V našich podmínkách je nejčastější zakládání porostů do různě zpracované půdy, od mělké podmítky až po precizně připravenou půdu po orbě. Na trhu však existuje řada secích strojů a jejich kombinací umožňujících setí přímo do strniště předplodiny, tedy do nezpracované půdy, popřípadě může být tento systém zakládání porostů spojen s úpravou strniště s využitím mulčovacích bran nebo válců.
Úkolem bran a válců je velmi mělké narušení povrchu půdy a rovnoměrné rozvrstvení posklizňových zbytků. Provedení secích strojů odpovídá stavu povrchu pozemku, na němž budeme sít. Setkáme se zpravidla se třemi možnostmi.
První představuje kombinace secích strojů s různým půdozpracujícím nářadím s diskovými nebo radličkovými pracovními orgány, lišícími se systémem agregace. Druhou možností je využití secí techniky s radličkovými nebo diskovými botkami doplněnými disky či radličkami pro zpracování půdy. Třetí možnost, v našich podmínkách okrajovou, představuje agregace půdozpracujícího nářadí v předním tříbodovém závěsu a klasické secí kombinace v závěsu zadním. Popřípadě mohou být kypřicími slupicemi opatřeny přímo rotační brány secí kombinace. Možnost přímého setí se týká jak úzkořádkové, tak širokořádkové secí techniky.
Článek Ing. Filipa Javorka vychází v lednovém Farmáři.