13.08.2020 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Syntéza zkušeností ve sklízečích brambor

Německý výrobce Ropa je v České republice známý především svými samojízdnými sklízeči cukrové řepy a čisticími nakladači. S těmito stroji také souvisí historie firmy - první samojízdný sklízeč cukrovky uvedla Ropa na trh v roce 1972. Od té doby získali její inženýři rozsáhlé zkušenosti se sklízeči a nakladači na cukrovou řepu, které do značné míry nacházejí uplatnění i v tažených sklízečích brambor. Ty mají označení Keiler 1 a Keiler 2 podle počtu řádků, které sklízí. V konstrukci těchto strojů je vše unikátní – a unikátní jsou také jejich provozní vlastnosti.

V českém zemědělství má pěstování brambor dlouhou tradici. Po otevření hranic k nám začala proudit moderní technika pro výsadbu i sklizeň této oblíbené okopaniny. Německá Ropa nebyla mezi prvními na našem trhu, přišla o dost později, ale přesto se úspěšně prosazuje. Takový je i příběh značky Ropa na zemědělském podniku Hanka Mochov s.r.o. nedaleko Mělníku. Tento podnik pěstuje konzumní brambory na 170 hektarech z celkové výměry 500 hektarů půdy zemědělské. Kromě toho se zabývá i pěstováním mrkve, petržele, cibule, celeru a kedluben.

Zemědělci v podniku Hanka Mochov si také vyzkoušeli sklizňovou techniku na brambory různých značek. Nebyli ale spokojeni například s poskytovaným servisem. V roce 2017 jim zástupci společnosti Dagros s.r.o. představili sklízeč značky Ropa. Jednalo se o dvouřádkové provedení Keiler 2. Zkušení pěstitelé si stroj mohli také sami vyzkoušet. Na základě velmi pozitivního dojmu z jeho práce a zároveň i díky dlouhodobým dobrým vztahům se společností Dagros byl stroj zakoupen. A v letošním roce si podnik Hanka Mochov zakoupil druhý stroj shodné značky – také dvouřádkový Keiler 2.

Více informací v Mechanizaci zemědělství č. 10/2020.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down