Světová kvalita na moravském poli

„Přestože již na všechny začínají dopadat důsledky globální krize, zemědělství a vinařství patří v tomto ohledu k nejbezpečnějším oborům,“ řekl v úvodu svého vystoupení na Dnech otevřených dveří společnosti HM Hodonín její jednatel Ing. František Hnidák. „Ze zkušeností vyplývá, že cesta z každé krize vede přes obměnu výrobních prostředků, zvýšení produktivity práce a snižování nákladů. A v tomto záměru vám chceme pomoct. Naše nové stroje a technologie mohou právě v dnešní době, kdy se všichni potýkáme s poklesem poptávky a cenovými turbulencemi, výrazně podpořit vaše podnikání.“

Tuto nabídku si vyslechlo během posledních tří pracovních únorových dnů více než 450 návštěvníků hodonínské společnosti, pro něž byla kromě odborných přednášek přichystána i velká výstava strojů a technologií. Nechybělo bohaté občerstvení, řízená a později i volná degustace vín a tombola. Přátelském posezení pak podbarvila cimbálová muzika Grajcar.

Vše zabalí do úhledného balíčku
Hodonínská společnost HM, s. r. o, zabývající se prodejem a servisem zemědělské techniky, působí v regionu jižní Moravy od roku 1993. Ve své nabídce má velké množství strojů pro rostlinnou výrobu, techniku do vinic a sadů a technologické linky pro zpracování hroznů a výrobu vína. „Zemědělci a vinaři u nás naleznou značky strojů a zařízení, které patří k lídrům nejen na českém či slovenském trhu, ale na celém světě,“ pokračoval František Hnidák. „Špička světových výrobců je však vyrovnaná, konkurence veliká, a proto každý u nás zakoupený stroj či zařízení ještě zabalíme do úhledného balíčku.“
Co tento balíček obsahuje? „Pomoc při financování, servisní služby, garance a také poradenskou činnost,“ vysvětlil Ing. Hnidák. „Nabízíme všechny dostupné možnosti financování na českém trhu, od splátkových prodejů přes leasingové financování a zákaznické úvěry až po klasické bankovní úvěry. Pokud jde o servisní činnost, v posledních letech jsme do této oblasti investovali veliké finanční prostředky, rozšířili jsme dílenské zázemí, zvýšili jsme počet servisních vozů i stavy servisních pracovníků. Velký důraz klademe na prevenci a diagnostiku. Stejně jako při ochraně zdraví lidí, zvířat či plodin je prevence důležitá i při provozování zemědělské techniky. Je to jedna z důležitých cest, jak výrazně snižovat provozní náklady. V současné době nabízíme na stroje klasickou záruku danou výrobcem, dokážeme ji však prodloužit až na osm let prostřednictvím strojního pojištění. Ve spolupráci s Českou pojišťovnou máme vypracovaný produkt, který za bezkonkurenčních podmínek na trhu kryje téměř každou pojistnou událost u techniky u nás zakoupené. Další součástí balíčku je poradenská činnost, a to jak v oblasti novinek zemědělské techniky, tak možností dotací z fondů Evropské unie. Pro každého se v balíčku něco najde, nikdo neodjede s prázdnou.“

Sehnat peníze není problém
HM Hodonín úzce spolupracuje s řadou finančních institucí a jednou z nich je společnost Deutsche Leasing. Její zástupce představil v přednáškovém bloku nový produkt, který přítomné velice zaujal. Jde o výhodné úvěry se subvencí úroků PGRLF. A co je na nich tak zajímavého? Délka úvěru se pohybuje od jednoho roku do sedmi let a týká se jak nových, tak opotřebených strojů. Je možné zvolit rovnoměrné nebo sezónní splácení, přitom splátky lze nastavit tak, aby kopírovaly finanční toky nového majitele. Deutsche leasing dokáže zafinancovat i 100 % pořizovací ceny stroje bez DPH, výjimečně lze financovat i DPH, a to jak v korunách, tak i v eurech. Neméně podstatné je i to, že jako zajištění slouží jen daný stroj nebo technologie a neřeší se jiná zástavní práva. Pouze v případu horší bonity klienta je možné ručit směnkou. Úroková míra se pohybuje od 7 do 7,5 %, za uzavření smluv a vedení účtu se nic neplatí.
Už dva roky spolupracuje společnost HM Hodonín s akreditovaným poradcem ministerstva zemědělství, který kupujícím pomáhá s obstaráváním peněz z evropských fondů. Pomineme-li přímé dotace na plochu, které jsou při splnění požadovaných podmínek nárokové (SAPS, top-up, AEO, restrukturalizace), lze využít také investiční dotace z programu rozvoje venkova a některé tituly dotací z ministerstva zemědělství. Při nákupu strojů a zařízení od společnosti HM Hodonín je možné využít dotační programy Mladí začínající zemědělci, Modernizace zemědělských podniků, Přidávání hodnoty potravinářským produktům a Podpora cestovního ruchu.

Velký výběr techniky Case IH
Peníze by tedy byly, tak co si za ně v Hodoníně můžete pořídit. Především traktory Case IH s výkonem od 60 do 600 koní. Nejsilnější model Steiger Quadtrac byl vystaven hned při vstupu do areálu, naopak na opačném výkonovém pólu stojí jednoduchý komunální traktor za levné peníze bez složité elektroniky. Nejsilnější traktory Case IH od 250 do 600 koní se vyrábějí v Americe, modely střední výkonové třídy od 100 do 250 koní vznikají v rakouském Sant Valentinu v bývalé zbrojovce Steyer, která dnes patří mezi nejmodernější traktorové továrny na světě a slabší traktory do 100 koní se produkují v Itálii. V Hodoníně nechyběla ani sklízecí mlátička stejné značky. Case IH vyrábí pouze mlátičky s axiálním systémem výmlatu, nejmenší model má výkon 280 jmenovitých koní, největší model 9120 pak jmenovitý výkon 490 koní, s navýšením při vyprazdňování mlátičky za jízdy na 530 koní.
S cílem co nejvíce snížit provozní náklady montuje od letošního roku firma Case IH na traktory Magnum a Steiger systém APM Diesel Saver. I když jsou oba modely vybaveny mechanickou převodovkou řazenou pod zatížením, fungují podobně jako traktory s plynulou převodovkou. Systém APM udržuje nastavenou pracovní rychlost, sám volí otáčky motoru a vhodný převodový poměr tak, aby byla vždy optimální spotřeba. Přitom ale na mechanické převodovce chybějí jakékoliv hydrostatické pohony, které mají nižší účinnost, než přenos přes ozubená kola. Tento systém, který uspoří 5 do 25 % paliva, lze namontovat i na traktory modelového roku 2008.

Široký sortiment od firmy Kverneland
Na výstavě zemědělské techniky zaujímaly velký podíl závěsné stroje Kverneland. Šlo o techniku na zpracování půdy a setí včetně přesných secích strojů, rozmetadla průmyslových hnojiv a lisy. Sortiment byl opravdu široký, nechyběly nesené i polonesené pluhy, které mohou být vybaveny speciálními odhrnovačkami pro široké pneumatiky výkonných traktorů. Velkou pozornost budily radličkové i talířové podmítače, v neseném nebo taženém provedení a nový diskový podmítač Kverneland Visio 200, umožňující plynulou změnu nastavení předních nebo zadních sekcí.
Na jižní Moravě je velký zájem o přesné secí stroje, zejména modely s elektropohonem výsevních jednotek. Uživatel zadá do terminálu počet výsevních jednotek na hektar a spon a stroj i při rozdílné pojezdové rychlosti požadované parametry dodržuje. Přehlédnout nešel ani velký tažený secí stroj Accord DG 1200 o záběru 12 m, který se u nás začal prodávat v loňském roce. Jde o konstrukčně velmi jednoduchý model se zásobníkem o objemu 6000 litrů vybavený novými výsevními botkami CX ultra se zvýšeným přítlakem až 80 kg, takže může dobře pracovat i na nedokonale připraveném pozemku. Minimální příkon traktoru je 250 až 300 koní. Sortiment secích strojů je v Hodoníně široký, nalezneme zde i nejmenší modely se záběrem tři metry.

Hvězda jménem Hardi
V nabídce společnost HM je i kompletní sortiment postřikovačů Hardi, ať již nesených, či tažených, o něž je zájem největší. Mezi relativně jednoduché a přitom spolehlivé postřikovače s plnou funkční výbavou za levné peníze patří model Ranger o objemu nádrže 2500 l a záběrem ramen 18 až 21 m. Následuje řada Navigator s objemem nádrže 3000 a 4000 l a pracovním záběrem ramen 18 až 30 metrů. Na tuto střední třídu postřikovačů navazuje vyšší střední třída New Commander. Jde o špičkové postřikovače nové generace s objemem nádrže 3200 až 6600 litrů a záběrem ramen 18 až 36 m, které lze vybavit i řízenou asistencí vzduchu Twin Force, o níž je na Moravě velký zájem. Hvězdou mezi postřikovači Hardi je pak samojízdný model Alpha s nádržemi až do 4100 l a záběrem ramen od 18 do 36 m. Zemědělci u něj ocení inteligentní výbavu, ať již vypínání jednotlivých sekcí (úspora až 3 % pesticidů), automatické míchání, ultrazvukové senzory k dodržování přesné výšky ramen nad porostem či zemí, či systém s proměnlivým dávkováním hnojiva DAM. Oproti N-senzoru je tento systém mnohem citlivější a není tak náchylný na sluneční svit.
Pro vinaře jsou k dispozici i rosiče stejné značky, tažené nebo nesené, s klasickým ventilátorem nebo pneumatickým systémem s cíleným směrováním postřiku do porostu.

Nové i osvědčené stroje
Žhavou novinkou v sortimentu hodonínské společnosti HM je technika Krone. Přestože v tamní oblasti není tolik zemědělských podniků s pícninářským programem, uplatnění zde naleznou zejména velmi kvalitní vysokotlaké lisy na hranaté balíky slámy, případně špičkové řezačky o výkonu 500 až 1000 koní pro sklizeň hmoty nejen pro bioplynové stanice. V nabídce jsou dále smykem řízené, kloubové a teleskopické nakladače JCB s řadou technicky osvědčených prvků, velkoobjemové návěsy, rozmetadla, cisterny a výměnné systémy Annaburger. K jejich charakteristikám patří robustnost a špičkové technické řešení.
Návštěvníci Dnů otevřených dveří nemohli přehlédnout ani žluté stroje na zpracování půdy Simba. Největší oblibu si získal nesený kompaktní diskový podmítač X-Press určený pro mělčí a rychlou podmítku nebo kultivaci půdy do hloubky 150 mm. Základem jsou vždy dvě řady disků uložených na pružných slupicích. U těchto strojů je možné změnit úhel jednotlivých sekcí: pokud je třeba hlubší a intenzivní zpracování, úhel bude minimální, když se naopak vyžaduje mělké zpracování s plošným podříznutím a maximálním efektem promíchání, je možné nastavit maximální úhel. K dalším výhodám techniky Simba patří to, že pozemek je vždy dobře utužen válcem Double Disc, který také dobře řeže hroudy a zůstávají po něm na povrchu typické vlnky, jež částečně brání větrné erozi. V sortimentu jsou i kombinované podmítače, podrýváky a jednoduché packer válce.

Čtyři značky do vinohradů
„Špičkovou techniku za výhodných finančních podmínek máme připravenou i pro vinaře,“ řekl nám závěrem Ing. František Hnidák. „Jsme výhradním dovozcem sklízečů hroznů Gregoire pro český a slovenský trh, ať již tažených či samojízdných a dalšího příslušenství pro práci ve vinohradu. Jde zejména o ožínací lišty, předřezávače, ometače kmínků či nástavbové víceřádkové postřikovače, které lze agregovat na samojízdný sklízeč hroznů. V takové kombinaci se výkon pohybuje od třiceti do padesáti hektarů za den.“
V obchodně servisním centru jsou pro vinaře připraveny spolehlivé viniční traktory Deutz Fahr o výkonu 35 až 100 koní s různým stupněm výbavy a italské mulčovače Concept Perugini. Novou značkou je italská technika Calderoni pro zpracování příkmenného pásu a meziřadí ve vinicích a sadech. Nejzajímavějším strojem této značky byl výměnný systém Unica s vlastním hydraulickým okruhem poháněným vývodovým hřídelem od traktoru. Tento stroj, který lze umístit před i za traktor, umožňuje výměnu konkrétních typů nářadí pro zpracování příkmenného pásu.

Klíčové informace
-Hodonínská společnost HM, prodej a servis zemědělské techniky, působí v regionu jižní Moravy od roku 1993, v jejím sortimentu jsou stroje značek Case IH, Kverneland, Hardi, Krone, JCB a Annaburger.
-Od roku 2001 prodává i techniku do vinic a sadů Gregoire, Deutz Fahr, Concept Perugini a Calderoni.
V nabídce má i technologické linky na zpracování hroznů a výroby vína Wottle, Binger a Tifone.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *