Těžký a robustní talířový podmítač

Ačkoli by se mohlo zdát, že hranice u současného nářadí na zpracování půdy jsou již dosaženy, není tomu tak. I současné hranice lze posunout o hodný kus dál. Jasně to předvedla firma Quivogne v průběhu mezinárodního veletrhu zemědělské techniky EIMA 2016 v Bologni.

Tento specializovaný francouzský výrobce se nebojí vydat se při konstrukci svých strojů na zpracování půdy novými cestami. Má řadu zákazníků i mimo evropský kontinent, například v Jižní Americe. Pěstitelé cukrové třtiny se potýkají s podobným problémem jako pěstitelé zrnové kukuřice v Evropě, jen ve větší míře – jak zpracovat pozemky, na jejichž povrchu se po sklizni nachází mocná vrstva organické hmoty. Právě k těmto účelům vyvinuli konstruktéři firmy Quivogne svůj talířový podmítač s označením APF SL. Tento stroj je cíleně postavený pro dosahování velmi vysokého přítlaku talířů a velkého rozsahu možné pracovní hloubky.*

Na stroji na první pohled upoutají pracovní orgány – talíře o průměru 1020 mm a tloušťce 12 mm. Ty nejsou uloženy samostatně, ale na společné hřídeli, čili je to stroj klasické koncepce. U každé ze dvou řad talířů je možné měnit její pracovní úhel a tím i záběr talířů v půdě – pomocí hydrauliky traktoru. Stroj má velmi robustní centrální rám i tažnou oj; vystavené provedení se záběrem 3,7 m má hmotnost 6500 kg. Díky tomu je přítlak talířů opravdu značný a není pak problém proniknout i silnou vrstvou slámy anebo se zahloubit i na těžkých či suchem ztvrdlých půdách.

Zcela jedinečná je pro talířový podmítač i maximální pracovní hloubka – celých 45 cm! Tento parametr je možné měnit hydraulicky z kabiny traktoru. Samozřejmě lze provádět i mělkou podmítku. Pro vystavený stroj výrobce doporučuje tažný prostředek o výkonu alespoň 370 k. Podmítač může být na přání doplněn o opěrný válec. Standardně zajišťuje hloubkové vedení podvozek s bržděnou nápravou. Pro eliminaci případného stranového tahu při zpracování půdy do větší hloubky je stroj na oji osazen přídavnou pístnicí.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *