ukládání hnojiva do půdy či sekce mezi radlicemi a pneumatikovým pěchem. Kromě talířů tam mohou být i speciální ozubená kola.

Stroje Focus TD mohou být využívány nejen k výsevu kukuřice či slunečnice, ale i klasických úzkořádkových plodin. V závislosti na půdních podmínkách a konkrétní plodině se secí stroj osadí jednou ze tří variant radliček. Slupice stroje Focus TD mohou být osazeny radličkami Ultra LD, které kypří půdu do hloubky poctivých 35 cm. Tuto hloubku přitom udržují i v těžké či tvrdé půdě. Sekce urovnávacích talířů může být zdvižena do výšky a na povrchu zůstávají zformované hrůbky. Vzápětí po nakypření je půda konsolidována velkými pneumatikami pěchu, takže ke ztrátám půdní vláhy nedochází.

Potom může secí stroj Focus TD zakládat porosty ozimé řepky. Radličky LD nakypří půdu do hloubky 15 cm v pásech s třiceticentimetrovou roztečí, do nichž je zároveň uloženo hnojivo. Každý pruh zkypřené půdy je zprava a zleva osetý jedním řádkem řepky; kořeny rostlin se ale i tak ke hnojivu dostanou. Rozteč řádků činí 15 cm. Někteří zemědělci takto sejí i ozimou pšenici.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down