09.11.2023 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor na LNG

Zemědělství nabízí četné možnosti pro výrobu energií, ale tento potenciál se v polních operacích téměř nevyužívá. Pro pohon zemědělských strojů může být vhodný metan ze zpracovaného bioplynu, který lze dopravovat například ve formě CNG (stlačený zemní plyn) nebo LNG (zkapalněný zemní plyn). Objemová hustota energie CNG je však pouze asi pětinou z toho co obsahuje nafta, což znamená, že objemová výhřevnost takového paliva je podstatně nižší a provozní doba omezená. 

Doba provozu, kterou který nabízí LNG, je naproti tomu výrazně lepší, a proto se již řadu let používá v dálkové kamionové dopravě. Kryogenní LNG může být vhodný i pro velké traktory a samojízdné sklízecí stroje, ale zatím to není uživatelsky příliš zajímavé, protože kromě jiných důvodů je obtížné zabudovat do těchto strojů válcové a vakuově izolované nádrže a v důsledku dlouhých stacionárních časů může dojít k vývinu velkých objemů odpařeného plynu.

S modelem T7.270 LNG je New Holland prvním výrobcem, který představuje výkonný traktor s nádržemi na LNG. Díky speciální technologii dvojité stěny lze vakuově izolované nádrže přizpůsobit prostorovým podmínkám typickým pro traktory, což u modelu T7.270 LNG umožnilo kapacitu nádrží na 200 kg kapalného plynu. 

New Holland řeší problém s odpařeným plynem kryogenním chladičem, který neustále udržuje metan při teplotě pod minus 162 °C, tedy v kapalném stavu. Energie potřebná pro elektricky napájený chladič je velmi nízká a pochází z baterie, kterou lze nabíjet přes externí zdroj energie nebo se používá integrovaný IC generátor. Odpařený plyn slouží k pohonu generátoru, což umožňuje autonomní provoz chladicího systému.

Implementací technologie LNG do traktoru T7.270 Methane Power přináší New Holland koncept plynových motorů na LNG do zemědělského sektoru. Hlavní logiku to dává ve spojení s možností využití vlastního bioplynu (bio-LNG) jako paliva pro vozidla v CO 2 neutrálních cyklech. New Holland T7.270 Methane Power získal stříbrnou medaili na Agritechnice 2023.*

S modelem T7.270 LNG je New Holland prvním výrobcem, který představuje výkonný traktor s nádržemi na LNG. na snímku jsou hadice připojené k traktoru při tankování LNG.
S modelem T7.270 LNG je New Holland prvním výrobcem, který představuje výkonný traktor s nádržemi na LNG

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down