Také v Klatovech se otevíraly dveře

V posledních týdnech se otevírají dveře řady podniků, které se zabývají prodejem zemědělské techniky. Jinak tomu nebylo v akciové společnosti Agrowest, která ve svém největším středisku v Klatovech uspořádala již tradiční den otevřených dveří. V rámci této akce se představil nejen sortiment zemědělské, lesní a komunální techniky, ale pro návštěvníky byly připraveny i dílčí slevy na řadu strojů.

Novodobá historie společnosti Agrowest se začala psát na počátku devadesátých let minulého století. Tehdy byl státní podnik Agrozet Plzeň zařazen do první vlny kupónové privatizace. Současná akciová společnost Agrowest, a. s., se sídlem v Plzni, byla založena 1. května 1992. Tato společnost se zabývá prodejem zemědělské techniky a náhradních dílů prostřednictvím obchodních středisek v Plzeňském a Karlovarském kraji. V roce 2003 byla oblast rozšířena o část Ústeckého kraje. „Právě Klatovy jsou naším největším střediskem,“ popisoval jeho ředitel Ing. Ladislav Drástal. Další prodejní místa najdou zákazníci v Domažlicích, Kynšperku nad Ohří, Kožlanech, Plzni, Doubravce, Přešticích a Žatci.
V obchodním středisku Klatovy se podobný zmiňovaný den otevřených dveří uskutečnil již potřetí a letos ho navštívily přibližně čtyři stovky zemědělců a obchodních partnerů společnosti Agrowest. Součástí programu bylo představení sortimentu značek zemědělských strojů, které Agrowest nabízí.

Úspěšná spolupráce
Jak upozornil Josef Kroupar, vedoucí klatovského střediska, největším partnerem společnosti Agrowest je firma Agrozet České Budějovice, a. s. S touto společností spolupracujeme již deset let na prodeji techniky Pöttinger. „Za tu dobu jsme prodali asi 900 strojů této značky určených pro sklizeň pícnin – žací stroje, shrnovače a obraceče,“ popisoval vedoucí střediska. V sortimentu nechybí ani technika pro zpracování půdy a setí.
Jak doplnil Josef Kroupar, v nabídce společnosti Agrowest mohou zákazníci najít od firmy Pöttinger také senážní vozy. Na dni otevřených dveřích se předvedlo trio Jumbo 8000, Faro 8000 a Europrofi 5000.

Novinky u českých traktorů
Dalším významným partnerem je český výrobce traktorů Zetor. Tato společnost připomněla návštěvníkům zmiňovaného dne otevřených dveří dvě novinky. Tou první bylo představení traktorů řady Proxima Power. Jejich slavnostní křest již proběhl koncem listopadu loňského roku na setkání zahraničních dealerů Zetoru v Hrotovicích. Základní výhodou a inovací oproti starším modelům traktorů Zetor je reverzace pod zatížením. Podle odborníků se toto technické řešení nejlépe uplatňuje u strojů, které se agregují s čelním nakladačem. Takovými stroji by měly být právě traktory Proxima.
Koncepce reverzace pod zatížením by měla být použita i na traktorech Forterra, které by se měly vyrábět ve dvou verzích. Předpokládá se zachování současného provedení a dále již zmíněná alternativa Power s reverzací pod zatížením, třístupňovým násobičem točivého momentu a pětistupňovou synchronizovanou převodovkou.
Druhou novinkou je značení jednotlivých řad českých traktorů. Společnost Zetor k němu přechází v souvislosti s uvedením dalších modelových řad a zachování přehlednosti. Nyní budou mít stroje slovní označení modelové řady a jednotlivé modely budou značeny dvojicí čísel, která budou přibližně vyjadřovat výkon v koňských silách – Zetor udává výkony podle normy ECE R 24.
Řada Proxima bude obsahovat modely 65, 75 a 85, Proxima Plus bude mít provedení 85, 95 a 105, Proxima Power bude mít o model více, tedy 85, 95, 105 a 115 a řada Forterra bude zahrnovat modely 95, 105, 115 a 125.

Traktory na přání
Ještě mladou značkou na našem trhu jsou traktory Valtra, které také nechybějí v nabídce společnosti Agrowest. Poprvé tyto modely finského výrobce představila na veletrhu Techagro v roce 2006 berounská firma Topagri, s. r. o.
Jak zaznělo také v Klatovech, traktory Valtra mají proti ostatním značkám určité specifikum. Téměř každý traktor se vyrábí přesně podle specifických požadavků a potřeb budoucího uživatele. Hotový stroj se pak přímo z výrobní linky dodává zákazníkovi. Každý traktor Valtra má svůj jednoduchý základ a k němu si budoucí uživatel vybírá motor, požadovaný výkon, dále převodovku, jestli pouze synchronní nebo se třístupňovým násobičem či vyšší stupeň, ať již semiautomatickou nebo vario. Vybrat si může různou hydrauliku, i s elektronicky řízenými rameny, počet hydraulických obvodů, přední hydrauliku, ale také odlišná kola či závěsy. Může si zvolit normální, či odpruženou, vyhřívanou nebo provětrávanou sedačku, popřípadě klimatizaci. V nabídce je také odpružená kabina, odpružená přední náprava. Vedle jednotlivých technických řešení si zákazník může vybrat i barvu stroje.
Od letošního roku rozšiřuje Valtra také modelovou řadu N a T o modely Versu a Direct označené koncovým číslem 2. K dispozici budou čtyřválcové modely N122 a N142, nebo šestiválcové stroje T132 až T202. Oproti současným modelům umožňují jejich motory navýšit nejen výkon o 5 až 17 %, ale i točivý moment. V Klatovech si zájemci mohli vyzkoušet traktor Versu vybavený vícestupňovým násobičem s možným řazením deseti převodových stupňů pod zatížením.

Široký záběr
Společnost Agrowest prodává další zemědělskou, komunální a lesní techniku ve spolupráci se společnostmi Agrostroj Pelhřimov, ZDT Nové Veselí, Farmet a dalšími. Firma Agrowest je díky velkému počtu svých středisek schopna zajišťovat záruční i pozáruční servis všech prodávaných strojů po celém Plzeňském a Karlovarském kraji. Jeho součástí je i prodej náhradních dílů, montáž a opravy pneumatik a v rámci střediska pracuje stanice měření emisí a STK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *