24.09.2001 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Testovací provoz

Jako stroj v těžkém testovacím provozu nedobrovolně slouží malý kloubový nakladač Schaffer 336. Ptáte se kde? Na farmě Josefa Sklenáře nedaleko Jihlavy. Ptáte se proč? Protože má za 13 měsíců již odpracováno přes 3600 Mh. Ptáte se jak to snáší? Celkem dobře.

Ing. Josef Sklenář hospodaří na ekologické farmě zaměřené na chov prasat. Již to je zajímavé, neboť ekologickým chovem prasat se v ČR prakticky nikdo nezabývá. Celkem chová asi 1400 prasat, přičemž prasnice (120 ks) jsou chovány tzv. rodinkovým způsobem, což znamená, že jsou prasnice se selaty do 3 měsíců stáří. A právě ustájení prasat s různými vesměs malými výběhy je ideální pro práci malého kloubového nakladače.
Ale zaměstnat je jen pro vyhrnování výběhů, to by jistě nestačilo, takže Helmut – tak nakladači na farmě důvěrně přezdívají dělá prakticky všechno. Naváží krmení, rozhrnuje siláž na jámě, skládá balíky slámy, vyhrnuje chlévskou mrvu a dokonce za sebou tahá i přívěs a cisternu. Z adaptérů využívá plnou lžíci, vidle na hnůj a paletizační vidle. Na ty je ještě přivařen ochranný rám, aby s nimi šly zvedat dva balíky slámy naložené na sobě a neohrozily obsluhu. A všechna místa adaptérů, kde je zvýšené tření s podložkou mají návary z tvrdokovu. To, že je nakladač plně využit dokumentuje například skutečnost, že se na něm střídají jako obsluha 3 zaměstnanci a nejedná se přitom o žádnou zaškolenou obsluhu, přesto jeho ovládání není problémem.
Helmut to již od začátku neměl lehké. Hned jakmile Josef Sklenář začal uvažovat o jeho nákupu, podrobil jej zatěžovací zkoušce, která spočívala v naložení 5 000 t chlévského hnoje. Nutno poznamenat, že nakladač má maximální nosnost 0,75 t. Helmut to však zvládnul bez problémů (trvalo to 14 dnů při 20hodinových směnách) a tak byl na farmu zakoupen.
Je samozřejmé, že takto náročný provoz není obvyklý a v průběhu práce je třeba měnit provozní náplně a vyskytují se i různé závady. Na motoru a pojezdovém agregátu však zatím nebylo třeba měnit nic a měnily se pouze opotřebitelné součásti. Šlo o pneumatiky, čepy zvedacího ramene, utrženou brzdovou hadičku, či ulomený joystick. Poslední dvě závady lze však přičíst na vrub obsluhy. Ta se skutečně se strojem příliš nemazlí. Jistě znáte obrázky manipulátorů, které se brodí v bahně, které jim sahá až po kabinu. Helmut dostal ještě větší záběr, když obsluha vyhrnovala chlévskou mrvu z příkopu zatopeného vodou. V tomto případě voda nedosahovala po kabinu (Helmut stejně žádnou nemá), ale až k sedačce. Řidič prostě zvednul nohy a položil si je vpředu na rám a brodil se. Dlouho to sice nevydrželo, protože se takto rychle hnojem ucpal motorový prostor a chladič a motor se začal přehřívat, nicméně chvíli takto jezdit dokázal. Je totiž trochu záhadou jakto, že se do motoru nenasála voda.
Tak vida co dokáže malý nakladač zastat práce. Helmut si na nedostatek zajímavé činnosti stěžovat nemůže, což podporuje i skutečnost, že někdy pracuje i v jiných zemědělských podnicích. Dá se totiž lehce převážet, neboť jej zvedne nákladní automobil vybavený hydraulickou rukou.

Luboš Stehno

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down