Švédské pluhy kvalitu nezapřou

Mezi tradiční značky zemědělských strojů, které společnost PEKASS zastupuje na českém trhu, patří švédská Överum. Nabídka stejnojmenných modrých pluhů je velice široká, od tříradličných až po velké desetiradličné. Charakteristickými znaky nesených, polonesených a nápravových pluhů včetně modelů on-land jsou kvalitní orba, velký výkon, příznivý tahový odpor, nízká spotřeba paliva, spolehlivost, minimální opotřebení a tím i dlouhá životnost. Za těmito vlastnostmi se skrývá nejen úsilí konstruktérů firmy Överum, kteří udávají trendy ve vývoji těchto strojů, ale i vyhlášená švédská ocel.

Technická vyspělost a vysoká užitná hodnota provází pluhy Överum už desítky let, což mohou potvrdit i čeští zemědělci. A to jak menší farmáři s traktory o výkonu 70 až 120 koní, tak velké zemědělské podniky.

Charakteristickým znakem mohutných polonesených pluhů Överum jsou velká opěrná kola umístěná vzadu za rámem, která ideálně dotěžují zadní hnané nápravy traktorů. Výsledkem je malý prokluz. Velké opěrné kolo s traktorovým vzorkem má navíc malý valivý odpor, což má za následek lepší trakční podmínky, menší potřebu tahové síly, větší výkon a malou spotřebu nafty. Opěrné kolo umístěné vzadu navíc udržuje stále stejnou pracovní hloubku u všech orebních těles a zaručuje také lepší stabilitu pluhu během přepravy. „U polonesených pluhů s plynulou změnou záběru oceňují zemědělci také automatický systém seřízení opěrného kola,“ říká Ing. Josef Vedral, produktový manažer společnosti PEKASS. „Pokud se mění šířka pracovního záběru, díky hydraulickému válci se automaticky mění poloha zadního opěrného kola. To jede vždy rovnoběžně s koly traktoru, což je důležité s ohledem na boční síly a zatížení splazů.“

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 10.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *