Systém automatického broušení nožů je úspěšný

Stav ostří nožů řezacího ústrojí u senážního návěsu má výrazný vliv na kvalitu řezanky, energetickou náročnost sklizně a s tím spojenou spotřebu paliva a namáhání motoru traktoru. Ovlivňuje také průchodnost hmoty návěsem.

Konstruktéři firmy Pöttinger si tuto skutečnost uvědomují, a proto nabízejí pro své senážní návěsy královské třídy na přání automatické brousicí zařízení Autocut. Na rozdíl od běžného systému broušení, který vyžaduje hodně času a je pracný, se se systémem Autocut podařilo výrazně zjednodušit nabroušení nožů a snížit časovou náročnost této operace.

Systém byl představen poprvé na veletrhu Agritechnica v roce 2009 jako úplná novinka. A to v podobě výbavy na přání pro návěsy Jumbo a Jumbo Combiline. Po uvedení na trh se velmi rychle zvedla vlna zájmu a dnes je každý druhý návěs modelové řady Jumbo již vybaven systémem Autocut. A nabízen je i pro návěsy modelové řady Torro.

 

Revoluční novinka

Nástup zařízení Autocut znamenal revoluci v údržbě nožů u senážních a kombinovaných návěsů, vybavených řezacím ústrojím. Při intenzivním nasazení, které je pro práci senážních vozů v sezóně typické, ostří nožů stále ubývá; výměna nožů pro přebroušení ostří doposud probíhala většinou jednou denně, a to na konci dne.

Svyužitím systému Autocut je možné pracovat s plně nabroušenými noži po celý den. Poznatky z praxe ukázaly, že se tím sníží potřeba příkonu při sklizni píce o deset procent, zatímco náročnost na údržbu se sníží ještě výrazněji – zhruba o 45 minut denně. A nemusí probíhat na konci dlouhého pracovního dne, kdy chce každý řidič již mít práci skončenou, ale například v průběhu polední přestávky nebo v době, kdy se obsluha věnuje čištění návěsu. Autocut provádí broušení všech nožů automaticky, takže řidič se může zároveň věnovat jiným činnostem.

Systém má také další přednosti. U poskytovatelů služeb umožňuje, aby u každého zákazníka pracoval návěs vždy s plně nabroušenými noži. A automatické broušení snižuje riziko úrazu při manuálním vyjímání a opětovném vkládání nožů do nosníku. Desítky spokojených uživatelů na celém světě si pochvalují výrazně lepší komfort, vyšší bezpečnost a citelné úspory při každodenním provozu s návěsy firmy Pöttinger, vybavenými automatickým systémem Autocut.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *