Svět trávy v zahradě u moře II

Na farmě Lundsgaard Estate nedaleko dánského přístavu Kerteminde, jemuž se přezdívá Zahrada u moře, se v polovině června konalo mezinárodní setkání Objevte svět trávy Kverneland. Během dvou dnů představila společnost Kverneland Group obchodním zástupcům řadu nových strojů na sklizeň pícnin, pro něž jsou příznačné veliká výkonnost, spolehlivost, dlouhá životnost, snadné nastavení a jednoduchá obsluha. I tato technika je stále častěji vybavena high-tech elektronikou, která usnadňuje nejen její nastavení či ovládání a tím i lepší využití, ale také zaznamenává řadu údajů nezbytných pro smart farming, nebo-li chytré zemědělství. V budoucnu bude systémy ISOBUS, IsoMatch Tellus či IsoMatch Tellus GO vybaveno stále více strojů Kverneland.

K největším novinkám patřil revoluční lis na kulaté balíky Kverneland FastBale s integrovanou baličkou určený pro práci nonstop. Po několikaletém testování je tento stroj, který za den udělá až 400 balíků, plně prověřený. V České republice bude poprvé představen v příštím roce na Dnu Kvernelandu v Bečvárech.

Uvedený lis s pevnou lisovací komorou pracuje zcela automaticky bez nutnosti zastavovat, což má vliv nejen na vysoký pracovní výkon, ale i mimořádný komfort obsluhy. Na jednom podvozku jsou umístěny dvě komory a balička, takže celý stroj je velice krátký, což má vliv na snadnou manévrovatelnost a stabilitu na svahu. První sekce FastBale působí jako předkomora a vytváří dvě třetiny balíku. Jakmile tlak materiálu v předkomoře dosáhne nastavené hustoty, je slisovaný materiál z předkomory předán do hlavní lisovací komory a zároveň je odkloněn i tok materiálu z vkládacího ústrojí do hlavní lisovací komory. Zde dojde k dokončení pevně slisovaného kompaktního balíku, který je následně zabalen do síťoviny a předán na dvojsatelitní baličku pro jeho koncové zabalení do fólie. Mezi tím je však již tok materiálu usměrněn zpět do předkomory, aby se tak umožnilo pokračovat v lisování nonstop bez jakékoliv prodlení při zastavování. Tento nonstop „koloběh“ pracuje neustále dokola. Jediným omezujícím prvkem, který nutí obsluhu k zastavení, je výměna špulek síťoviny nebo fólie.

Aby bylo přenesení balíku na baličku jednoduché, spolehlivé a bezproblémové, technický tým vymyslel rám baličky s paralelním zavěšením. To umožní požadované snížení baličky při převzetí dokončeného balíku z hlavní komory, kdy balík jednoduše vypadne svojí váhou na balicí stůl. V tomto momentě je balička vyzdvižena tak, aby dvojice satelitních ramen mohla bezpečně – bez kontaktu s pozemkem zabalit balík. Na rozdíl od tradičních obalových mechanismů, FastBale nabízí dvojici satelitních ramen pro maximální výkon, aby balení fólií stačilo bez problémů vlastnímu lisování i při sběru velmi vydatných řádků hmoty. Po dokončení je balička snížena, její zadní válec vysunut nahoru, a tím dojde k lehkému uvolnění zabaleného balíku na zem.

Na přání je možné tento unikátní stroj dovybavit šetrným překlápěčem balíků, který zajistí otočení hotových balíků na jejich základnu.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 28.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *