Technický pokrok se lisům nevyhýbá

Společnost Kverneland Group investuje značné finanční prostředky do vývoje nových řešení. Výjimkou nejsou ani nejmodernější lisy, pro něž jsou charakteristické pevné a pravidelné balíky, spolehlivost, velký výkon a snadné ovládání s automatickými funkcemi. Řadu těchto technicky sofistikovaných strojů s mnoha patenty představí výrobce na blížícím se veletrhu Agritechnica v Hannoveru.

Revoluční lis na kulaté balíky Kverneland FastBale s integrovanou baličkou je určený pro práci nonstop. Lisuje zcela automaticky bez nutnosti zastavovat po každém dolisování balíku v lisovací komoře a jeho vázání, což má vliv nejen na obrovský pracovní výkon (za hodinu udělá až 100 kompletně zabalených balíků do fólie), ale i mimořádný komfort obsluhy. „Důmyslná konstrukce, kdy jsou na jednom podvozku umístěny za sebou dvě komory a balička, umožnila vývojovému centru vytvořit extrémně krátký a kompaktní stroj, u nějž zemědělci ocení snadnou manévrovatelnost a stabilitu na svahu,“ říká Radovan Malý ze společnosti Kverneland Group Czech.

Pevnou komoru lisu FastBale tvoří standardní velká komora a předkomora, která se nachází přímo nad plnicím rotorem. Předkomora je o třetinu menší než hlavní komora. Lisování začíná standardní operací – slisováním prvního balíku v hlavní komoře. Jestliže je první balík zformován, tok materiálu se nezastaví jako u klasického lisu, ale je přesměrován do předkomory. Tím se umožní zabalení hotového balíku do sítě či fólie a jeho překlopení na balicí stůl baličky. Je-li předkomora plná, předlisovaná hmota se přesměruje do standardní komory, stejně jako tok materiálu od plnicího rotoru. A tady je balík dotvořen do konečného tvaru a požadované hustoty. A tak to jde stále dokola.*

Celou reportáž naleznete v Zemědělci č. 45.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *