Techagro a stroje na zpracování půdy

Na blížící se výstavě Techagro 2016 budou v expozici značky KUHN vystaveny i stroje pro zpracování půdy. KUHN jako přední evropský výrobce závěsné techniky vyrábí stroje pro klasické i minimalizační půdozpracující technologie. V první řadě je třeba zmínit v praxi osvědčené a kvalitní pluhy, které jsou vyráběny ve všech běžně používaných variantách.

Na Techagru bude vystaven nesený pluh s krokovou změnou záběru s označením Multi Master 4T. Číslice v označení napovídá, že jde o čtyřradličný pluh, písmeno T pak značí jištění slupic pomocí trhacího šroubu. Druhým vystaveným pluhem pak bude zástupce téměř opačného konce spektra nabízených modelů pluhů, konkrétně polonesený pluh Vari Leader 7 NSH. Označení opět napovídá, že se jedná o sedmiradličný pluh, NSH pak značí nonstop hydraulické jištění slupic proti nárazu na překážku. Výrobní program pak doplňují pluhy s označením Challenger, které jsou vyráběny ve variantách se sedmi až třinácti orebními tělesy. Tyto pluhy jsou určeny pro agregaci s traktory o výkonu motoru přes 500 koní.

Podmítače

Další velkou skupinou strojů jsou podmítače. V expozici techniky KUHN budou k vidění radličkové podmítače KUHN Cultimer a talířové podmítače KUHN Optimer. Zmíněné podmítače jsou vyráběny v nesených i polonesených variantách, s pracovními záběry od 3 m až po 7,5 m. Novinkou v expozici bude stroj pro kombinovanou přípravu půdního profi lu jedním přejezdem s označením Performer. Tento stroj kombinuje výhody jednotlivých pracovních orgánů tak, aby bylo možné jedním přejezdem zpracovat půdní profi l do dostatečné hloubky, kvalitně zapravit posklizňové zbytky a navíc ještě celý zpracovaný profi l kvalitně přimáčknout pro co nejrychlejší obnovení kapilárního vzlínání vody. Aby toho nebylo málo, lze stroj vybavit plnohodnotným výsevním ústrojím, které zvládne kvalitně založit nejen porosty meziplodiny, ale i třeba porosty ozimé řepky. Při jedné pracovní operaci tak ušetříte nejen čas a pohonné hmoty, ale především půdní vláhu, která je obzvláště v období výsevu ozimých řepek nedostatkovým faktorem ovlivňujícím příští sklizeň. Ze strojů pro zpracování půdy v expozici KUHN je ještě třeba zmínit stroj Striger, který je určený pro pásové zpracování půdy pro řádkově pěstované plodiny. Tento stroj umí připravit a podle přání či možností zákazníka i pohnojit (minerálními hnojivy, kejdou, digestátem z BPS) pásy půdy do hloubky třeba až 30 cm. Do Strigerem připravených řádků se pak klasickým přesným secím strojem dá založit porost kukuřice, slunečnice, sóji, cukrovky nebo řepky.

Secí stroje

Další skupinou strojů v expozici KUHN budou secí stroje. Firma vyrábí jak klasické secí kombinace rotačních bran nebo půdních fréz s neseným secím strojem, tak i secí stroje pro přímé setí v minimalizačních technologiích. V segmentu secích kombinací má fi rma KUHN k dispozici několik výkonnostních řad rotačních bran a k nim až čtyři možné typy secích strojů. Nedávno představenou novinkou bude i secí stroj Kuhn Espro 6000 (šíře 6 m), který na výstavě Agritechnica v Hannoveru získal ocenění Stroj roku. Jedná se o kombinovaný secí stroj pro setí v klasických technologiích s orbou i do minimálně zpracované půdy. Aktuálně se tyto secí stroje vyrábějí v záběrech 3 a 6 metrů a ve vývoji jsou další modely. Při výčtu strojů pro setí nesmíme u značky KUHN zapomenout na přesné secí stroje. Na Techagru nebude chybět ani zástupce secích strojů Maxima 2. KUHN vyrábí několik variant rámů pro přesné secí stroje, díky kterým umí svým zákazníkům nabídnout prakticky jakoukoliv meziřádkovou vzdálenost a počet řádků od 4 až po 18. To vše s výsevními jednotkami, které lze formou stavebnice přizpůsobit konkrétním, především půdním podmínkám každého uživatele. Samozřejmostí je možnost přihnojení jak minerálními hnojivy, tak i formou mikrogranulátů.

Ing. Jiří Žižka KUHN CENTER CZ a. s.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *