Traktor plul po hladině jezera

Obří pláště Mitas nadnášely čtyřtunový traktor Claas Axos 320 na hladině jezera. Bez těchto flotačních pneumatik, které jsou určeny pro výkonné zemědělské stroje, by šel rychle ke dnu. Díky pečlivým výpočtům a Archimédově zákonu se ale vznášel na vodní hladině a pohyboval se pomocí záběru kol. Řidič a kapitán v jedné osobě se pak bezpečně a suchou nohou vrátil na pevninu.

Mitas, člen skupiny Trelleborg, uskutečnil tento experiment v Nizozemsku. Jedny z největších zemědělských plášťů, které se ve světě vyrábějí, Mitas 1250/50 R30 SFT, byly osazeny na zadní nápravě a pneumatiky 750/55 R 30 SFT na přední ose traktoru Claas.

Pavel Kott, produktový manažer pro zemědělské pláště Mitas, uvedl: „Pneumatiky Mitas vytvořily takový vztlak, že se čtyřtunový traktor mohl vznášet na hladině. Stejně tak jsou tyto pneumatiky, díky obrovskému objemu vzduchu, šetrné k půdě, když traktor vykonává běžné zemědělské práce. Flotační pneumatiky nejen že mohou z traktoru krátkodobě udělat jachtu, ale farmářům přinášejí také významné benefity. Zajistí lepší výnosy, protože méně zhutňují půdu.“

Experiment se odehrál 14. září ve městě Offingawier. Mitas společně se svými partnery BOS mechanisatie, Gruva techniek a B&O Bandenservice uspořádal tento odvážný pokus, aby ukázal možnosti zemědělských plášťů v neobvyklých situacích. Tento experiment má ale zároveň přímou vazbu na aktuální téma zhutňování půdy zemědělskou technikou.

Bert Kuiper, obchodní ředitel Kamps de Wild, nizozemského importéra zemědělské techniky Claas, dodal: „Jsme nadšení z toho, že můžeme být součástí projektu, který ukazuje možnosti zemědělské techniky z netradičního úhlu. Nikdy jsme si nemysleli, že uvidíme náš traktor plout po vodě.”

Celková hmotnost traktoru Claas Axos 320 s plnou nádrží, závažím a řidičem byla 4068 kilogramů. Objem pláště Mitas 1250/50 R 32 SFT je úctyhodných 2157 litrů a plášť 750/55 R 30 SFT se může pochlubit objemem 685 litrů. Tyto objemy jsou kalkulovány při nominálním tlaku 2,4 baru.

Plášť Mitas 1250/50R32 SFT je určen pro valníky na obilí, sklízecí mlátičky a další výkonné zemědělské stroje. Velikost této pneumatiky je impozantní. Váží 571 kilogramů a obsahuje 76,5 m² kordových drátů. Mitas 1250/50R32 SFT 188A8/185B má průměr 2,02 metru a je schopna unést zatížení až 14 tun (10 km/h cyklicky). Plášť Mitas 1250/50R32 SFT je dostupný na celosvětových trzích.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *