Technické inovace mezi menšími

„Podporujeme české produkty“ - tak představila řadu menších traktorů Case IH na veletrhu Techagro společnost Agri CS. Svoje výrobky prezentovali konkrétní uživatelé strojů, s jejichž pomocí je vyrobili, zároveň poskytovali návštěvníkům cenné zkušenosti s jejich provozem. Chmelařský institut v Žatci vytvořil v expozici chmelnici pro chmelový traktor Case IH Quantum C a jeho zástupci nabízeli i ochutnávku žateckého piva. Vinaři z jižní Moravy spolu s viničním traktorem Quantum N širokým 1,3 metrů měli na starosti ochutnávku vín a farma Přejímky u modelu JXU 95 prezentovala svoje produkty vyrobené z kozího mléka.

Pro příznivce značky Case IH přichystala společnost Agri CS mnoho zajímavého, především však nové modely a inovace roku 2010.

Traktorové novinky Case IH
Návštěvníci veletrhu Techagro si mohli prohlédnout nový nejsilnější traktor řady JXU – model 115, jehož celková hmotnost se zvýšila ze 6800 na 7400 kg. Tento stroj nalezne uplatnění především v živočišné výrobě a při sklizni pícnin. V expozici byl agregován s lisem na kulaté balíky s variabilní lisovací komorou Case IH RB 454.
Společnost Agri CS představila v Brně modelovou řadu traktorů Maxxum s kompletně novým designem a větším točivým momentem. Tato řada je určena zemědělcům, kteří požadují za přiměřenou cenu jednodušší traktor bez výrazné elektroniky, avšak bez kompromisů na kvalitě či komfort (traktory mohou mít odpruženou nápravu i kabinu). I modely Maxxum s mechanickým vstřikováním paliva lze vybavit Eco převodovku, takže mohou jezdit rychlostí 40 km/h při snížených otáčkách motoru a tím šetřit palivo. To je v tomto segmentu s mechanickým motorem unikátní funkce, kterou nedokáže nabídnout nikdo jiný na trhu.
Poprvé byl českým zemědělcům představen i zcela nový Maxxum Multicontroller, který přichází také se zcela novým designem a kabina je vybaveny nejmodernější generací ovládání. Nové ovládání převzaté z větších traktorů PUMA CVX staví Maxxum Multicontroller na přední místo v této kategorii. Loketní opěrka s ICP panelem intuitivního ovládání značným způsobem zjednodušuje kontrolu všech funkcí a dává možnost na plno využít velký potenciál produktivity tohoto traktoru. Na přání je možné Maxxum MC vybavit i dotykovým monitorem AFS 300, přes který je možné ovládat a sledovat téměř všechny funkce traktoru. Sledování spotřeby paliva, výkonnosti, ovládání ISO Bus kompatibilního nářadí a promítání obrazu až ze tří kamer je tak možné mít na jediné obrazovce.
Nová generace ovládání je k dispozici u traktorů už od 110 koní až po velké traktory. Toto sjednocení přináší zákazníkům do budoucna velkou výhodu v tom, že ať sednou do jakéhokoliv traktoru, vždy se snadno a rychle zorientují v ovládání.
Ne jinak tomu je i u inovovaných traktorů PUMA 125, 140 a 155, které vedle sjednoceného ovládání nabízejí nový vnější design, motory disponují vyššími výkony včetně největšího Power Boostu (navyšování výkonu) na trhu. Zákazníci si mohou zvolit ze dvou typů automatických Eco převodovek, buď s částečným nebo plným řazením pod zatížením. Veškeré inovace a nové funkce vycházejí z důsledného monitorování přání a požadavků zákazníků, které se sbírají i na českém trhu. Uživatele zajímá především úspornost a pak také požadují snadné ovládání, se kterým lehce dosáhnout požadované produktivity při zachování nízké spotřeby paliva.

Sesterská značka Steyr
Rakouská značka Steyr je známá tím, že pravidelně přichází s novými technologie. Na veletrhu Techagro se prezentovalo hned několik modelů a tím nejzajímavějším byl traktor Steyr CVT Biogas, který pohání bioplyn nebo případně zemní plyn. Steyr byl první, kdo představil tento koncept a je jediný, kdo takový traktor vyrábí. Přínosy jsou jednoznačné. Velké úspory v porovnání s provozem na klasickou naftu a hlavně ekologické aspekty. Bioplyn jako palivo spalovacího motoru je totiž mnohonásobně šetrnější k životnímu prostředí než nafta. Navíc si ho mohou podniky sami vyrobit ve vlastních bioplynových stanicích.
Další dominantou Steyru byl lesnický speciál Steyr 9095 FM forest. Jeho promyšlená konstrukce vychází z mnohaletých zkušeností právě v tomto segmentu. Traktor je vybaven originální lesnickou nástavbou dodávanou přímo z výroby včetně speciálního robustního rampovače a kompletní ochrany do lesa, tedy zakrytovaným motorem a převodovkou. Uživatelé ocení i kabinu výrazně zúženou v horní části tak, aby měl traktor ve složitém lesním porostu výbornou průjezdnost. Vystaven byl i zástupce modelové řady traktorů Steyr Kompakt – malý kompaktní traktor vhodný na farmu k údržbě pastvin. Jeho předností jsou kompaktní rozměry a nízko položené těžiště. Speciální čelní tříbodový závěs uchycený přímo na nápravě snižuje těžiště traktoru a přispívá k bezpečnému provozu na svazích.

Zaujaly Farmall i Scout
Poprvé v Evropě se v pavilónu G1 prezentovaly malé traktory Case IH Farmall s výkonem od 31 do 50 koní vhodné zejména pro malé zemědělce či práci v komunální oblasti.Ve dvou modelových řadách naleznou zájemci pět modelů vybavených komfortní kabinou s klimatizací a ovládacím panelem jako je tomu zvykem u větších traktorů Case IH. Plynulá CVT převodovka pracuje na principu vysoce účinného mechanického variátoru, který se dnes využívá u nejmodernějších aut Porsche nebo Audi s automatickou převodovkou. Ve standardu je zadní tříbodový závěs, vnější hydraulické okruhy, mezinápravový vývodový hřídel, možný je i čelní vývodový hřídel či přední ramena, ale i čelní nakládač. V expozici Agri CS nechyběly ani komunální traktory a stavební stroje Case IH vhodné do zemědělství včetně smykem řízeného nakladače. Pro komunální účely byl vystaven profesionální traktor Maxxum 110 s čelní podsvodidlovou a boční ramenovou sekačkou.
Výstavní novinkou bylo také šikovné užitkové vozidlo Case IH Scout s pohonem 4 x 4 určené pro zemědělství a komunální služby. Vybaveno je naftovým motorem o výkonu 20 koní s max. rychlostí 40 km/h a korbou o hmotnosti 500 kg (objemu 0,5 m3). Na přání lze dodat velké množství příslušenství jako je například kabina, tažné oko, speciální přední rychloupínací závěs pro radlici, naviják a box na nářadí.

Navigační systémy
Case IH klade velký důraz na navigační systémy a precizní zemědělství, které jsou výrazným pomocníkem při snižování nákladů a zvyšování efektivity. Navigační systémy systému precizního zemědělství AFSTM využívá Case IH na své technice už od roku 1996 a v současnosti nabízí jejich ucelený sortiment. Počínaje naváděcími lištami, přes asistované řízení, až po systémy automatického satelitního řízení AccuGuide s přesností 2 cm přímo integrované do traktoru či sklízecí mlátičky a ovládané prostřednictvím dotykových monitorů. Traktor nebo mlátičku s kompletním satelitním řízením objednat přímo z výroby a dosáhnout tak co největší integrace.
V posledních letech se tyto systémy těší i u nás velkému zájmu, protože si řada zemědělců uvědomuje jejich jednoznačné přínosy ve vyšší přesnosti hospodaření a značných úsporách. Investice do satelitního řízení se velice rychle vrátí. Standardně jsou jimi vybavování velké traktory Magnum a Steiger a postupně je žádají i zemědělci co si pořizují i traktory střední třídy jako je Puma nebo Maxxum. U mlátiček využívá většina zákazníků užitečné funkce mapování výnosů.

Klíčové informace
-Společnost Agri CS představila v Brně nový traktor JXU 115, novou modelovou řadu traktorů Maxxum a inovovanou řadu traktorů Puma Fullpowershif a Semipowershift.
-K novinkám patřily i malé traktory Case IH Farmall s výkonem od 31 do 50 koní a užitkové vozidlo Case IH Scout s pohonem 4×4.
-V expozici se zvláštní důraz také kladl na naváděcí systém a ucelený systém precizního zemědělství AFSTM.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *