Strojem roku 2018 je i finský traktor

Po úspěchu v soutěži Traktor roku 2018, a to jak v hlavní, tak designové kategorii si Valtra T254 odnesla vítězství i v jedné z kategorií soutěže Stroj roku 2018, kterou vyhlašují především novináři z renomovaných německých časopisů orientovaných na zemědělství.

Co novináře nejvíce zaujalo? Jistě traktor jako celek. Moderní provedení, kombinuje v nové modelové řadě T4 motory Agco Power se zdvihovým objemem  6,6 a 7,4 a výkonem 155 až 251 k s  čtveřicí výbav (Hitech, Active, Versu, Direct), které v sobě zahrnují nejen rozdílný komfort obsluhy, ale i různé varianty hydraulického a převodového systému. Možné je i otočné řízení, nebo kabina SkyView s prosklenou střechou v zadní části a ochranným rámem. Valtra totiž své traktory stále koncipuje tak, aby byly dobře využitelné též v lesních agregacích, kde je otočné řízení velkou předností.

Největší dojem z traktoru však zanechává loketní opěka SmartTouch. To je opravdu zdařilé dílo, sdružující zejména pojezdovou páku s velkým množstvím ovládacích prvků a též devítipalcový dotykový monitor. To samo o sobě nevypadá na první pohled jako nic tak zvláštního. Funkce pojezdové páky je však velmi zajímavá v tom, že pracuje v režimu, který dovoluje samočinné přepínání mezi ovládáním rychlosti jízdy rukou (tedy onou pákou) a nohou, tedy pojezdovým (plynovým) pedálem. Traktor sám pozná, jakým způsobem jej chce traktorista řídit, aniž by muset režim ovládání nějak volit, nebo přepínat. A to nejen při řízení plynulé převodovky Direct, ale i v případě ovládání stupňovitě řazené převodovky v provedení Versu.

Velmi zdařile je provedeno i ovládání monitoru. Vychází z koncepce, jakou znají všichni uživatelé moderních mobilních telefonů, nebo tabletů. Kdo jednou tyto produkty moderní doby používal, ten snadno zvládne ovládání dotykového monitoru ve Valtře a pravděpodobně i bez návodu k obsluze. Dá se tedy směle tvrdit, že Valtra s loketní opěrkou Smart Touch zřetelně naznačuje, jakým směrem se ovládání traktorů bude v budoucnu ubírat.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *