Stroj rozdružuje, štípe a zastýlá

Rozdružovače balíků jsou velice oblíbenými stroji při zastýlání slámy. Jejich využití s sebou přináší řadu výhod. Uživatelé obzvláště oceňují velice snadný a rychlý způsob zastýlání prakticky všech druhů ustájení – volné, v boxech a vazné. Sláma je přitom velice rovnoměrně distribuována a díky metači je načechrána a částečně nařezána. Díky tomu se nejen výrazně uspoří množství zastlané slámy, ale výsledná mrva má lepší kvalitu a strukturu a lépe se kydá. Někteří zemědělci však potřebují kratší materiál, než jaký klasické rozdružovače produkují.

Kromě zastýlání slámy lze tyto stroje využít i k rozdružování a případně krmení balíků sena a senáže. K tomuto využití ocení tyto stroje zejména chovatelé masného skotu. Balíky rozdružené těmito stroji jsou pro dobytek chutnější a rovněž dochází k menším ztrátám krmiva.

Nový typ rozdružovače Primor Cut Control 4260 M

Firma KUHN je jedním z celosvětových vedoucích značek na trhu s rozdružovacími a zastýlacími vozy. Její široký sortiment tvoří tři modely nesených a pět modelů tažených rozdružovačů. Od letošního roku nabízí firma KUHN nový typ rozdružovače Primor Cut Control 4260 M. I když označení rozdružovač dokonale nevystihuje tento stroj, protože kromě rozdružování balíků dokáže i štípat a řezat suchý materiál, například slámu a seno.

Co znamená označení 4260 M?

Číslice 42 značí objem zásobníku, který je rovných 4,2 m3. Toto provedení umožňuje naložit dva kulaté balíky o průměru až dva metry nebo jeden hranatý balík o šířce až 1,5 m. Číslovka 60 označuje konstrukční řadu.

Písmeno M je označení pro pohon Polydrive, který je známý již z předchozích modelů. Tento systém umožňuje spínání metače nezávisle na rozdružovacím válci. Při zapnutí metače rozdružovací válec zůstává v klidu a do metače tak nejde žádný materiál. Teprve po roztočení metače na plné otáčky obsluha zapíná válec a podávací dopravník. Tím je stroj chráněn před ucpáním a zbytečně velkým příkonem při roztáčení metače. Kromě toho tento systém umožňuje velmi rychlé přerušení toku materiálu k metači. Pokud je tedy nutné vypnout metání slámy například u napáječky, obsluha pouze vypne rozdružovací válec a nemusí zastavovat ani vypínat metač.

Význam označení Cut Control

Označení Cut Control doslova znamená regulace řezání, což je velice výstižné označení pro tento systém. Ten tvoří osm lopatek, z nichž čtyři jsou osazeny šesti noži a čtyři pěti noži. Intenzita řezání je závislá na poloze protiostří, které lze velmi snadno vysunovat nebo zasunovat z kabiny traktoru. Při krmení senáže lze řezání úplně vypnout a při zastýlání naopak zapnout na nejvyšší intenzitu, aniž by bylo nutné vystupovat z traktoru a cokoli přestavovat.

Převodovka a ovládání

Primor 4260 M Cut Control je osazen převodovkou pro otáčky metače 310 nebo 620 za minutu. Vyšší otáčky jsou určeny na foukání na delší vzdálenost, menší otáčky na kratší vzdálenost.

Při vysunutém protiostří lze zastýlat na vzdálenost až 17 m. Pokud je aktivováno řezání na maximální intenzitu, dosah se zkrátí přibližně na devět metrů. Ovládání je jako u ostatních rozdružovačů značky KUHN přes elektrický terminál. Ten se vyznačuje vysokou spolehlivostí a vysokým komfortem.

Primor Cut Control 4260 M najde využití u širokého spektra zákazníků. Je vhodný ke štípání slámy ke krmným účelům, k řezání slámy na podestýlání v drůbežárnách, k podestýlání na farmách s kejdovým provozem. Hlavními výhodami je rychlost rozdružování balíků a velice snadné vypínání funkce štípání a řezání. To z Primoru 4260 M CC činí velice výkonný a univerzální stroj.

 

Ing. Tomáš Vomela

KUHN CENTER CZ a. s.

Foto:

Možnost transportu dvou kulatých balíků

Snadné zastýlání do lehacích boxů z hnojné chodby

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down