Technika na svažité travní porosty

Zemědělci v méně příznivých oblastech postupně zjišťují, že údržba horských a podhorských oblastí má v očích unijních úředníků stejnou důležitost jako intenzivní zemědělská produkce. Ve výrobním programu skupiny AEBI mohou najít výkonné svahové sekačky využitelné také v komunální oblasti.

Konec měsíce května mnohé přesvědčil, že i v České republice může nastat období intenzivních dešťů, které se podobají monzunovým lijákům známým z jihovýchodní Asie. Mohutné srážky nad celým územím vydatně podpořily růst travní hmoty. Prudký a zarostlý svah nad sídlem společnosti Zálesí ZL, a. s., v Luhačovicích, poskytl vynikající příležitost k předvedení programu skupiny AEBI Group. Komentování praktických ukázek a poradenské činnosti v sortimentu AEBI se ujal Ing. Marek Vysloužil, prodejce zemědělské a komunální techniky.

Výkonný a lehce ovladatelný
Segment jednoosých sekaček AEBI reprezentují čtyři modely. V Luhačovicích mohli zájemci shlédnout nejsilnější model CC 66 v kombinaci s mulčovačem o záběru 114 cm. Stroj se ovládá pomocí ergonomických výškově i stranově nastavitelných řídítek, které lze při práci ve svahu uzamknout. Zážehový čtyřtaktní, vzduchem chlazený dvouválec má objem 570 cm3 a výkon 18 koňských sil. V závislosti na výkonu stroje lze připojit libovolné nářadí, například uvedený model CC 66 lze agregovat se sněhovou frézou.
Jednoosá sekačka AEBI váží pouhých 220 kilogramů. Maximální rychlost vpřed činí 9 km/h, maximální rychlost vzad 4 km/h.

Nulový poloměr otáčení
Obratnost a pohyblivost na svazích i šetrnost k travnatým plochám – to jsou hlavní přednosti tříkolových nosičů Terracut. Jediný model této řady, novinka s označením TC 07, je osazený vznětovým motorem o výkonu 19 koní. Zatímco maximální pracovní rychlost dosahuje 10 km/h, na silnici se může pohybovat rychlostí až 16 km/h.
Sortiment pracovního nářadí je skutečně bohatý a zahrnuje rotační žací stroj, prstovou žací lištu, shrnovač píce, sněžné frézy i zametací kartáče. Stroj lze na přání vybavit prosklenou uzavřenou kabinou pro zimní využití.

Dvounápravové svahové nosiče
Nejvyšší třídu svahových sekaček AEBI reprezentují dvounápravové svahové nosiče Terratrac. Svoje uplatnění nacházejí především při práci na velmi svažitých terénech. Řada Terratrac zahrnuje pět modelů v různých výkonnostních kategoriích od 45 do 95 koní. Při stacionárních ukázkách si zájemci prohlédli modely TT 75 a TT 270 kombinované s mulčovačem.
Praktickou práci v terénu předvedl nejsilnější model TT 270. Poprvé v již zmíněné verzi s mulčovačem o záběru 2,25 m a s možností oboustranného příčného posunu žací lišty o 40 cm. Podruhé to bylo v agregaci s kombinací horské žací techniky Pöttinger. Nesený žací stroj NovaDisc 225 a žací lišta NovaAlpin 266 nabízejí čistý záběr přibližně 4,5 m. To je ve svažitých podmínkách v kombinaci s dvounápravovým nosičem jistě zajímavý pracovní výkon.
Model TT 270 je možné koupit v opancéřované verzi chránící obsluhu při práci v lesích. V agregaci s frézou na drcení a zapravení klestí lze čistit pozemky po těžbě dřeva nebo udržovat terén pod elektrickým vedením a produktovody.

Pro podniky služeb, povodí i správy silnic
Podle slov Ing. Vysloužila společnost Zálesí ZL zastupuje skupinu AEBI již od roku 2004 a sortiment svahových sekaček nachází rovnoměrné využití v zemědělství a v komunální oblasti: „Našimi zákazníky jsou zemědělci, firmy služeb i obce. Naši techniku můžete vidět při údržbě zelených ploch v Luhačovicích, Liberci a na řadě dalších míst po celé České republice.“ Stroje s hydrostatickým pojezdem se v uplynulém zimním období navíc osvědčily v agregaci se sněhovými frézami.
Představené stroje absolvují předváděcí šňůru po celé střední a východní Evropě. Po Luhačovicích je čeká Slovensko a Maďarsko. „Navíc plánujeme další sérii prezentací pro povodí, obce a správy silnic,“ poodhalil nejbližší plány Ing. Vysloužil. „Jednoosou sekačku AEBI CC 66, tříkolový nosič AEBI TC 07 i dvounápravový svahový nosič AEBI TT 270 jsou ihned k dispozici a není problém domluvit si odzkoušení u zákazníků na jejich vlastních pozemcích.“

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *