Zakládání porostů polních plodin má různé podoby, mezi něž patří také setí přímo do strniště předplodiny nebo jen velmi mělce zpracované půdy. Tyto technologie se využívají zejména v souvislosti s úsporou času, nákladů a rovněž s ohledem na hospodaření s půdní vláhou. Jejich používání je rovněž ovlivněno půdními a klimatickými podmínkami.
Radličkové secí stroje
Secí stroje s radličkovými secími botkami můžeme rozdělit na modely, které zakládají porosty do řádků o různé rozteči a na secí techniku využívající princip setí na široko. První skupina pracuje s dlátovými typy radličkových secích botek, zatímco druhá skupina techniky využívá křídlové secí botky.
Různé disky a kotouče
V našich podmínkách převažují různé secí stroje s diskovými a kotoučovými secími botkami. A opět existují v různých variantách lišících se celkovým pojetím konstrukce i provedením samotných secích botek. Z hlediska konstrukce můžeme tyto secí stroje rozdělit na univerzální techniku a secí stroje určené speciálně pro přímé setí. V naší zemědělské praxi se využívají především pneumatické modely, na některých trzích jsou používány i secí stroje s mechanickou distribucí osiva.*
Celý článek Ing. Filipa Javorka vychází v listopadovém Farmáři.