Těžký terén v Jemnici byl výzvou

Přehlídka strojů v Jemnici se poprvé konala před třemi či čtyřmi lety na popud tří soukromých zemědělců, kteří si v té době koupili novou, konkurenční techniku pro svá hospodářství. Předvádění se stalo tradicí a tak o letošním podzimu si mohli návštěvníci prohlédnout hodně zajímavých strojů různých značek, přičemž některé bylo možné shlédnout i při praktické ukázce.

V těžkém terénu, namočeném po předchozích deštích, se aktivně představilo celkem šest souprav.
První byl talířový podmítač Pöttinger Terra Disc 3000 se šikmo a jednotlivě uloženými pracovními orgány, a to ve dvou řadách a doplněné prutovým válcem. Stroj měl pracovní záběr tři metry a traktor Same Silver 130 s ním jel bez problému, i kvalita práce byla dobrá.
Druhým předvedeným strojem byla secí kombinace Pöttinger Terrasem 4000 agregovaná na traktoru Zetor 161 45. Také tato souprava odváděla dobrou práci, avšak bylo znát, že traktor má v daných půdních podmínkách co dělat a nestačí svým výkonem.
Třetím strojem pro zpracování půdy byla bezorebná secí kombinace Sulky Unidrill W 400, diskový secí stroj s pneumatickou distribucí osiva, tažený opět traktorem Zetor 161 45. Výsevním diskům se ale do půdy příliš nechtělo a tak dojem diváků z předvedení nebyl uspokojivý.
Po secích strojích byly předvedeny rovněž tři pluhy. Nejprve čtyřradličný otočný Kverneland ES 85, tažený traktorem Zetor 114 41 Forterra. Pluh pracoval dobře a traktor, ač jel blízko maxima svého výkonu, s ním problémy neměl. Diváci se tak mohli přesvědčit, že čtyři radlice nejsou při použití kvalitního nářadí pro tento traktor nijak nepřekonatelnou překážkou, a to ani v těžkých podmínkách.
Obdobný pluh měl zapřažen i výkonnější traktor Masey Ferguson 6480, který s ním jel celkem hravě. Se svými 144 koni výkonu by zcela jistě utáhnul i jedno orební těleso navíc.
Nejvýkonnější předvedenou soupravou byl Landini Legend 165 s pluhem Gregoire Besson SPY9. Šestiradličný pluh nebyl ani pro tento traktor překážkou. Bylo třeba uznat, že ač šest radlic je na traktor s výkonem kolem 160 koní dost, přesto s nimi dobře vládnul, aniž by vykazoval zbytečný prokluz.
Aktivní ukázky techniky byly doplněny ukázkami stacionárními a též příslušnými komentáři zástupců jednotlivých prodejních firem, kteří návštěvníkům předestřeli hlavní technické parametry a výhody svých strojů. Zajímavý byl kupříkladu traktor Valtra T 190 s unikátním systémem pneumatického odpružení přední nápravy, malý teleskopický manipulátor JCB 520/40, zástupci nové řady traktorů New Holland TS 110A a další technika například od firem Pöttinger, Kverneland, Sulky, Same, Deutz Fahr, Massey Ferguson, JCB a Tecnoma.

Text a foto Luboš Stehno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *