22.06.2015 | 08:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Talířové podmítače pracují efektivně

Jedním z možných řešení snižování nákladů je využívání minimalizačních technologií zpracování půdy. Proto je podmítka jako první operace zpracování půdy klíčová. Při návrhu podmítačů Optimer+ si firma Kuhn dala za cíl vytvořit spolehlivý stroj pro mělkou podmítku, který je prospěšný hned několika způsoby –
k vytvoření vhodných podmínek pro klíčení semen plevelů, promíchání posklizňových zbytků s půdou, předseťové přípravě, srovnání pozemku, přerušení kapilarity v půdě a k hubení škůdců. Díky své jedinečné koncepci je řada Optimer+ velmi robustní a svoji výkonnost využije i v náročných pracovních podmínkách.

V neposlední řadě je velkou výhodou podmítačů Optimer především pro usnadnění práce obsluhy velmi snadný přístup k nastavovacím bodům stroje. Talířové podmítače Kuhn Optimer+ se dodávají ve třech možných provedeních – nesené s pevným rámem, sklopné nesené a tažené.

Nesené sklopné podmítače

Nesené sklopné podmítače Kuhn Optimer+ 103R se vyznačují vysokou kompaktností, nízkou pořizovací cenou a výrazně nižší hmotností ve srovnání s taženou verzí s totožným pracovním záběrem. K dostání jsou v pracovních záběrech 4, 5 a 6 m. Maximální výkon traktorů vhodných pro agregaci s těmito stroji je 300 koní u šestimetrové verze. Výhodou této nesené sklopné verze je transportní šířka nepřesahující 3 m u všech pracovních záběrů.

Vybaveny mohou být válci:
T-Ring (dobré rozrušení hrud a/nebo práce v jílovitém terénu, nepodporuje zhutňování těžkých půd, vhodný pro práci s větším množstvím rostlinných zbytků), T-Liner (dobré rozrušení hrud/jílu, nepodporuje zhutňování těžkých půd, podporuje promísení zbytků, určen do kamenitých půd), Packliner (podporuje vzcházení plevelů, velmi dobrá příprava půdy pro setí v bezorebných technologiích, vynikající práce ve vlhkých podmínkách) a prutový válec (dostatečné utužení půdy, univerzální použití, jednoduchá údržba).

Nesená verze podmítače

Nesená verze 103 se dodává v pracovních záběrech 3; 3,5 a 4 m. Určena je pro traktory s maximálním výkonem 200 koní. Zadní válec je připevněn k rámu podmítače a slouží k nastavení pracovní hloubky od 3 do 10 cm pomocí dorazových šroubů, nastavení je velmi jednoduché a přesné. Na výběr se nabízí stejná škála válců jako u nesené sklopné verze, tedy válce T-Ring, T-Liner, Packliner a prutový.

Tažené podmítače

Tažené podmítače Optimer+ se prodávají v pracovních záběrech 4; 5; 6 a 7,5 m. Tyto stroje jsou určeny pro agregaci s traktory o maximálním výkonu 360 koní u záběru 7,5 metru. Mohou být osazeny válci T-Ring, T-Liner nebo Packliner. Konstrukce rámu tažených podmítačů se dělí na centrální a dvě sklopné boční sekce. Transportní šířka je tak opět maximálně 3 m.

Tažená řada 1003 se připojuje do spodních táhel ramen traktoru, což poskytuje několik výhod: snadné přizpůsobení stroje výšce traktoru, lepší trakce díky dodatečnému dotížení zadní nápravy traktoru a menší rádius otáčení.

Přednosti modelů

podmítačů Kuhn Optimer+

Všechny modely podmítačů Kuhn Optimer+ se vyznačují velmi vysokou průchodností pod rámem úctyhodných 56 cm, což umožňuje práci i při větším množství posklizňových zbytků, a tím univerzálnější využití stroje. Díky širokému prostoru mezi jednotlivými řadami disků jste schopni dosáhnout vysokého pracovního výkonu a ideálního zapravení rostlinných zbytků nebo hnoje, kromě toho nabízí výrobní nastavení podmítačů Optimer+ možnost přesazení mezi přední a zadní řadou talířů.

Náboje disků nevyžadují žádnou údržbu, šetří čas a při výměně disků nehrozí vniknutí nečistot do nábojů. Těsnění a gufera jsou vybavena ocelovým těsnicím elementem, náboje nemají kónický tvar, nedochází tak k hromadění nečistot mezi přírubou a diskem.

Standardní výbavou jsou disky o tloušťce 5 mm a průměru 510 mm s velkými zuby, které skvěle řežou posklizňové zbytky a optimálně je mísí s půdou. Výbavou na přání mohou být disky s totožným průměrem, ale s malými zuby, které se více hodí pro mělkou podmítku a pro práci s malým množstvím posklizňových zbytků.

Oproti mnoha konkurenčním modelům jsou disky podmítačů Optimer+ usazeny ve dvou rovinách (vertikální úhel 6°, pracovní úhel 16°). Velmi dobře proto pronikají do půdy v extrémně tvrdém prostředí i při vysokých rychlostech a kvalitně mísí půdu s rostlinnými zbytky. Dalším efektem je nižší energetická náročnost stroje.

O nezávislé odpružení disků uložených na zesílených a tepelně upravených ramenech z oceli z jednoho kusu, které zachovávají dostatek prostoru pro průchod rostlinných zbytků, se starají čtyři pružné elastomerové válečky, které umožňují pohyb disku v případě nárazu na překážku. Díky nezávislému odpružení disků je zajištěna rovnoměrná pracovní hloubka po celé šířce pracovního záběru.

Nabídka příslušenství

K dispozici je široká nabídka volitelného příslušenství: prutový zavlačovač s možností nastavení pracovní hloubky a agresivity práce pro zlepšení urovnání zpracovaného pozemku a rozprostření rostlinných zbytků v celé pracovní šířce stroje, přední stabilizační kola (pouze tažená řada) pro dobré kopírování terénu a udržení nastavené pracovní hloubky přední řady talířů, osvětlení a signalizace (u tažené řady již ve standardu).

Řešení pro výsev meziplodin

Pokud chcete současně s podmítkou vysévat meziplodiny, existuje řešení – značka Kuhn nabízí secí stroje pro výsev malých semen SH 201 (kapacita zásobníku 200 l) a SH 401 (kapacita zásobníku 400 l) vhodné pro montáž nejen na diskové podmítače Optimer+ s aplikační dávkou od 2 do 120 kg/ha. Dalším řešením je použití čelního zásobníku TF společně s distribuční hlavou. Toto řešení nabízí farmářům možnost nastavení aplikační dávky od 1 až do 400 kg/ha a je vhodné pro setí všech plodin.

 

Samuel Kuchař

KUHN CENTER CZ a. s.

Foto:

Nový nesený OPTIMER+ 403R se sklopným rámem

OPTIMER+ s podvozkem je alternativou k neseným verzím

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down