Svět trávy v zahradě u moře – I

Do posledního místa zaplněný autobus vyrazil z Berouna na noc. Cílem zcela pánské zahraniční mise nebylo mistrovství Evropy ve Francii, kde čekal naši reprezentaci duel s Chorvaty, ale farma Lundsgaard Estate nedaleko dánského přístavu Kerteminde, jemuž se přezdívá Zahrada u moře. Konalo se zde mezinárodní setkání Objevte svět trávy Kverneland, které uspořádala, jak už z názvu vyplývá, společnost Kverneland Group. A tak není divu, že v autobuse seděli obchodní zástupci a partneři berounské společnosti Kverneland Group Czech, kteří druhý den navštívili i výrobní závod v Kerteminde, jenž se specializuje na produkci strojů na sklizeň pícnin.

Z dvoudenní cesty bylo zřejmé, že Kverneland nespí. Investuje velké finanční prostředky nejen do modernizace výrobních závodů, ale také do vývoje strojů. Jeho technické inovace jsou zaměřené především na vyšší výkonnost, spolehlivost, dlouhou životnost, snadné nastavení a jednoduchou obsluhu. Což potvrdily i představené novinky.

Zcela nový koncept žacího stroje Kverneland 3336 MT s kondicionérem posunul úroveň návěsných žacích strojů o stupeň výš. Tato novinka je vybavena novým centrálním hydraulickým zavěšením FastTrack, které zaručuje rovnoměrný, přitom velice šetrný přítlak na pozemek a velký výkon. Hlavní předností je však nejvyšší možná okamžitá reakce na danou situaci – nerovnost či překážku v terénu. V pravdě revoluční je i nastavení pracovního záběru. Výsuvné rameno lze z kabiny traktoru hydraulicky posouvat až o 400 mm, což je důležité zejména při práci s čelním žacím strojem. Obsluha může během jízdy měnit překrytí záběru přední a zadní žací lišty, čímž výrazně ovlivňuje výkonnost. Hydraulický posuv zároveň umožňuje snížit přepravní výšku. Žací stroj je při přepravě velice stabilní, neboť svírá úhel 110 stupňů, takže se jeho hmotnost 1450 kg rovnoměrné rozloží na závěs. Na závěsné hlavě jsou tři odstavné nohy, které umožňují parkovat žací stroj ve vertikální transportní poloze, a tak zabírá málo místa. K výbavě patří ovládací monitor, pomocí nějž se nastavuje přítlak, posuv ramene a sklopení do přepravní polohy.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 27.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *