09.02.2023 | 11:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Traktor na metan sériové výroby

Od roku 2006 započala společnost New Holland svoji strategii zaměřenou na získávání energie z alternativních a obnovitelných zdrojů paliv. Známý byl zejména její traktor NH2, poháněný pomocí vodíku, z něhož se získává elektrická energie v palivovém článku. Ovšem koncepce používání vodíku je ještě vzdálená tomu aby se dala masově využívat ve vozidlech, zejména proto, že není smysluplně zvládnutá jeho výroba. V současné době se získává převážně z fosilních paliv a tím se ekologický efekt tohoto, jinak zajímavého paliva vytrácí.

Jiná situace je u metanu. Ten je často používán jako palivo například u autobusů MHD, protože emise škodlivin při jeho spalování jsou nízké a zbytkové hodnoty CO, HC či oxidů dusíku se z výfukových plynů snadno odstraní pomocí klasického katalyzátoru, který se ve vozidlech používá již desítky let.

V případě použití metanu jako paliva pro spalovací motor v traktoru nejde primárně až tak o emise škodlivin. Důležité je i to, že toto palivo je v zemědělských provozech dostupné díky hojnému zastoupení bioplynových stanic. A díky tomu může mít spalování biometanu ekologický přínos, protože pak jej můžeme považovat za obnovitelný zdroj energie.

Již v roce 2013 zahájila společnost New Holland vývoj traktoru, který by spaloval metan. Jednoznačné předpoklady, že by mohl jít do sériové výroby, však nastaly až před třemi roky. To byly oficiálně představeny speciální motory FPT konstruované pro spalování metanu. Jeden takový (šestiválec se zdvihovým objemem 6,7 l) a výkonem 175 k (včetně navýšení) je použit i v modelu New Holland T6.180 Methane Power. Koncepčně vychází ze svého dieselového sourozence a dosahuje i stejných výkonových parametrů. Ovšem při asi o 30 % nižších nákladech na palivo.

Více informací na: https://trvaleudrzitelnezemedelstvi.cz/clanky/traktor-na-metan-seriove-vyroby/.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down