08.02.2022 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tažené míchací krmné vozy

K přípravě krmné dávky lze využít vhodné typy mobilních a stacionárních technologií. Mezi mobilní technologie, hojně využívané také v podmínkách našeho zemědělství, patří různé typy míchacích krmných vozů. Z hlediska jejich zastoupení převažují závěsné modely, nicméně řada podniků a farem preferuje samojízdné stroje.

Tažené míchací krmné vozy se odlišují především konstrukcí míchací vany a provedením pracovních orgánů. Mají různou kubaturu a jsou tak vhodné pro různě velká stáda. Podle výkonu se liší nejen vlastním objemem míchací vany, ale také provedením podvozku a samozřejmě počtem náprav. Míchací vozy se liší také konstrukcí míchacího systému. V našich podmínkách se využívají zejména horizontální míchací krmné vozy, dále vertikální modely a v poslední době také pádlové typy. Dále můžeme tyto vozy rozdělit na modely s vlastním nakládacím zařízením a modely bez vlastního nakládání.

Modely s vodorovnými šneky

Mezi poměrně hojně využívané řadíme tažené míchací vozy, osazené šneky s vodorovnou osou rotace. Podle osy rotace se nazývá celá konstrukční skupina. Hovoříme tedy o modelech s vodorovnou neboli horizontální osou rotace – horizontálních míchacích krmných vozech. Jejich typickým poznávacím znakem je míchací vana se zkosenými stěnami ve spodní části. Na dně vany pracuje jeden nebo dva hlavní pracovní šneky, které se liší (v závislosti na typu a výrobci vozu) tvarem šroubovice a jejím celkovým provedením. Pro zvýšení účinku mělnění krmiva mohou být šneky doplněny různým typem a počtem řezacích nožů. Abychom vytvořili požadovanou – dostatečně homogenní krmnou dávku, je třeba zajistit rovnoměrné míchání krmiva, a to v celém objemu míchací vany. To zajistí pomocné šneky v horní části vany.

Nabídka vertikálních vozů

Řada chovatelů skotu pracuje s míchacími vozy, které jsou osazeny různým počtem míchacích šneků se svislou, neboli vertikální osou rotace. Tyto míchací šneky mají kuželovitou geometrií a jejich celkové provedení se liší v závislosti na typu vozu, výrobci a provedení míchací vany. Pohon je konstruován jako spodní s úhlovými převodovkami umístěnými pod vlastní míchací vanou. Na trhu se setkáme s různými výkonovými kategoriemi vertikální techniky, jejichž počet šneků je přímo úměrný celkovému objemu vany. Základní modely pracují s jedním šnekem, výkonnější technika, která se rovněž poměrně často v našich podmínkách používá, je osazena dvěma míchacími šneky. S rostoucí kubaturou se míchací vozy vybavují třemi šneky a zástupci nejvyšších výkonových tříd dokonce čtveřicí šneků. Jednotlivé modely a výkonové řady se překrývají, a to jak z hlediska kapacity míchací vany, tak počtu šneků. V praxi tak někteří výrobci vybavují vůz určitého objemu pouze jedním šnekem, zatímco jiný výrobce dvěma šneky. Míchací šneky mohou být doplněny řezacími noži a protiostřím. Charakteristickým znakem míchací vany je trychtýřovitá konstrukce s vnitřním prostorem rozděleným do několika sekcí. Počet sekcí odpovídá počtu míchacích šneků.

Více v článku Ing. Filipa Javorka v únorovém Farmáři.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down