Svěží vítr vane z Veselíčka už rok

Jedním z posledních světlých míst na mapě byly pro společnost Austro Diesel, která na našem trhu zastupuje značku Massey Ferguson, jižní Čechy. A tak není divu, že ještě před dvěma lety byl prodej techniky Massey Ferguson v tomto region minimální. Pole zde prozatím ovládly zelené, žluté, modré či červené stroje jiných značek, které si během patnácti let vybudovaly v této oblasti velice pevné postavení.

V roce 2007 však došlo k zásadnímu obratu. Servisní a prodejní firma Rudolf Stárek zřídila ve Veselíčku na Písecku svoje prodejní a servisní středisko a rázem zde začal vát pro značku Massey Ferguson příznivý vítr. V loňském roce našlo v tomto regionu uplatnění více než dvacet strojů Massey Ferguson s převahou traktorů o výkonu 90 až 130 k. V letošním roce by se měl jejich počet zvýšit na třicet, což by představovalo jednu desetinu plánovaného počtu prodaných strojů této značky v České republice. Zájem je především o traktory s výkonem motoru od 90 do 180 k, i když řada zdejších zemědělců požaduje také modely o výkonu 210 koní a výše.

Absolutní světová špička
Co se za těmito základními údaji skrývá? Na to jsme se zeptali během 2. ročníku výstavního a prodejního dne strojů Massey Ferguson ve Veselíčku obchodního ředitele společnosti Austro Diesel Ing. Radima Vlčka. „Do tohoto regionu vstoupila značka Massey Ferguson dost pozdě. Dnes však přicházíme s kvalitní, spolehlivou, vysoce výkonnou a cenově konkurenceschopnou technikou, a tak si nemůžeme na nezájem zdejších zemědělců ztěžovat. Stroje Massey Ferguson se postupně vyvíjely a v současnosti patří jednoznačně k nejlepším. Například naše traktory jsou vybavené nejmodernějšími technologiemi včetně vario převodovky, u níž je zřejmá především velká úspora pohonných hmot, a poslední tři roky patří k absolutní traktorové špičce. Uživatelé u nich oceňují široké využití a tím i jejich efektivitu, ale také komfortní ovládání. Dovolím si tvrdit, že provozní vlastnosti a životnost traktorů Massey Ferguson patří v současné době k nejlepším na trhu. I zdejší zemědělci se postupně přesvědčují, že kupují velmi kvalitní stroje za přijatelnou cenu.“
„Za stále sílící poptávkou po těchto strojích nestojí jen jejich technická vyspělost, ale také profesionální práce mladého kolektivu zdejšího střediska,“ pokračuje R. Vlčko. „Stejně jako špičkový servis a rychlé dodávky náhradních dílů firmy Rudolf Stárek, autorizovaného prodejce společnosti Austro Diesel. Nesmím zapomenout ani dobré nákupní ceny zemědělských komodit či dotace. To vše má podstatný vliv na stále rostoucí zájem o moderní techniku Massey Ferguson.“

Letos již ve vlastním středisku
„Letošní druhý ročník výstavního a prodejního dne strojů Massey Ferguson pořádáme ve spolupráci se Střední odbornou školou a Středním odborným učilištěm Milevsko,“ zapojil se do hovoru vedoucí zdejšího střediska Jiří Kotrba, který nás také během celého dne provázel. Tím, že působíme v jejich prostorách, mají žáci k dispozici nejnovější traktory a sklízecí mlátičky, u nichž provádíme pravidelný záruční a pozáruční servis. Díky této spolupráci přijdou žáci do styku s tím nejlepším, co na českých polích pracuje. Letos bychom se měli přestěhovat již do vlastních prostor, kde by mělo vyrůst nové zákaznické centrum s širokým sortimentem techniky Massey Ferguson a Samson včetně různých komunálních a lesnických nástaveb. Ve vztahu ke studentům SOŠ a SOU Milevsko se nic nemění.“
Mezi více než dvaceti vystavenými stroji převažovaly traktory, nechyběla ani sklízecí mlátička Beta, rozmetadla Samson či lesnické a komunální nástavby. Dva traktory patřily přímo Jiřímu Kotrbovi, který hospodaří v nedalekých Jestřebicích. Farma se sto hektary zemědělské půdy je zaměřena na chov krav bez tržní produkce mléka.

Jeden velký, druhý menší
„Jako hlavní traktor na farmu jsem potřeboval kvalitní, spolehlivý a pohodlný model,“ vysvětluje Jiří Kotrba. Zvolil jsem traktor Massey Ferguson 7465 s výkonem motoru 135 koní a vario převodovkou, který uvedená kritéria stoprocentně splňuje. Jde o multifunkční stroj s ovládacím systémem Datatronic, jež zastane všechny hlavní práce na farmě. Ekonomika provozu je díky vario převodovce vynikající, vzhledem k zaměření farmy postačuje i výkon motoru. Dostatečná hydraulika a nosnost zadního tříbodového závěsu sedm tun přispívají k jeho univerzálnímu využití. Z padesáti procent ho využívám v dopravě, neboť jeho jízdní vlastnosti a rychlost na silnici jsou bezkonkurenční. Mým pracovním prostředím je pohodlná, vzduchem odpružená kabina s automatickou klimatizací, ledničkou a rádiem s CD přehrávačem, přitom všechny ovládací prvky jsou snadno dosažitelné a přesně tam, kde je potřebuji. Traktor je vybaven je čelní hydraulikou, předním vývodovým hřídelem a čelním nakladačem. Na farmě využívám systém, který se u traktorů Massey Ferguson velmi osvědčil: na dvou různě silných modelech mám namontované konzole, na něž připevňuji jeden výložník čelního nakladače. S menším traktorem pak manipuluji s balíky či hnojem ve stáji, pokud přendám výložník na silnější a rychlejší traktor, mohu s ním produktivněji pracovat v dopravě všech materiálů na farmě, ve službách i jinde.“
Na farmě se „uživí“ i menší model MF 5445 s výkonem motoru 95 k a převodovkou Dyna 4 s komfortním elektrohydraulickým řazením čtyř rychlostních skupin se čtyřmi převodovými stupni řazenými pod zatížením. Překrytí skupin u této převodovky je podle J. Kotrby bezkonkurenční, v rozmezí pracovních rychlostí 6 až 20 km/h dokonale navazují jednotlivé násobky i celé skupiny. Traktor se sníženou výškou 2,75 m je vybaven šikmou kapotou a prosklenou střechou, takže při práci s již zmíněným čelním nakladačem má obsluha dokonalý výhled. Nosnost zadního tříbodového závěsu je pět tun. Hodí se jako druhý traktor na malou farmu, uplatnění najde i ve velkém zemědělském podniku.

Velký výběr z mnoha modelů
Ve Veselíčku nechyběly ani zástupci ostatních řad traktorů Massey Ferguson. Největší zastoupení měla řada 5400 s výkonem 61 kW (83 k) až 107 kW (145 k). Zemědělci u nich ocení jednoduchou obsluhu, nízké provozní náklady, vysoký jízdní komfort a flexibilní specifikaci. Řada technických prvků ze silnějších modelů jsou zárukou vysoké spolehlivosti a bezpečnosti. Vystavený model 5470 s výkonem motoru 125 k pracuje na farmě Ondřeje Sedláčka v Arnoštově. Jako jediný traktor na farmě zabezpečí chod celého podniku o výměře 150 hektarů, která má zaměření na chov krav bez tržní produkce mléka. Nechyběl ani zástupce nejmenší řady – model MF 3635. Tato řada traktorů s výkonem motoru 43 kW (58 k) až 68 kW (91 k) má mezi zemědělci čím dál větší úspěch. Jde o cenově výhodné univerzální traktory s pohonem všech kol určené pro stáje, vinice, sady a chmelnice. Čtyři modely jsou vybaveny tříválcovými motory Sisu a reverzační převodovkou 24/24. K přednostem patří elektrohydraulické zapínání pohonu vývodového hřídele pod zatížením s otáčkami 540/750 n/min, tři ovládací ventily, komfortní kabina s vytápěním a větráním a velice pěkný design. Uživatele překvapí i snadná manévrovatelnost a vysoká produktivita.
Velkou pozornost budila ve Veselíčku i dvě dánská rozmetadla statkových hnojiv Samson SP 9 a SP 15 s tonáží 9 a 15 tun. Jde o robustní návěsná zařízení z vysoce pevnostní oceli s nízkou vlastní hmotností a velkým užitečným zatížením. Vybavena jsou pryžovými tlumiči rázů, které prodlužují životnost podvozku a mají nízko položené těžiště, takže jsou i na svahu velice stabilní. Dva svisle postavené bubny s pohyblivými rozmetacími lopatkami rozhazují souvisle materiál do vzdálenosti 12 metrů. Převodovka Samson vlastní konstrukce a hydraulický pohon dolního dopravníku pomáhají zpracovat hrubý a velmi kompaktní materiál. Unášeče ve tvaru L pokrývají 95 % plochy korby a zajišťují rovnoměrné podávání materiálu k rozmetacím bubnům. Rozmetadla Samson mají plynule měnitelnou rychlost řetězového dopravníku, takže lze přesně nastavit dávkování od 4 do 70 t/ha. Ústrojí je opatřeno přetlakovým ventilem, který zajišťuje pohon a umožňuje zpětný chod. Rozmetací ústrojí Samson vyžaduje o 40 až 50 % menší příkon než tradiční stroje s vodorovnými bubny a rozmetacím stolem. Podle Jiřího Kotrby u nich zemědělci oceňují dokonalý posun hmoty, kvalitní dávkování a rovnoměrné rozmetání. Jsou vhodné i do půdoochranných technologiích, neboť zajišťují drobnou strukturu dávkovaného materiálu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *