18.08.2022 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Systém řezání u lisů slaví dvacet let

V roce 2002, přesně před 20 lety, uvedla firma Claas u svých lisů Quadrant technologii Fine Cut. Jak již název napovídá, jednalo se o razantní navýšení počtu nožů za účelem snížení teoretické délky řezanky. Zatímco dosavadní systém Roto Cut disponoval pouze 25 noži, tak s technologii Fine Cut bylo náhle možných nejprve 49 a později pak 51 nožů. Teoretická délka řezanky dosáhla pak pouhých dvou centimetrů.

Výsledkem bylo zjednodušené rozebírání balíků při nastýlání slámy, dosažení vyšší slisovanosti a možnost využití slámy i v boxech pro dojnice. Krátce řezaná sláma také získala hodně na své nasákavosti.

V roce 2021 byla představena řada lisů na hranolové balíky Quadrant Evolution. Ta zahrnuje tři základní modely - 4200, 5200 a 5300. Nyní představila firma Claas na svých Tiskových dnech v západní Francii inovace pro sezónu 2023. Lisy Quadrant 5200 a 5300 obdrží hydraulický pohon sběrače a Power Feeding System (PFS). Zatímco otáčky řízeného sběrače s pěti řadami prstů zůstávají na úrovni 135 ot/min, tak otáčky vkládacího rotoru lze regulovat v rozmezí od 200 do 250 ot/min. Maximální točivý moment 1000 Nm, který dokáže hydraulický pohon přenášet, je plně k dispozici i při reverzaci sběrače a systému PFS.

Další novinka je také praktická – jde o automaticky hydraulicky sklopná vodicí kolečka sběrače. Jakmile je sběrač spuštěn do pracovní polohy, kolečka jsou automaticky vyklopena. A u zvednutého sběrače se automaticky sklopí. Po skončení práce na poli nemusí před najetím na silnici řidič vystupovat z kabiny, aby kolečka sběrače manuálně zaklopil.

Více informací v Mechanizaci zemědělství.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down