Traktor je symbolem zemědělství

Ani deštivé počasí neodradilo více než šest stovek návštěvníků od osmého dne Case IH, který se již popáté uskutečnil na polním letišti v Kámeni na Pelhřimovsku. Tmavé mraky a vytrvalý déšť zahnaly účastníky do stanů, kde u guláše, teplé kávy a studeného piva celkem v pohodě čekali, až se počasí alespoň trochu umoudří. Ten čas přišel krátce po desáté. Ne že by déšť ustal docela, ale s pláštěnkou a deštníkem bylo možné shlédnout celý program, který připravila akciová společnost Agri CS, autorizovaný dovozce techniky Case IH a Steyr do České republiky, ve spolupráci s místním VOD Kámen.

Před tribunou na zpevněné ploše dominovaly především traktory. „Traktor je symbolem zemědělství a žádný sedlák si bez něj neumí svou práci již představit,“ řekl přítomným hned v úvodu Ing. Pavel Kouřil, výkonný ředitel Agri CS a dodal. „Pro naše zemědělce jsou připraveny modely třinácti řad z patnácti, které Case IH vyrábí, a to s výkonem motoru od 60 do 315 koní.“
Nejmenší řada Maxxima
Přehlídka začala u nových malých traktorů Case IH Maxxima s výkonem motoru 60 až 100 koní. Nejmenší ze tří řad JXC Maxxima zahrnuje tři modely poháněné tříválcovými motory (u dvou silnějších verzí přeplňovanými) o výkonu 60, 70 a 75 koní. Zemědělcům nabízejí veškerý komfort obsluhy, variabilitu převodovek s možností reverzace a řazení pod zatížením, elektronické ovládání zadního i předního tříbodového závěsu a běžnou výbavu vyšších výkonových řad. Traktory mohou mít i tzv. ECO přetlakovou kabinou vybavenou klimatizací a uhlíkovými filtry, která je vhodná pro práci s postřikovačem v sadech a vinicích.
Traktor Case IH JX 1090U byl představitelem druhé řady JXU Maxxima. „Čtyři univerzální modely pro každodenní práci na farmě i těžké nasazení v rostlinné výrobě jsou vybaveny novými motory Case IH s vysokou úrovní výkonnosti, nízkou spotřebou paliva a excelentní hodnotou krouticího momentu až o dvacet procent vyšší než v předchozí řadě,“ zdůraznil Karel Plešinger, produkt manager Agri CS. Při použití běžného motorového oleje je servisní interval 600 Mth. Převodovka s řazením a s reverzací pod zatížením zaručuje flexibilitu řazení a maximální obratnost. Traktory jsou standardně vybavené třírychlostní vývodovou hřídelí 540/540E/1000 a vysokokapacitní hydraulikou s výkonem čerpadla 60 l/min a regulací Load sensing. Zemědělcům, kteří hledají jednoduchý mechanický traktor, jsou určeny stroje třetí řady JX Maxxima s tří až čtyř válcovými atmosférickými nebo přeplňovanými motory o výkonu 60 až 95 koní a s mechanickou, plně synchronizovanou převodovkou (max. rychlost 40 km/h).

Střední řada Maxxum
Dvě modelové řady traktorů Case IH střední výkonové kategorie od 100 do 200 koní jsou označeny jako Maxxum. V Kámeni se představily dva traktory menší řady MXU Maxxum, a to modely MXU 110 a MXU 135. Jde o víceúčelové traktory s výkonem motoru 100 až 136 koní, které se vyznačují vysokou produktivitou a všestranností. „Byly vyvinuty tak, aby si poradily prakticky s jakoukoli prací, na kterou si vzpomenete, mohou být dodávány podle jasné specifikace, pokud jde o výkon, převodovky, hydraulický systém a pracoviště obsluhy,“ vysvětlil přítomným K. Plešinger. Tři z pěti modelů jsou vybaveny dieselovými systémy Common rail se čtyřmi ventily na válec a elektronicky řízeným vysokotlakým vstřikováním paliva. Palivové systémy Common rail zaručují nejvyšší úsporu spotřeby paliva a hladký klidný chod. Funkce navyšování výkonu Power Management nabízí až dalších 26 koní, které jsou k dispozici během provozu s vývodovou hřídelí nebo v dopravě. U těchto traktorů jsou převodovky Semi Powershift s řazením čtyř rychlostních stupňů pod zatížením a až osmi bez sešlápnutí spojkového pedálu. Samozřejmostí je sekvenční souvraťový systém. Čtyřsloupkovou standardně klimatizovanou kabinu lze dodat odpruženou, stejně tak jako přední nápravu.“
Druhá modelová řada Maxxum s označením MXM zahrnuje šest modelů s výkony motorů od 120 do 190 koní, přičemž dva nejsilnější traktory jsou vybaveny funkcí Power Management, která při specifických operacích navýší výkon motoru až o 40 koní. Na výběr jsou dva druhy převodovek se skupinovým nebo plným Powershiftem a s automatickým řazením. U modelů MXM 175 a 190 se využívá systém nazvaný HMC (Headland Management Control), jehož úkolem je usnadnit řidiči práci na souvratích při otáčení. Systém má dvě paměti do kterých si může uložit a opětovně přehrát proces řazení převodových stupňů, ovládání tříbodového závěsu, změny otáček motoru atd. Ke komfortu řidiče pak přispívá odpružená kabina jako standardní výbava a odpružená přední náprava jako výbava na přání.
Vyšší výkonová řada Magnum
Traktory Case IH ve vyšší výkonové kategorii nesou označení Magnum. Od loňského roku jsou v nabídce čtyři modely s označením MX 210, MX 230, MX 255 a MX 285, z nichž druhý a třetí v pořadí předjely před tribunu. Srdcem traktorů zůstávají osvědčené šestiválcové motory o objemu 8,3 l, které mají zvýšené výkony až na 315 koní, větší zálohu krouticího momentu až 1410 Nm při 1400 n/min, čtyři ventily na válec, vysokotlaké vstřikování paliva CAPS (common-rail), funkci udržování konstantních otáček Cruise Control a nejmenší jmenovité otáčky (pouhých 2000 n/min). Vynikají vysokou zálohou krouticího momentu (až 54 %). Traktory Magnum byly konstruovány jako klasické polní tahače s rámovou konstrukcí, kde je motor uložen v rámu na silentblocích, čímž neplní žádnou nosnou úlohu. Pohon je zajištěn prostřednictvím osvědčených převodovek Powershift 18/4 převzatých z předchozí řady s vylepšením o dva režimy automatického řazení ARO, AFO (polní a transportní režim).
„Traktory řady Magnum jsou mezi uživateli velmi oblíbené zejména pro svou spolehlivost, poměr zatížení přední a zadní nápravy čtyřicet na šedesát bez předního závaží, bohatou základní výbavu, ve které je automatická klimatizace, sestava zadních závěsů pro přívěsy, vzduchové brzdy či xenonové pracovní světlomety a především díky prostorné kabině s vynikajícím výhledem,“ doplnil K. Plešingera Ing. Kouřil. Že jde skutečně o prostorné pracoviště dokázali žáci základní školy z Obrataně. Do modelu MX 210 se vměstnala celá fotbalová jedenáctka, včetně tří náhradníků a řidiče.
Nová generace CVX
Zcela samostatně byla představena řada traktorů nové generace Case IH CVX o výkonu motoru od 135 do 190 koní, která je podle K. Plešingera vrcholem techniky užité v traktorech. Hlavní důraz při vývoji této řady byl kladen na vysokou produktivitu, hospodárnost, komfort obsluhy a co nejjednodušší ovládání. Snadnost ovládání prezentovaly učnice ze Středního odborného učiliště v Kamenici nad Lipou, které přijely s modely Case IH CVX 1170, CVX 1190 a s traktorem Steyr CVT, který využívá stejnou platformu.
Nový systém řízení motoru umožňuje řidiči navolit libovolné otáčky při zvednutém a spuštěném tříbodovém závěsu, což vede k usnadnění ovládání na souvrati a k úspoře paliva. Bezstupňová převodovka CVT s plynulou změnou převodového poměru, která vznikla kombinací mechanické a hydrostatické části, byla navržena tak, aby v hlavních pracovních oblastech byl co nejvyšší mechanický převod pro nejvyšší účinnost. Převodovka má tři rychlostní režimy 0 až 14, 0 až 25, 0 až 40 (50) km/h, kdy při nejnižším režimu se pedál pojezdu stává nejcitlivějším a lze tak dosáhnout velmi nízkého převodového poměru (plazivé rychlosti). Ke každému rychlostnímu režimu může být přednastavena rychlost pro tempomat a zvolen manuální režim, kdy se ze stroje stane klasický traktor.
„Zcela samostatně ovládá traktor unikátní elektronický řídicí systém APM,“ vysvětlil přítomným Karel Plešinger. „Do systému vstupuje od pojezdového pedálu informace o požadované rychlosti, APM pak podle zatížení traktoru sám bez zásahu obsluhy volí ideální převodový poměr a ideální otáčky motoru tak, aby byl zajištěn optimální a nejvíce hospodárný provozní režim motoru. APM ovládá i unikátní systém aktivní regulace klidového stavu, což je zastavení traktoru a jeho udržení ve statické poloze po uvolnění pedálu pojezdu, aniž by obsluha musela ovládat jakýkoliv ovladač či brzdový pedál.
Stejná platforma, odlišný design
Traktory Steyr, které v Kámeni uzavíraly „startovní pole“ této skupiny strojů, mají společnou platformu s traktory Case IH. V nabídce společnosti Agri CS jsou nejmenší modely Kompakt s výkonem motoru 60 až 75 koní, které nahrazují na českém trhu velmi populární tříválcové traktory Steyr 975, jejichž výroba právě skončila. Po ukončení výroby v České republice velmi oblíbených modelů Case IH CS86 a CS94 a v barvách Steyr M9086 a M9094 připravil rakouský výrobní závod modernizovaného nástupce již pouze pod značkou Steyr. Modely označované 9080M, 9090M a 9100M se čtyřválcovými přeplňovanými motory s výkony 80, 90 a 100 koní se vyrábějí jak v provedení pro zemědělství, tak ve speciální úpravě v oranžovém lakování pro lesnictví a komunální využití. Poslední řadou jsou traktory Steyr CVT, kterým v červené barvě odpovídá pět modelů Case IH CVX s výkonem motoru od 135 do 190 koní. Stejně jako u modelů 9000M lze i traktoryCVT z výrobního závodu objednat provedení s otočným řízením nebo lesní či komunální provedení.
Ve spolupráci s Livou Přeslavice byl v Kámeni předveden traktor Case IH MX 270 s autopilotem Trimble. V České republice je to první komerčně využívané zařízení k satelitní navigaci, jeho vlastníkem je zemědělská společnost Rostěnice, a. s. Americká firma Trimble, se jako největší výrobce navigačních systémů GPS na světě stala v loňském roce oficiálním partnerem firmy Case IH. Předvedený autopilot může jezdit se třemi druhy přesnosti, a to  25 cm,  5 cm,  1cm. Pro skutečné odborníky pak bylo na letišti zřízeno pracoviště, kde se měřil výkon traktoru na motorové brzdě.
Na závěr akce byly představeny sklízecí mlátičky CASE IH CT 5080, CASE IH AF 2388 X – Clusive a stroj roku 2004 novinka na trhu CASE IH AFX 8010.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *