05.12.2006 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Tentokrát s hydraulickým pojezdem

Není žádným tajemstvím, že se většina zemědělské techniky do naší republiky dováží. Proto jsme rádi, že jsme mohli být u představení nového českého výrobku, který má navíc ambice stát se také vývozním artiklem. Tentokrát to bylo o to lepší, že se jednalo o stroj samojízdný.

Jihočeská společnost Agrio, moderní zemědělské služby, s. r. o., je známým výrobcem postřikovačů. Až do 14. listopadu 2006 vyráběla několik řad nesených a návěsných postřikovačů a také jeden model samojízdného provedení pod označením Samec, ovšem s mechanickým přenosem točivého momentu na kola, kdy značnou část stroje zabírají právě převody. Od tohoto data je tomu již jinak. Kromě mechanické varianty je nyní v sortimentu firmy také samojízdný postřikovač Dino, který se vyznačuje především hydrostatickým přenosem točivého momentu na kola. Zajímavosti také nepostrádá velikost nádrže, neboť v premiéře byl představen prozatím největší zástupce řady Dino, a to Dino 7000, tj. samojízdný stroj s nádrží na 7000 litrů postřikové kapaliny.

Velkolepé uvedení
Již delší dobu bylo možné od představitelů společnosti Agrio slyšet, že se chystá samojízdný postřikovač s hydraulickým pojezdem. Pro zasvěcené proto nebylo pozvání na předvedení nového stroje překvapením. O to velkolepěji pojalo premiérové představení stroje vedení firmy. Novinka byla zahalena za bílým závěsem v čerstvě vystavěné hale a mezi diváky vjela za zvuků fanfár a stříkání sektu.
Ještě před slavnostním odhalením novinky poděkoval ředitel společnosti Ing. Ivan Olšan všem zákazníkům a prodejcům se zdůrazněním, že jen díky nim se mohlo uskutečnit představení nového postřikovače v nové hale. Prostřednictvím ní bude nově celý výrobní proces probíhat kontinuálně pod střechou bez nutnosti převážet stroje mimo zastřešené plochy.
Kromě nové haly padla zmínka o zdvojnásobení výrobní kapacity, na čemž bude mít svůj podíl i nová hala. Díky tomu bude možné zkrátit některé dodací lhůty, zajistit včasnost dodávek a to při prvotřídní kvalitě produkce, na kterou jsou podle slov ředitele zákazníci zvyklí.
Rozšíření výrobní kapacity bylo nutné nejen z důvodu zvyšující se poptávky od tradičních odběratelů, ale také z důvodu rozšíření trhů pro stroje nesoucí značku Agrio. Namátkou lze zmínit Švédsko, Kazachstán, Rumunsko, Srbsko a především Německo a Polsko.

Novinka z jihu Čech
„Samojízdný postřikovač Dino 7000 je se světlou výškou 110 cm pokud ne největší pak jedním z největších strojů v Evropě,“ podotkl při předjíždění novinky před oči zvědavých návštěvníků ředitel společnosti. „Ačkoli je postřikovač postaven na licenčním podvozku Bräutigam, je na něm mnoho úprav. Také jsme dodali vlastní kabinu, a celou nástavbu, takže je možné stroj označit za náš produkt,“ doplnil Ing. Olšan.
Technického představení se ujal Ing. Luboš Marek, vedoucí prodeje strojů. Ten zdůraznil, že ačkoli se jedná o licenční podvozek, je celý vyráběn přímo v Agriu. Na druhou stranu licenční partner provozuje již dostatečně dlouhou dobu své stroje, což přináší jistotu pro bezproblémový provoz podvozků. Postřikovací nástavbu a její jednotlivé prvky má Agrio také dlouhodobě odzkoušené, takže ani zde nenajdeme prvek nejistoty z neodzkoušeného produktu. I v oblasti pohonu vsadili v Agriu na osvědčené producenty. Stroj pohání motor Deutz.
Pokud se na technické parametry podíváme blíže, pak u největší verze postřikovače Dino 7000 disponuje motor výkonem 250 koní, což zaručuje dostatek síly i pro extrémní pracovní podmínky. Postřikovače budou k mání i s nádrží o nižším objemu, tj. 5000 a 6000 litrů. Takové stroje bude pohánět tentýž motor, ovšem naladěný na nižší výkon. Motor je uložen příčně za kabinou nad přední nápravou. Sání přeplňovaného motoru je vyvedeno nahoru za kabinu do míst čistého vzduchu bez prachu a pylu. Palivová nádrž pojme 260 litrů.
Pojezdu slouží dvě čerpadla hydraulického oleje Danfoss se systémem Load Sensing a čtyřstupňová převodovka. Tlakový olej na kroutící moment v nábojích kol přeměňují hydromotory Poclain, které jsou také vybaveny brzdami. Stroj je vybaven čtyřmi stejně velkými koly s možností instalace klasických či kultivačních pneumatik. K dispozici jsou hned čtyři způsoby zatáčení, tj. přední náprava, zadní náprava, obě proti sobě (minimální poloměr) či krabí chod s čidly středové polohy. Obě nápravy jsou v odpruženém provedení – přední hydropneumaticky, zadní pneumaticky s udržováním stálé výšky nehledě na zatížení. Odpružení je možné vyřadit z činnosti. Rozchod náprav je možné měnit. K dispozici je mechanické a hydraulické provedení v rozmezí 180 až 225 cm. Světlá výška činí 110 cm, na přání pak i více.
Před motorem najdeme kabinu, jejíž základ je převzat z mechanického samojízdného postřikovače Samec. Základem ovládacích prvků je multifunkční joystick, který v první řadě slouží k nastavování směru a rychlosti pojezdu. Na hlavici pak najdeme několik tlačítek pro ovládání postřikovací nástavby. Ostatní ovládací prvky včetně palubního počítače Müller Elektronik Basic Terminal najdeme vpravo vedle joysticku. Palubní počítač slouží mimo nastavení dávky a její korekce v závislosti na pojezdové rychlosti také k ovládání téměř všech funkcí postřikovací nástavby. Součástí činnosti počítače je i monitoring práce. Samozřejmostí je topení, klimatizace a filtrace nasávaného vzduchu s uhlíkovými filtry. Dobrým pomocníkem je standardně dodávaná kamera, která přenáší na monitor v kabině obraz o dění v oblasti těsně za strojem, kam obsluha běžně nevidí (zejména při couvání).
Postřikovací nástavba vychází z osvědčených produktů používaných u tažených verzí postřikovačů Agrio. Její součástí jsou ramena se šíří 24 až 36 metrů s paralelním rozkládáním, svahovým vyrovnáváním a pneumaticky ovládanou armaturou. Samostatnou kapitolou je nádrž, která díky svému tvaru přináší stroji nízké těžiště. Za povšimnutí stojí její šířka, kdy nádrž zasahuje až přes kola zadní nápravy. Běžnou výbavou je přimíchávací zařízení na chemikálie s ryskou pro výplach kanistrů, naproti tomu jako speciální výbavu lze označit plnící čerpadlo s výkonem 800 l/min, které značně urychlí plnění velké nádrže. Další možností je instalace systému Tankcontrol pro automatické přečerpání přesně navoleného množství kapaliny. K dispozici je také tlakové plnění. Ramena lze osadit ultrazvukovými senzory, které podávají informaci o vzdálenosti ramen od pozemku a prostřednictvím palubního počítače dochází k neustálé korekci na nastavenou hodnotu. Zapomenout nelze na dnes u postřikovačů již hojně používané GPS navádění do záběru, které značně usnadňuje práci při řízení stroje.
Postřikovač byl předveden za použití trysek AviTwin, které díky dvěma štěrbinám tvoří dva postřikové vějíře. Díky odklonění vějířů od kolmého směru vpřed a vzad dochází k dvojitému zasažení rostliny s lepším pokrytím jejích jednotlivých částí.
Nejen s novým strojem se budou moci zájemci seznámit na historicky prvním dnu otevřených dveří, který se uskuteční již 7. a 8. prosince v areálu Mříč.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down