26.09.2020 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tam kde vlci dávají dobrou noc

Za taženým krmným vozem Kuhn jsem vyrazila, až na samé hranice České republiky s Polskem do Adršpachu na Statek Horní Adršpach soukromého zemědělce Martina Vlčka. Hlavní činností podniku je chov masného skotu plemene Charolais. Kromě produkce plemenných býků a jalovic se zabývá též výkrmem.

Krávy byly nejdříve připouštěny v přirozené plemenitbě a telata v půl roce odstavená, byla prodávána jako zástav. Taková byla původní činnost farmy. V roce 2007 Martin Vlček usoudil, že je čas na změnu a zaměřil se na výkrm vlastního skotu. Další změna se udála v roce 2017, kdy ve Francii nakoupil první plemenné jalovice Charolais a začal s chovem. V současnosti čítá základní stádo 160 kusů. Chovné jalovice si nechává a chovné býky dodává do odchoven. Zbytek telat pokračuje do výkrmu. K nim ještě přibydou další nakoupená telata, tak aby byla naplněna kapacita výkrmu, která je dnes okolo 250 kusů.

Krmný vůz Kuhn

Jedním ze základních faktorů, které mají vliv na kvalitu masa je krmení. Proto je důležitý i výběr krmného vozu. V Horním Adršpachu nakonec zvolili tažený krmný vůz Kuhn Profile Plus 16.2 DS. Řada krmných míchacích vozů Profile se vyznačuje možností bohaté konfigurace a často si ho majitelé nakonfigurují přesně podle svých požadavků. Ten, který jezdí v Horním Adršpachu má vanu s dvěma vertikálními míchacími šneky a hodí se všude tam, kde je potřeba větší kapacita vozu, ale je třeba hledět na jeho rozměry, aby se vešel do stáje. Míchací vana je postavena na robustním podvozku s rozchodem kol přibližně 1,85 m. Výhodou je dobrá stabilita i to, že krmivo po založení není přejížděno zadními koly. Míchací vana má typický tvar se zkosenými (nalámanými) stěnami, čímž je zaručeno optimální míchání materiálu.

Díky konstrukci šneků i optimální cirkulaci materiálu nabízí vůz kvalitní zamíchání krmné směsi a nízkou energetickou náročnost. Nedochází k hromadění materiálu na jednom místě a pohyb krmiva je plynulý. Nízkého příkonu je dosaženo i použitím dvoustupňové převodovky.

Stroje značky Kuhn na statku pracují již od roku 2002, kdy Martin Vlček navázal spolupráci s prodejcem Agrico s.r.o.. Se stroji Kuhn je spokojený a pochvaluje si jejich spolehlivost i přesto, že na statku rozhodně šetřeny nejsou.

„Všechno je o lidech a důležitý je kromě samotného stroje i kvalitní a rychlý servis. Prodejce navíc není daleko a máme sním dobré zkušenosti.“ Říká Martin Vlček.

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down