Stroje se předváděly i za mokra

Ani drobný ranní déšť neodradil zemědělce od toho, aby se přijeli podívat na podzimní akci firmy Strom Export, s. r. o., do Hostěradic na Znojemsku. Bylo tam předvedeno jedenáct strojů na zpracování půdy spolu s traktory John Deere. Zřejmě nejvíce obdivu ze všech sklidila souprava dvanáctimetrového podmítače STROM Discland LM 12 000 a pásového traktoru John Deere 9630 T, který je v současnosti nejsilnějším modelem, který firma John Deere vyrábí.

Organizátoři akce, společnost Strom Export, s. r. o., a Agroservis 1. zemědělská, a. s., Višňové, mohli být s průběhem akce přinejmenším spokojeni. Přestože počasí od rána vypadalo nevlídně a půda ještě nestačila od předešlé přeháňky pořádně vyschnout, předvedení techniky společnosti Strom Export, s. r. o., si nenechalo ujít mnoho zemědělců. Další déšť se naštěstí nekonal, a tak mohly připravené soupravy strojů na zpracování půdy předvést své umění. Organizátoři je rozdělili do několika kategorií, nejprve byly předvedeny malozáběrové podmítače a kompaktory, po nich přišly na řadu tytéž strojel, avšak ve velkých záběrech, a na závěr se představily mulčovače.

Malé záběry Předváděcí akci na pozemku v Hostěradicích, kde se letos pěstovala cukrová řepa a nyní byla pro stroje nachystaná hrubá naoraná brázda, zahájil hloubkový podrývák Ripperland RO 3000 s pracovním záběrem tři metry a secím strojem Ripperseeder, jež měli před diváky svoji „premiéru“. Po něm následovala ukázka práce dvou předseťových kompaktorů, pětimetrového modelu Swifter SO 5000, jenž je vybaven i hydraulickým smykem, a sedmimetrového modelu Swifter SO 7000. I přes velmi vlhké podmínky si s nerovnostmi orby dobře poradily a kvalitně připravily pole pro následné setí. Kultivátory Swifter se vyrábí i v záběru šest metrů. Optimální pracovní rychlost pro tyto stroje je 15 km/hod.
Poté přišlo na řadu diskování. Zahájil ho diskový podmítač Preciser PC 7000 s pracovním záběrem sedm metrů. Stroj je na trhu již řadu let a je k dispozici v pracovních záběrech od pěti do deseti metrů. Naopak novinkou v této kategorii byl následně předvedený diskový podmítač Discland LC 6000. Jak uvedl výrobce, tento stroj je vybaven 6 mm širokými konkávními disky o průměru 610 mm, které jsou samostatně uchyceny pod orebním úhlem. Vedle klasické podmítky je proto vhodným nářadím také k zaklápění hnoje, neboť disky velmi dobře půdu nařezávají, zaklápí a otáčí. Nespornou výhodou stroje je i kratší a subtilnější rám, který usnadňuje manipulaci s ním i otáčení na souvratích. Zmíněný model má pracovní záběr šest metrů a nejlepší pracovní výkon podává při rychlosti 15 km/h.

Stroje pro velké plochy Fandové zemědělské techniky velkých rozměrů si přišli na své při předvedení následujících strojů. Nejprve předvedl své umění diskový podmítač Discland LM 12 000 s pracovním záběrem dvanáct metrů. Stroj byl předveden v zápřahu s absolutní traktorovou novinkou, modelem John Deere 9630T. Jeho srdcem je motor se zdvihovým objemem 13,5 litru a výkonem 590 koní, což jej činí nejsilnějším a největším modelem, který v současnosti John Deere vyrábí. Traktor je vybaven převodovkou Powershift, má odpružený podvozek a jezdí na 90 cm širokých pásech. Jeho celková hmotnost činí 24 tun.
Další stroje, širokozáběrové kompaktory, byly předvedeny v agregaci s o něco „slabšími“ traktory JD 8530 a JD 9530T. Ačkoli jsou to modely původně kolové, návštěvníci je mohli vidět s namontovanými pásovými jednotkami značky Soucy, které Strom Export dováží z Kanady a jsou u nás tedy v prodeji. Tyto pásy je možné použít nejen na všechny traktory značky John Deere, ale také traktory jiných výrobců. Podle organizátorů tkví jejich výhody hlavně ve větší styčné ploše a lepší tahové síle. Navíc nedochází k takovému utužování pozemku jako u kol.
S těmito traktory byly předvedeny i dva velkozáběrové kompaktory. Jako první vjel na pole dvanáctimetrový Swifter SS 12000, jež byl navíc vybaven předním hydraulickým smykem. Jako druhý se ukázal stejný stroj, avšak s větším patnáctimetrovým pracovním záběrem, model Swifter SS 15 000. Oba stroje prokázaly přesvědčivý výkon. Jak poznamenali organizátoři, stroje těchto záběrů nacházejí odbytiště zejména v zemích východní Evropy.

Mulčovače Poslední ukázka proběhla na pozemku po zrnové kukuřici, kde návštěvníci viděli dva modely mulčovačů. Nejprve to byl 4,5metrový MC 4500, který je určen zejména pro mulčování trvalých travních porostů. U tohoto modelu jsou vždy čtyři nože na rotorech umístěny do kříže. Jeho práci mohli zemědělci porovnat s novějším pozinkovaným modelem MZ 4500, který byl navíc vybaven noži pro mulčování rostlinných zbytků. Oba modely jsou opatřeny také protiostřím a mají zesílenou nadrotorovou část, jež má bránit průrazům. Jejich optimální pracovní rychlost je deset až dvanáct kilometrů za hodinu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *