Stroj pro sypká i kapalná hnojiva

Společnost Phoenix-Zeppelin obohatila nabídku postřikovačů a rozmetadel hnojiv na českém trhu o zcela nový typ značky Challenger – RoGator 1084C. Tento model je zkonstruován a vyroben s ohledem na vysokou produktivitu práce, kterou požadují velké zemědělské podniky a podniky služeb. Nabízí mimořádně pevnou konstrukci, rychlost a životnost, a tím i maximální pracovní výkon za všech podmínek.

RoGator 1084C je vybaven výkonným motorem Caterpillar, pneumatickým odpružením přední i zadní nápravy, univerzální hydrostatikou převodovkou a kontrolérem Falcon VT. Je vhodný pro aplikaci sypkých i kapalných hnojiv.

Vlastnosti nového RoGatoru 1084C
 Šestiválcový motor C7 o objemu 7,2 litru a jmenovitém výkonu 275 k je vybaven nejmodernější technologií a dosahuje maximálního výkonu 299 koní.
 Nová hydrostatická převodovka cross drive udržuje za všech podmínek optimální trakci.
 Pneumatické odpružení přední i zadní nápravy zajišťuje komfort a stabilitu.
 Mimořádně pevná konstrukce šasi je stavěna na těžkou zátěž a velkou rychlost a zajišťuje vysokou produktivitu a dlouhou životnost. Rozchod kol je možné nastavit za jízdy v rozsahu 3,05 m až 3,86 m, světlá výška je 1,22 m.
 Nová kabina je prostorná, pohodlná, s vnitřním přetlakem, s velkou prosklenou plochou a standardně montovanou klimatizací. Vzduchem odpružená sedačka je vybavena plovoucí loketní opěrkou s ovládacími joystiky a displejem TMC.
 Kontrolér Falcon VT nejnovější generace má nový barevný dotykový displej o šířce 25 cm, který umožňuje přesné nastavení dávkování.
 Na přání se dodává systém AutoGuide s podporou ovládání řízení a s nastavitelnou přesností podle potřeby.
 Je možné si vybrat z několika výložníků o různé šířce, s centrálním čepem, automatickým vyrovnáváním a nezávislým naklápěním pravé a levé sekce. Na přání je možné vybavit stroj výložníkem Autoboom s automatickým ovládáním výšky.
 Nový diskový rozmetač se zásobníkem z nerezové oceli o objemu 5,7 m³ a dopravníkovým pásem usnadňuje rychlou a přesnou aplikaci vápence nebo jiného hnojiva.

Silný šestiválcový motor
Šestiválcový motor Caterpillar C7 o objemu 7,2 litru, poskytuje RoGatoru 1084C více než 275 k jmenovitého výkonu, v případě potřeby dokáže navýšit výkon až o 8 % na 299 koní. Konstruktéři strojů Challenger rovněž vyvinuli speciální systém přenosu výkonu a točivého momentu, který zajišťuje mimořádnou produktivitu při všech aplikacích. Nárůst točivého momentu o 42 % dosahuje v maximu hodnoty 1324 Nm při 1400 ot/min a umožňuje velké zatížení motoru v těžkých podmínkách. Nárůst točivého momentu v prvních 300 ot/min pod hodnotou jmenovitého točivého momentu je speciálně přizpůsoben k získání optimálního výstupu z hydrostatické převodovky. Motor vyhovuje přísné emisní normě Tier IIIA a je rovněž schválen pro použití bionafty B30 (EN14214).

Cross-drive nastavil nový standard
„Zavedením inovativního systému cross-drive získal RoGator nový průmyslový standard pro hydrostatický pohon samojízdných strojů,“ řekl týdeníku Zemědělec Zdeněk Kysela, vedoucí produktu Agro ve společnosti Phoenix-Zeppelin. „Výkon se přenáší prostřednictvím tandemových hydrostatických čerpadel Bosch Rexroth, která pohánějí radiální pístové hydromotory Sampo umístěné přímo v kolech. Tento systém má dva kompletně oddělené hydraulické okruhy, které pohánějí motory na předních a zadních kolech. Výkon se tak rozděluje rovnoměrněji a druhé kolo se otáčí i v případě, že první díky nepříznivým podmínkám prokluzuje. Zlepšuje se záběr a výkon.“
Převodovka má čtyři rychlostní stupně, přičemž první rychlostní stupeň zajišťuje rovnoměrné rozdělení výkonu mezi přední a zadní nápravu. „To nabízí bezkonkurenční výkon za mokra,“ pokračuje Z. Kysela. „Druhý rychlostní stupeň je optimalizován pro jízdu na svahu a snižuje na minimum prokluz kol. Všestranná a skvěle navržená převodovka poskytuje posádce mnoho možností nastavit optimální rychlost v závislosti na okolních podmínkách a dané aplikaci.“ RoGator 1084C je zkonstruován pro aplikace při vysoké rychlosti; maximální rychlost na třetí rychlostní stupeň je 38 km/h, při jízdě po komunikaci dosahuje rychlosti až 53 km/hodinu.

Pevná a propracovaná konstrukce
RoGator 1084C je vybaven plně nezávislým pneumatickým odpružením na všech čtyřech kolech spolu s pružnou konstrukcí podvozku. Stroj tak může snadno překonávat všechny terénní nerovnosti a zároveň udržovat vysokou rychlost a stabilitu výložníku. Světlá výška je 1,22 m v celé délce stroje a promyšlené vedení hydraulických hadic a kabelů vytváří podle Zdeňka Kysely jeden z nejčistších podvozků v oblasti průmyslu. Přední i zadní náprava je hydraulicky nastavitelná, ovládá se tlačítkem v kabině. Lze tak plynulé nastavit rozchod kol v rozmezí od 3,05 do 3,86 m podle rozteče kolejových řádků.

Komfortní kabina a ovládání
„RoGator 1084C nabízí nepřekonatelný komfort a ovládání s nejvyšší úrovní pro každou aplikaci,“ tvrdí. Z. Kysela. „Nová kabina s tříbodovými pryžovými úchyty má stejný vzhled jako ostatní stroje Challenger, poskytuje skvělé výhody viditelnosti, komfortu a ovládání. Rozsáhlá prosklená plocha umožňuje nerušený výhled do všech směrů. Kabina je vybavena systémem přetlakování, klimatizací a třístupňovou filtrací vzduchu a dalece převyšuje běžné průmyslové standardy.Obsluha ocení nejen komfort, ale také skvělé ovládání. Sedačka je vybavena ergonomicky navrženou ovládací konzolou Challenger, která má všechny běžně používané ovládací prvky v logickém seskupení. Ještě vyšší komfort nabízí sedačka VRS, kterou dodáváme na přání.“
Nový snadno čitelný displej TMC v přední části konzoly zobrazuje široký rozsah informací. Boční loketní opěrka je vybavena ergonomickým multifunkčním joystikem, který padne do ruky a ovládá hydrostatický pojezd, řazení, výložník, znamenáky a vypíná a zapíná sekce výložníku.

Falcon VT pro neomezené ovládání
Standardním vybavením stroje RoGator 1084C je nový terminál Falcon VT. Umožňuje plynulé ovládat dávkování až sedmi produktů a může pracovat jak s kapalnými, tak se sypkými hnojivy. Podle Zdeňka Kysely žádný jiný systém v průmyslovém měřítku nenabízí tak pokročilou úroveň flexibility a ovládání. Falcon VT terminál je kompatibilní se standardem ISO-Bus. Je umístěn okolo dotykové obrazovky o šířce 25 cm, která je také vybavena tlačítky a otočným ovladačem pro výběr funkcí a listování menu. Do systému vozidla je zapojen pomocí CAN sběrnice. Konzole je také vybavena jedním slotem pro SD-kartu pro přenos údajů, výnosových map a další. Systém monitoruje rychlost vpřed a přizpůsobuje průtok materiálu, tekutiny nebo sypkého materiálu pro automatické přednastavené množství rozsahu použití. Programování opakujících se úkonů ulehčuje posádce práci.
Nový RoGator 1084C může být vybaven i automatickou navigací AutoGuide s plně automatickou volbou řízení, která pomáhá zvýšit výkon a přesnost a snížit únavu obsluhy. AutoGuide se dodává se snadno přenosným přijímačem TopDock. Může pracovat s různými stupni přesnosti – až do 25 mm – v závislosti na využívaných službách satelitů, navíc je možné ji snadno změnit, pokud se změní podmínky.

Všestranné využití
K aplikaci kapalných hnojiv je stroj vybaven zásobníkem o objemu 4088 litrů, nádrží s čistou vodou o objemu 418 l a míchací a proplachovací tyčí pro důkladné čištění. Může být vybaven výložníkem o šířce 30 nebo 36 m s volitelným rozmístěním trysek. Výložník umístěný na centrálním otočném čepu je konstruován pro těžké podmínky, v šířce 36 m je vybaven novou, pevnější středovou sekcí. Tyto vlastnosti spolu s odpružením stroje zajišťují stabilní vodorovnou polohu výložníku, udržují jeho správnou výšku a přispívají k přesnému dávkování. Levý a pravý výložník je možné nezávisle naklápět. Na přání je také možné vybavit stroj výložníkem Autoboom s plně automatickým udržováním výšky. Odstředivé čerpadlo Hypro 9306 má v závislosti na typu výložníku a rozmístění trysek maximální průtok 696 l/min. Všechny ovládací prvky pro plnění a čištění jsou vhodně umístěny poblíž schůdků do kabiny. Vedle těchto prvků je umístěno vyklápěcí plnicí stanoviště.
S ohledem na optimální využití investice je možné u RoGatoru rychle přeměnit nastavení pro aplikaci sypkých hnojiv nebo vápence. K tomu slouží nový diskový rozmetač Leader L3020. Vybaven je násypkou z nerezové oceli o objemu 5,7 m³ a pásovým dopravníkem. Všechny funkce, včetně dávkování, se ovládají terminálem Falcon VT.

Klíčové informace
 RoGator 1084C je vybaven výkonným motorem Caterpillar o výkonu až 299 koní.
 Nárůst točivého momentu o 42 % dosahuje v maximu hodnoty 1324 Nm při 1400 ot/min.
 Hydrostatická převodovka cross drive udržuje za všech podmínek optimální trakci.
 Nový terminál Falcon VT umožňuje plynulé ovládat dávkování až sedmi produktů a může pracovat jak s kapalnými, tak se sypkými hnojivy.
 Pro aplikaci kapalných hnojiv je stroj vybaven zásobníkem o objemu 4088 litrů, k aplikaci sypkých hnojiv slouží násypka z nerezové oceli o objemu 5,7 m³.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *