Technika pro moderní zemědělství

Ačkoli společnost Dagros se sídlem v Kostomlatech nad Labem působí na českém trhu se zemědělskou technikou teprve tři roky, stala se významným partnerem našich zemědělců. Rychle reaguje na potřeby farmářů, kterým nabízí vesměs kvalitní, robustní stroje s vysokou užitnou hodnotou a dlouhou životností. V letošním roce výrazně rozšířila portfolio značek, které v České republice a na Slovensku zastupuje, stejně jako výstavní plochu na veletrhu Techagro.

V expozici kostomlatské společnosti si mohli návštěvníci brněnského veletrhu prohlédnout jak osvědčené zemědělské stroje, tak i řadu novinek.

Trvalým hitem rotorové mulčovače
K hlavnímu programu společnosti patří anglické mulčovače Spearhead. V expozici byly vystaveny dva velké modely v záběru 6,2 m a 4,6 m, těžký lesní mulčovač o záběru dva metry, kotoučové pily stejné značky určené k ořezávání větví (připevněné na manipulátoru) a příkopové rameno s mulčovací hlavou.
Mulčovače Spearhead jsou hitem poslední doby, vesměs jde o velké rotorové stroje se svislou osou rotace. Zájem je o ně nejen v zemědělských podnicích, které mají trvalé travní porosty a pastviny, ale i mezi farmáři, kteří pěstují řepku nebo kukuřici na siláž či na zrno. Tento stroj si dokonale poradí s posklizňovými zbytky všech plodin, které se sečou na vyšší strniště, následné zpracování pozemku a předseťová příprava je tak mnohem snazší. U mulčovačů Spearhead oceňují zemědělci především jejich extrémní odolnost vůči poškození, nůž o hmotnosti sedm kilogramů případný kámen či jinou překážku rozdrtí, aniž by se stroj poškodil. Další předností je jejich obrovská výkonnost, schopnost příčně kopírovat pozemek, stabilita a spolehlivost
„Za dva roky si našly naše mulčovače mezi zemědělci své místo, zatím jsme jich prodali více než sto čtyřicet,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Zdeněk Šilar, ředitel společnosti Dagros. „Největší zájem je o model v záběru 4,6 metru, kde doporučujeme minimální příkon traktoru 90 koní. I v kopcovitém terénu se s tímto mulčovačem osvědčil traktor Zetor 11445, vysoké výkonnosti dosahuje při nízké spotřebě PHM. Další výhodou mulčovačů Spearhead je speciální materiálová i tvarová konstrukce nožů. Každý nůž je vytvarován tak, aby vytvářel silný sací efekt, takže dokáže zvednout a posekat i poježděnou trávu. Anglické mulčovače zastupujeme také na Slovensku, kde máme zákazníka, který hospodaří v podhůří Vysokých Tater a vzhledem ke stabilitě používá traktor s dvojmontážemi. Porost je prakticky v celém záběru stroje poježděn, přesto sací efekt nožů je tak silný, že je dokonale vysečen.

Masivní nizozemské kejdovače
Novinkou v expozici společnosti Dagros byl kejdovač Ecovac 12000 značky Veenhuis o objemu 12 m3 s diskovým aplikátorem do drnu o záběru šest metrů. Tento typ se vyrábí jako jednoosá nebo tandemová cisterna v objemech 8 až 18 m3. Ke standardní výbavě jednoosých cisteren o objemu 8000 až 12 500 litrů patří vakuová vývěva s výkonem 10 000 litrů za minutu, výškově stavitelná oj, hydraulická podpěrná noha s ruční pumpou a zadní čtyřbodový závěs. Tandemové cisterny o objemu 9000 až 18 000 litrů mají navíc zadní řiditelnou nápravu. Kejdovače Ecovac jsou ovládány hydraulicky se stupňovitým řazením.
Podle Zdeňka Šilara je pro masivní pozinkované nádrže Veenhuis vzájemně svařené s rámem charakteristická dlouhá životnost a vysoká spolehlivost. Firma Veenhuis vyrábí přepravní a aplikační nádrže s možností hydraulicky zalomit oj, které jsou vybaveny elektro-hydraulickým ovládáním. „Travní diskový aplikátor Euroject 350 se v praxi velice osvědčil,“ tvrdí ředitel Šilar. „Díky čtyřbodovému uchycení, mechanickému uzavírání výpustních hadic proti odkapu kejdy a patentovaným diskům s roztečí 19 centimetrů je absolutní špičkou v celém výrobním programu firmy Veenhuis.“ Dopravní hadice s průměrem 60 mm, přívodní hadice k rozdělovači s průměrem 125 mm a speciálně tvarované gumové injektory zaručují rovnoměrnou aplikaci kejdy do drážky travního drnu. Paralerogramové zavěšení disků a injektorů nenáročné na údržbu zajišťuje požadované zahloubení disků. Rozdělovací hlava Veenhuis garantuje stejnoměrné rozdělení a optimální řez aplikované kejdy. Nože odpružené talířovými pružinami mohou být čtyřikrát natočeny, což přispívá ke stále účinnosti řezaní a dlouhé životnosti nožů. Hydraulicky poháněná hlava rozdělovače umožňuje oba směry otáčení. Pracovní záběr diskového aplikátoru se pohybuje od 4,56 m do 7,60 m, k dispozici je řada dalších aplikátorů, např. polní injektory.

Od sběracích vozů k dopravní technice
Společnost Dagros rozšířila nabídku techniky Mengele, kromě sběracích vozů RotoBull, které svou spolehlivostí přesvědčují čím dál více zemědělců, nabízí i dopravní techniku. V sortimentu firmy Mengele jsou jednak třístranné sklápěcí vozy s celkovou hmotností 3000 až 20 000 kg (tandemové nebo dvounápravové) a jednak tandemové vanové sklápěcí vozy s celkovou hmotností od 8000 do 20 000 kg.
Vysoce výkonná dopravní technika je základem moderního zemědělství. Čím je výkonnější, tím efektivnější a hospodárnější jsou veškeré pracovní úkony. Sklápěcí vozy Mengele splňují požadavky zemědělské praxe na co nejjednodušší ovládání, rychlé a bezproblémové nakládání a vykládání a vysokou hospodárnost i životnost. Samonosná konstrukce ze čtyř milimetrů silného plechu zajišťuje vysokou stabilitu jak v nerovném terénu, tak při vykládání, ke které přispívá i extrémně nízké těžiště a rozchod kol 1250 nebo 2000 mm (podle typu). Velice široká podlaha nebo vana má vysokou nákladovou kapacitu, díky konické konstrukci lze přepravovaný materiál bezpečně vyložit. Robustní podvozek moderní konstrukce snese maximální zatížení, odpružené osy, nezávislé zavěšení kol a široké pneumatiky zajišťují komfortní přepravu a dlouhou životnost. Pro bezpečný transport těžkých nákladů v nerovném terénu a dopravu na silnici při vysokých rychlostech (tandemové až 80 km/h, dvounápravové až 100 km/h) jsou všechny velkoobjemové vozy Mengele 20000 vybaveny odpruženou ojí.

Tři novinky na konec
Další novinkou byl německý kloubový nakladač značky Thaler KL 351 s čtyřválcovým, vodou chlazeným motorem Perkins o výkonu 38 kW (51 koní) při 3000 n/ min. Celkový dosah teleskopického ramene je u tohoto hydrostaticky poháněného stroje s automatickým řízením 4020 mm (se standardní lžící), maximální provozní hmotnost je 2540 kg. Nakladače Thaler najdou uplatnění v každém zemědělském podniku, zejména s chovem skotu, jsou vhodné k vyhrnování chlévské mrvy či jako doplněk ke krmným vozům bez vlastního nakládání. Devět modelů kloubových nakladačů Thaler je vybaveno motory o výkonu 16 až 44 kW (22 až 61 koní), délka ramene se pohybuje od 3550 do 4670 mm a provozní hmotnost je v rozmezí 1470 do 2900 kg. Jak nám řekl Ing. Šilar, tyto stroje mohou postupně nahrazovat teleskopické manipulátory řízené smykem, jejichž velkou nevýhodu je vysoké znehodnocení pneumatik.
Jinou novinkou byly speciální univerzální válce Güttler s typickými hranolovými špičkami, které intenzívně pracují – výborně drobí a opět utužují. Tyto válce se využívají při přípravě půdy a seťového lůžka, setí travin do trvalých travních porostů či k ošetřování luk a pastvin. Stavebnicovou konstrukci v záběru od 1,5 m do 12,5 m lze kombinovat i s diskovými podmítači v oblastech chudých na vláhu, je možné zvolit čelní nebo zadní připojení. Univerzální válce Güttler lze v zemědělském podniku využívat po celý rok.
V expozici společnosti Dagros nechyběly ani krmné a míchací vozy. Firma zastupuje na českém trhu značku Frasto (horizontální jednošnekový s dostředným mícháním) a také vozy Faresin (vertikální, horizontální i samojízdné). „U značky Frasto je sortiment velmi omezen, proto jsem zvolili i druhou značku Faresin, která má mnohem širší sortiment. Oba stroje jsou velmi kvalitní,“ řekl nám závěrem ředitel Ing. Zdeněk Šilar. Poslední novinkou jsou teleskopické manipulátory Faresin s rozsahem ramen 6 až 17 m a nosností až 4,2 tuny. Uplatnění najdou nejen v zemědělství, ale také ve stavebnictví.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *