25.08.2022 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pro novou technologii

V koncernu ÚSOVSKO a. s. dlouhá léta řešili dopravu a aplikaci tekutých hnojiv traktorovými cisternami. Tento systém se ukázal málo produktivní a z hlediska účinnosti hnojení neefektivní. Proto byly cisterny nahrazeny samojízdným aplikátorem a dvojicí tahačů s cisternovými návěsy. 

Akciová společnost ÚSOVSKO a. s., založená v roce 1995 a sídlící v obci Klopina na Šumpersku, sdružuje 20 společností, které podnikají v oblastech zemědělství, potravinářství, obchodu a průmyslu. Organizačně je rozdělena do pěti divizí, kterými jsou rostlinná a živočišná výroba, ovocnářství, potravinářská výroba a TechEnergo. Druhá skupina koncernu ÚSOVSKO – FORTEX - AGS, a. s., sdružuje stavby, čističky odpadních vod, divizi kovo a prodej automobilů značky Volkswagen. Nosným programem divize živočišné výroby je produkce mléka, kterou doplňuje pastevní chov skotu bez tržní produkce mléka. V rostlinné výrobě společnost obhospodařuje na Moravě kolem 15 000 ha zemědělské půdy.

Aplikace tekutých hnojiv

Koncern ÚSOVSKO prostřednictvím divize TechEnergo (pod níž spadá i středisko dopravy či strojů) provozuje čtyři bioplynové stanice s celkovým výkonem 4 MWh elektrické energie, které produkují značné množství digestátu. Živočišná výroba s rozsáhlým chovem skotu vytváří velké objemy kejdy. „Dříve jsme kejdu a digestát vozili na pole třemi traktorovými cisternami s hadicovými aplikátory, které po aplikaci jely zpět načerpat další kejdu. Tento systém nebyl dostatečně efektivní, při delších vzdálenostech trvala cesta příliš dlouho, a navíc do doby zapravení kejdy do půdy docházelo k úniku cenného dusíku do ovzduší. Při nepřízni počasí hrozilo také znečištění komunikace při výjezdu z pole, někdy jsme museli dokonce zrušit celou směnu,“ popisuje dlouholetý systém aplikace ředitel divize TechEnergo Petr Spurný. V loňském roce se proto vedení divize ÚSOVSKO AGRO s. r. o. rozhodlo vytvořit novou aplikační linku založenou na samojízdném aplikátoru a automobilové cisternové dopravě. "Při výběrovém  řízení oslovujeme minimálně tři dodavatele a následně porovnáváme nabídky a vybíráme konkrétního prodejce,“ popisuje systém nákupu strojů ředitel divize TechEnergo. Stejným způsobem proběhlo výběrové řízení i na dvě soupravy tahače s cisternovým návěsem. Důležité bylo i to, aby byl systém plnění cisteren kompatibilní s dokovacími stanicemi u bioplynových stanic. Nejlepší podmínky i komplexnost dodávky nabídla společnost P & L, spol. s r. o. Při rozhodování hrála roli i servisní síť a zázemí prodejce s garancí rychlosti opravy, případně poskytnutí náhradní techniky. Nakonec byly vybrány dvě soupravy tahačů Tatra s cisternovými návěsy ZVVZ řady NCR, které prodejce dodal na začátku června.

Více v srpnovém Farmáři.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down