Pro zkušenosti s provozem teleskopického manipulátoru Manitou MT 835 120 LS jsme zavítali do zemědělského družstva Pluhův Žďár na Jindřichohradecku.
Tento zemědělský podnik obhospodařuje 2250 ha zemědělské půdy, z čehož 1750 ha tvoří půda orná a 500 ha trvalé travní porosty. V rostlinné výrobě převažuje pěstování obilnin (asi 50 % výměry). Doplněk tvoří brambory (130 ha), jeteloviny (180 ha), kukuřice na siláž (250 ha) a zbylou část výměry zaujímají technické plodiny (řepka, mák).
Již ze zastoupení pěstovaných plodin je zřejmé, že podnik je zaměřen na chov skotu, přesněji na tržní produkci mléka. A o tom, že si nevede špatně svědčí průměrná roční užitkovost za loňský rok, která dosáhla 7150 l na kus. S vysokou užitkovostí souvisí i příprava kvalitních krmiv, a tím se dostáváme k manipulátoru, neboť práce s objemnými krmivy je především o transportu materiálu.
Původně v ZD používali Manipulátor Manitou MT 845. Jak však říká předseda ing. Karel Bednář, nebylo to to pravé. Tento manipulátor (první Manitou v ČR) byl totiž odvozen od stavební verze, kde jsou požadavky na manipulaci jiné, a tak nevyhovoval především co do výkonu motoru (106 k) i co do rychlosti vlastní manipulace (umožňoval provádět pouze jednu operaci související s ovládáním teleskopu).
Proto jej počátkem tohoto roku nahradili tím nejvýkonnějším co Manitou do oblasti zemědělství dodává, a sice zmiňovaným modelem MT 835 120 LS. O tomto manipulátoru jsme podrobně psali v MZ 6/2000, takže zmíním jen to, že mezi jeho největší přednosti patří systém LS, který omezuje průtok oleje v případech kdy je potřeba nižší výkon, motor s výkonem 120 k, a možnost provádět několik operací teleskopu najednou.
Přestože nový manipulátor má o 1 tunu nižší nosnost než předchozí typ (3,5 místo 4,5 t) jeho celková výkonnost je vyšší. Na první pohled to tak nevypadá, nicméně rychlejší manipulace s ramenem způsobuje celkovou vyšší výkonnost stroje a to i přesto, že například při nakládání hnoje musí klasickou „osmitunu“ naložit natřikrát místo nadvakrát. Rychlejší manipulace s menším množstvím znamená nižší zatížení a tím také vyšší životnost.
Za měsíc a půl provozu má již manipulátor natočeno 130 Mh, což je na zimní období slušná porce. Podle předpokladů by mohl ročně odpracovat okolo 1300 Mh.
Jak nám dále řekl předseda Ing. Karel Bednář, tento manipulátor je přesně tím co nyní potřebují, i když možná by potřebovali ještě výkonnější. To je však vždy otázka kompromisu mezi nosností, výškou zvedání a rychlostí práce a v neposlední řadě i pořizovací cenou.
Do rámku
Využítí manipulátoru Manitou MT 835 v ZD Pluhův Žďár
- nakládání chlévské mrvy (odvoz na polní hnojiště)
- nahrnování chlévské mrvy na polním hnojišti
- nakládání chlévského hnoje na rozmetadla (podzimní rozmetání hnoje)
- přehazování kompostu
- rozhrnování a dusání senáží a siláží
- nahrnování obilí
- stohování volné slámy
- úprava polních cest
- dočišťování rybníků
- různá manipulace (použití jako jeřábu – přendávání výměnných nástaveb, panelů na senáž apod.)
Používané adaptéry
- lopata na sypké matriály (2,5 m3)
- drapák pro nakládku hnoje a rozhnování siláže
- upravený stohovací adaptér (používaný původně na ŠT 180)
konec rámu
zač rámu
Vyjádření obsluhy (František Žák)
Řidič František Žák pěl na manipulátor vesměs chválu. Ocenění si získal zejména výhled (ten je samozřejmě rušen vpravo při zvednutém rameni), dále topení i klimatizace a příznivá je i hodnota vnitřního hluku (když budu citovat pana Žáka: „ v hospodě je obvykle hluk větší“), výborné je i ovládání joystickem a celkově byl tento typ hodnocen jako velmi rychlý (údajně asi dvojnásobně oproti původnímu MT 845).
Z hlediska řízení obsluha nejčastěji používá systém řízení obou náprav, řízení jedné nápravy a krabí chod jen výjimečně.
K nedostatkům by bylo možné přiřadit uspořádání rychlospojek na výsuvném rameni, které by bylo vhodné nějak zakrytovat, protože například při práci s hnojem, který přes ně přepadává, nejsou příliš chráněny. Malým detailem, který však lze snadno řešit, je osvětlení pro práci při nočním stohování. To je vlastně jediný případ, kdy se pracuje se zcela vysunutým ramenem a tehdy hlavní světlomety nepostačují. Jak je však zřejmé z fotografie, montáž dvou přídavných světlometů na kabině vše vyřešila. Nevýhodou je také absence odkládacích prostorů v kabině. To je však problém všech malých kabin manipulátorů.