Tentokrát se soutěžilo na Moravě

Moravské kolo soutěže v jízdě zručnosti žáků středních škol a učilišť se konalo 29. 4. v areálu zemědělské akciové společnosti v Rostěnicích. Patronem tohoto kola byla jidřichohradecká společnost SOME a pořadatelem kromě vydavatelství týdeníku Zemědělec také SOŠ Vyškov.

Slunečné počasí přivítalo soutěžící z pěti škol a učilišť z Lipníku nad Bečvou, Olomouce, Frýdku-Místku, Krnova, Bruntálu a pořádajícího Vyškova. Možná trochu málo vzhledem k faktu, že šlo o jediné kolo pořádané na Moravě. Oproti původně stanoveným pravidlům, podle nichž mohou jednu školu reprezentovat maximálně dva závodníci, došlo díky menšímu počtu zúčastněných subjektů ke změně a na start byli, pokud byli přítomni v řadách diváků, připuštěni tři adepti z jedné školy.
Ti se museli v co nejkratším čase popasovat s úskalími trati, kterou vytýčila odborná komise rozhodčích. Před vlastním závodem, v jehož průběhu musí každý ze závodníků skloubit rychlost jízdy s patřičnou dávkou šikovnosti, si mohli soutěžící rozhýbat také mozkové závity vědomostním testem, který pro ně připravila Společnost mladých agrárníků ČR.
A kdo obstál ve vlastním závodě nejlépe? Nejvíce se asi přípravě věnovali v OUZ v Lipníku nad Bečvou. Dva jejich závodníci se s tratí vypořádali v čase pod tři minuty a Miloš Král dokonce bez jediného trestného bodu. Tento výkon mu s velkým náskokem vynesl první místo. S odstupem více než jedné a půl minuty obsadil stříbrnou příčku Martin Houšť ze SOŠ Vyškov a třetí místo vybojoval Zdeněk Spurný ze SZeŠ Olomouc.
Oproti některým předešlým kolům, která se konala ve městech, nepřilákala tentokrát, kromě spolužáků závodníků, soutěž mnoho diváků. Škoda, odvážnější by si mohli také zazávodit a ti méně soutěživí si vyzkoušet nový traktor vyšší výkonové třídy Same Diamond, který byl i s patřičným výkladem k dispozici a mezi studenty i studentkami byl o svezení velký zájem.
Doprovodný program s výstavkou
Menší výstavku traktorů Same uspořádali zástupci firmy SOME Jindřichův Hradec. V moravských okresech působí několik regionálních prodejců traktorů Same. Patří mezi ně také autorizovaný prodejce traktorů Zetor Jaroslav Bohatec. „Potřebovali jsme doplnit sortiment traktorů Zetor o stroje vyšších výkonových tříd, které Zetor nemá ve svém výrobním programu. Proto jsme se rozhodli pro traktory Same. Dnešní akci jsme uvítali. Koná se v ideálním mezičase před započetím sklizně pícnin. V té se chceme prezentovat především v konkrétních podnicích, kde nechceme zájemcům předvádět pouze jednotlivé stroje, ale hlavně navrhovat jejich agregaci šitou přesně na míru pro dané podmínky,“ vysvětluje majitel firmy.
Traktory, kromě toho nejsilnějšího Same Diamond, zapůjčili jejich uživatelé. Jak se 190 koňovým Titanem, tak se 130 koňovým Antaresem jsou na svých farmách spokojeni. Titan slouží již sedm let a kromě garančních oprav nebylo mnoho příležitostí, jak využít možnosti nepřetržitého servisu. A pokud již k nějaké závadě došlo, oprava proběhla vždy do 24 hodin. Na rodinné farmě Provazníkových, která v loňském roce patřila mezi nejúspěšnější a oceněné v České republice, se traktor Same Antares také ukázal jako plně dostačující.
Možná, že některý z budoucích uživatelů byl i mezi soutěžícími a prohlídka a svezení v moderním traktoru mu v budoucnu pomůže při rozhodování.

Roman Paleček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *