10.06.2022 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Technika pro rozdružování balíků

Sklizeň objemných krmiv s využitím lisovací techniky se uplatňuje také v podmínkách našeho zemědělství. Kromě objemných materiálů určených ke krmení lisujeme také slámu obilnin, případně dalších plodin, a využíváme jako součást krmné dávky nebo jako kvalitní stelivo. Daný způsob sklizně představuje součást ucelené technologie, jejíž součástí je rovněž technika určená k rozdružování válcových a hranolových balíků.

Pro vlastní rozdružování a následné zakládání můžeme využívat rovněž různé modely míchacích krmných vozů, ale především máme k dispozici techniku konstruovanou právě za účelem rozdružování lisovaných stébelnatých materiálů. Výše uvedená technika je k dispozici jako tažená, nesená v tříbodovém závěsu a nechybí ani modely určené k agregaci s manipulační technikou různé výkonové kategorie. S manipulační technikou souvisí také různé adaptéry, určené k rozdružování balíků, které rozdělujeme na modely s aktivními a pasivními pracovními orgány.

 Zástupci válcových modelů

Jde o poměrné rozsáhlou skupinu techniky pro rozdružování balíků senáže, sena a slámy, která dále umožňuje zakládání objemných materiálů prostřednictvím metače různé konstrukce. Metač je vybaven polohovatelným metacím komínem, který je navíc opatřen nastavitelnou metací koncovkou. Takto vybavenou techniku můžeme využívat jak k zakládání krmiva, tak k zastýlání stájových prostor.

Zástupce této techniky rozdělujeme na tři základní skupiny – tažené modely, zpravidla s jednonápravovým podvozkem, dále nesené v zadním tříbodovém závěsu a nechybí provedení určená pro práci s manipulační technikou. Z pohledu konstrukce jsou výše uvedené modely tvořeny následujícími základními prvky. Každý rozdružovač je tvořen pracovním prostorem, v němž probíhá samotné zpracování materiálu. Součástí tohoto prostoru je zpravidla podlahový řetězový dopravník, který posouvá balík či balíky směrem k rozdružovacím válcům. Válce se liší jak z hlediska konstrukce, tak počtu. Rozdružovací válec je opatřen zpravidla soustavou výměnných nožů a profilovaných prstenců, které spolu s noži slouží k rozdružování materiálu. Válce jednotlivých výrobců se liší počtem nožů, přičemž existují modely, u nichž můžeme volit mezi základní sadou nožů a sadou zahrnující zvýšený počet nožů. Počet nožů volíme zejména s ohledem na typ zpracovávaného materiálu a jeho strukturu. V rozdružovači zpracováváme jak senážní balíky s krátkou řezankou sklízené při nižším obsahu sušiny, tak i balíky sena lisovaného bez využití řezacího ústrojí lisovací techniky. Dále jsou některé modely vybaveny systémem nastavitelného protiostří různé konstrukce. Rozdružovače se liší i z hlediska počtu rozdružovacích válců. Nesené a základní tažené modely jsou vybaveny jedním válcem, na druhou stranu existují vybrané tažené rozdružovače se dvěma válci a výkonné tažené modely, které jsou k dispozici se třemi rozdružovacími válci. Materiál zpracovaný těmito válci putuje do prostoru metacího kola, poháněného prostřednictvím převodovky umožňující nastavení jeho pracovních otáček. Jde především o režim pro zakládání krmiva a režim zastýlání. Dále se nesené a tažené modely liší podle způsobu nakládání balíků. Prvním a častěji využívaným způsobem je hydraulicky polohovatelná nakládací plošina, která rovněž představuje prostor pro dopravu balíků. V druhém případě rozdružovače, spíše připomínající klasické krmné vozy, potřebují k nákladní balíků manipulační techniku.*

Více v článku Ing. Filipa Javorka v červnovém Farmáři.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down