10.08.2021 | 07:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pro péči o travní porosty

Špičkový chov vyžaduje špičkové krmivo. Uvědomuje si to i chovatel masného skotu Eduard Kraml ze Stach na Prachaticku. Proto věnuje travním porostům maximální péči. Pomocníkem při pravidelné údržbě a obnově luk jsou mu luční brány Köckerling Grasmaster 600.

Biofarma Stachy se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Prachatice. Hospodaří zde ekologický zemědělec Eduard Kraml, který v prostředí rodinného statku vyrůstal od narození. K původním 17 ha postupně kupoval a pronajímal další pozemky, a tak dnes hospodaří na 110 ha zemědělské půdy, z nichž je 107 ha trvalých travních porostů a pouhé tři hektary orné půdy, na nichž pěstuje krmné obilniny – oves, ječmen a triticale. Živočišná výroba je zaměřena na chov masného skotu plemene salers. Toto odolné plemeno je do tvrdých šumavských podmínek velmi vhodné. V současné době je v pastevním chovu 90 až 100 kusů včetně telat.

Hlavním cílem Eduarda Kramla bylo vybudovat u nás úspěšný chov. To se mu podařilo. Za úspěchem však nestojí pouze kvalitní plemenný materiál, ale také kvalitní krmivo. Aby bylo kvalitní a aby ho byl také dostatek, je nutné pečovat o travní porosty a být vybaven vhodnou technikou. „Pokud chceme mít kvalitní seno a senáž, je třeba věnovat travním porostům patřičnou péči. Po převzetí každého pozemku následuje orba, sběr kamene a osev. To však nestačí. Každý travní porost začne po letech degradovat. Když přišla suchá léta, silně jsme to pocítili. Zejména třetí suchý rok byl katastrofální. Skot neměl v srpnu co pást, krávy neměly mléko, telata nerostla. To byl rozhodující impuls ještě zvýšit péči o travní porosty. Začal jsem proto hledat vhodnou techniku na internetu i na výstavách,“ vysvětluje farmář. Kýžený výsledek nakonec přinesla spolupráce se společností P & L, spol. s r. o., která na farmu do Stach zapůjčila šestimetrové luční brány Köckerling Grasmaster 600. „Tento stroj umožňuje prodloužit životnost porostů. Jednou z jeho největších předností je možnost plynule nastavovat přítlak prstů podle tvrdosti povrchu půdy. Problém bránám nečiní ani extrémně proschlá vrchní krusta. Farmář si brány půjčil v roce 2018, podruhé v roce 2019 a následně si je koupil.

Více v regionální příloze týdeníku Zemědělec z Jihočeského kraje.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down