Stroje, kterým se ve vinici daří

Tradiční Den vinohradu, jehož hlavním programem byla prezentace široké škály strojů určených pro práci ve vinicích, uspořádal jihomoravský prodejce techniky Agrotec, a. s. Do vinice Habánských sklepů, jež se nachází poblíž Velkých Bílovic, během jednoho červnového odpoledne vyrazilo dvacet souprav vinařské techniky značek New Holland, Kuhn, Berthoud, Braun, Ero a AKP.

Zahájení Dne vinohradu ve Velkých Bílovicích nejprve provázely přednášky několika vinařských odborníků. Předseda Svazu vinařů České republiky Ing. Jiří Sedlo, CSc., informoval přítomné vinaře o aktuálním stavu reformy trhu s vínem v Evropské unii. O marketingové činnosti Vinařského fondu ČR, která se zaměřuje na propagaci značky Vína z Moravy, Vína z Čech krátce pohovořil ředitel fondu Ing. Jaroslav Machovec. Vinaři si mohli poslechnout příspěvky týkající se aktuálního vývoje vegetace vinné révy, integrované produkce a její legislativy či aktuálního stavu tlaku chorob a plísní.
Hlavním bodem akce však byly ukázky souprav strojů při práci ve vinici. Šlo o stroje komplexně pokrývající sezónní práce ve vinohradu, od žacích lišt, mulčovačů, přes vyvazovače letorostů, okopávačky až po rosiče. Zlatým hřebem celého Dne vinohradu byla ukázková jízda multifunkčního sklízeče hroznů od firmy New Holland, který byl pro tuto ukázku agregován s nástavbou pro postřik od firmy Berthoud. Na této prezentační akci se podílela i společnost Oslavan, a. s., která předvedla techniku Braun a Ero.

Menší i profesionální traktory Předváděnou vinařskou techniku mohli návštěvníci vidět v agregaci s modrými traktory New Holland. Jako první byl představen nejmenší traktor tohoto koncernu TC21D vybavený tříválcovým motorem s výkonem 21 koní. Tento model je sice velikostně porovnatelný s běžnou travní sekačkou, ale proti ní nabízí všestrannou přizpůsobivost a využití. K dispozici je s mechanickou převodovkou, která je vyžadovaná v zemědělství a pro uživatele do sadů. Modely s hydrostatickou převodovkou zase ocení zákazníci, kteří potřebují traktor agregovat s mezi-nápravovou sekačkou se záběrem 1,52 metrů. Tyto traktory jsou vybaveny tříbodovým hydraulickým závěsem o zvedací síle 800 kilogramů.
Vyšší třídou jsou traktory modelové řady TCE zahrnující modely TCE40, TCE45 a TCE50. Tyto traktory jsou navrženy pro provoz na menších farmách, pro specializované práce a pro práci v řádkových kulturách, jako jsou právě vinohrady, sady a lesní školky. Vzhledem ke svému výkonu a točivému momentu jsou určené pro agregaci s těžším nářadím. Výměry kolem deseti hektarů zvládají bez problému. Vynikají snadnou obsluhou a manévrovatelností. Silná hydraulika disponuje zvedací silou až 1300 kilogramů. Dodávají se v provedení s kabinou i bez ní a s řadou dalšího volitelného vybavení. Návštěvníci si mohli na místě prohlédnout všechny tři typy v agregaci s různým nářadím.
Řada TNF-A patří již mezi profesionální traktory, které obsahují prvky nejmodernější techniky. Jejich velkou předností je krátký poloměr otáčení, pouhých 3,2 metru, vysoká stabilita a necitlivost na terénní nerovnosti. Disponují vysokým hydraulickým výkonem, a proto mohou být agregovány i s náročným hydraulickým zařízením. Zadní ramena hydrauliky mají zvedací sílu až 2,8 tuny. Z této série byly předvedeny například modely TN75FA, TN85FA a TN95FA. Mezi specializované, velmi úzké modely patří traktory řady TNN-A a TNV-A, které jsou díky svým rozměrům vhodné zejména pro pohyb ve vinicích. V ukázce byl předveden například TN75V, výkonný 75koňový traktor, který lze podle zvolených pneumatik dostat na vnější šířku již od 980 mm.

Stroje pro kultivační práce Ukázky práce ve vinicích zahájily stroje pro kultivaci zatravněného meziřadí. Vinaři mohli vidět například jednoduchou sekačku RMS 120 o záběru 1,5 metru, jejíž žací ústrojí tvoří tři nože s vertikální osou rotace. Jde o jednoduchý a levný stroj, který si však v zatravněném meziřadí dobře poradí. Jednoduchou, ale robustnější konstrukci má výrobek společnosti Agrotec, kultivátor s urovnávacím válcem a pracovním záběrem 1,6 metru. Pracuje v hloubce od pěti do deseti centimetrů a díky masivním pérovým tlumičům může vyrazit i do tvrdších podmínek.
Rotační kypřič Kuhn EL 32 se záběrem 150 centimetrů, jež byl předveden následně, je schopen velmi dobře zapracovávat organickou hmotu a snadno si poradí i se vzrostlými pleveli. Zajímavostí u tohoto stroje je možnost stranového vychýlení o čtyřicet centimetrů, čímž nedochází k poškozování porostu traktorem. Do vinohradu vjely i diskové brány Kuhn, které jsou ve vinici velmi využívaným a oblíbeným nářadím. Došlo také na mulčovače. Model Kuhn VK155 s pracovním záběrem 150 cm je vhodný k drcení trávy, ale rovněž réví a ostatních organických zbytků. V pracovních ukázkách bylo možné vidět také hloubkový kypřič Agrotec, který je doplněn o systém přihnojování pro pevná průmyslová hnojiva, či okopávačku LUV Perfekt značky Braun, která je v nabídce společnosti Oslavan, a. s.
Společnost Oslavan v ukázkách ve vinici představila stroje pro kultivaci porostu vinné révy. Prvním z nich byla jednostranní osečkovací lišta Ero, která je schopna pracovat v horizontální i vertikální poloze. Vyrábí se v jednořádkovém nebo dvouřádkovém provedení. Pro dosažení větších výkonů lze použít tunelový osečkovač Ero. Stejné značky byl i vyvazovač letorostů, který se používá k uřezávání přečnívajících větví. Vyrůstající letorosty z báze rostliny a plevele, které neodstraní okopávačka, skvěle likviduje ometač kmínků Braun. Ten se vyrábí v jednostranném i dvoustranném provedení, v pracovní šířce 35, 60 a75 centimetrů. Novinkou mezi vystavenou technikou byl odsávač listů Binger Seilzug, který pracuje na podobném principu jako běžné odsávače, ale na rozdíl od nich nepoškozuje hrozny.

Rosiče nesené i tažené Na závěr předváděcí akce vjel do vinice multifunkční portálový nosič Braud VL620 z koncernu New Holland, v kombinaci s francouzským rosičem Berthoud Speedair s obsahem nádrže 2500 litrů. Kromě rosiče lze stroj využít také například jako sklízeč hroznů. Výkon motoru nosiče je 150 koní. Jednotlivá kola jsou poháněna nezávisle na sobě, navíc jsou vybaveny hydraulickými zámky proti prokluzu. Díky automatickému podélnému i příčnému vyrovnávání stroj neustále udržuje vertikální polohu vůči terénu. Dávky postřiku jsou regulovány počítačem v závislosti na pojezdové rychlosti. Navzdory svým obřím rozměrům stroj vyniká snadnou manévrovatelností a jednoduchým ovládáním. Za pomocí elektrohydrauliky je možné nastavovat rozpětí difuzorů v závislosti na rozteči řádků. Pracovat může ve vinohradech s roztečemi od dvou do 3,2 metru. Difuzory zajišťují velmi jemnou atomizaci postřikové jíchy. Tento stroj je vhodný spíše pro velké firmy nebo do služeb.
Vinaři si mohli prohlédnout ještě jeden rosič stejné značky- tažený Berthoud Fructiair 1500, model v nejnovějším provedení s axiálním ventilátorem. Stroj je vhodný jak pro práci v sadech, tak ve vinicích. Je vybaven ventilátorem o průměru 800 mm a nádrží o objemu 1500 litrů.
Ze skupiny menších rosičů byly prezentovány tři produkty českého výrobce Akp.V ukázkách byl nejdříve představen nesený model s obsahem nádrže 400 litrů. Dalším byl tažený rosič Akp Maxi Pneus660 s objemem nádrže 600 litrů, vybavený radiálním ventilátorem. U stroje lze snadno nastavit směr proudu směsi vzduchu s postřikem prostřednictvím usměrňovacích hubic. Třetím českým výrobkem byl Akp Maxi1100 s objemem nádrže 1000 litrů. Jeho standardní výbava zahrnuje i elektrické ovládání tlaku a uzavírání jednotlivých trysek podle vzrůstu porostu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *