Traktory k práci i odpočinku

Akciová společnost Agri CS přišla v letošním roce na český trh se třemi novinkami. Poprvé je představila na veletrhu Techagro a seznámit se s nimi budou moci i účastníci Dne Case IH v Zemědělském družstvu Kámen na Pelhřimovsku. Jde o traktor Case IH CVX 1190 se zcela novou koncepcí motoru a převodovky, sklízecí mlátičku AFX 8010 a farmářský traktor Case IH JX 1075 C. První stroj obdržel v Brně prestižní cenu Grand Prix, sklízecí mlátička pak byla vyhodnocena na loňském veletrhu Agritechnica jako stroj roku 2004.

V posledních dvou letech získala značka Case IH na českém trhu kredit, který si určitě zaslouží. „Cením si především toho, že se nám podařilo zkonsolidovat obchodní síť,“ řekl nám ředitel společnosti Agri CS Ing. Pavel Kouřil. „Našimi obchodními partnery jsou jednotliví dealeři, kterým jsme nabídli takové podmínky, aby bylo pro ně zajímavé s námi spolupracovat. Stejné krédo o oboustranně výhodné spolupráci by pak měli uplatňovat ve vztahu k zemědělcům. Že se jim to daří, je vidět i ze stále se zvětšujícího podílu techniky Case IH na našich polích.
Letos jsme vstoupili do Evropy, kde jsou nastavena určitá pravidla a budeme muset čelit tlaku silných zahraničních dealerů, zejména z Německa. Tam trh se zemědělskou technikou stagnuje, přitom kapitálově silní dealeři mají spoustu strojů na skladě. Aby se jich zbavili, jsou ochotni je jednorázově prodat i s nulovým rabatem. V této souvislosti chci připomenout, že obchod není jen o produktu a jeho ceně, ale o celém zázemí, ať již servisu a zajišťování náhradních dílů či finančních programech. I po začlenění do evropských struktur chceme být pro české dealery zajímavým obchodním partnerem, komplexně rozvíjíme technické zázemí a na této základně stavíme vlastní obchod s technikou Case IH.
Převodovka zachránila značku
Za to, že rakouský výrobce traktorů Steyr ze St. Valentina přežil do dnešního dne neúprosnou světovou globalizaci, vděčí tomu, že vyvinul převodovku, která zaujala firmu Case IH. Ta rakouskou firmu koupila a výsledkem spolupráce je traktor s aktivní komunikací mezi motorem a převodovkou se čtyřmi rozsahy řazení. Case IH CVX 1190 s výkonem motoru 140 kW svým elektrohydraulickým propojením motoru, převodovky a ovládacího pedálu umožňuje práci motoru v oblasti optimální měrné spotřeby paliva, nebo v oblasti maximálního výkonu. Bezstupňová převodovka s plynulou změnou převodového poměru umožňuje traktoru v soupravě se zemědělskými stroji dosáhnout optimálních provozně – ekonomických parametrů. Hlavní důraz při vývoji této řady byl kladen na dosažení vysoké produktivity, hospodárnosti, komfortu a jednoduchého ovládání.
„Největší kouzlo převodovky není v její mechanice, ale v softwaru,“ vysvětlil nám Ing. Václav Štursa, manažer společnosti Agri CS. „Vývojový tým pracovníků především zvolil místo lamel značně komplikovaný systém zubových spojek, který se musí řídit elektronicky. Samotná převodovka je vybavena přesnou mechanikou, neboť pracuje s malými krouticími momenty a vysokými otáčkami. Bylo vyrobeno na dvacet prototypů, než se dospělo k tomu, aby se pouhým sešlápnutím plynového pedálu traktor rozjel a čím více se na pedál šlápne, tím traktor jede rychleji. Řidič pouze zvolí, zda požaduje maximální úsporu nafty, nebo maximální výkon a řídicí jednotka sama rozhodne, kdy zvýší, nebo sníží otáčky motoru.
Přestože má Case IH CVX 1190 v sobě mnoho automatických funkcí, neprodáváme ho jako luxusní zboží. Je určen pro normální zemědělskou praxi ke každodennímu nasazení v dopravě, při sklizni pícnin i v jiných polních pracích. Zatím se jich v České republice prodalo už více než třicet, ve světě pak více než pět tisíc kusů, přitom nebylo třeba vyměnit jedinou převodovku. Je to špička mezi traktory a s klidným svědomím ho lze doporučit. Zemědělci si tento traktor kupují i proto, aby si v něm při práci odpočinuli, a jeden dokonce snil o tom, že si v něm užije svou dovolenou.“ Řada odborníků se shodla na tom, že z pohledu další výbavy již traktor nic nepotřebuje, snad by si jen zasloužil větší kabinu.
Zbrusu nová mlátička
Tak trochu ve stínu traktoru CVX zůstala v Brně zbrusu nová sklízecí mlátička Case IH s modelovým označením AFX 8010 vycházející z platformového základu CNH. Srdcem modelu AFX je přeplňovaný dieselový šestiválcový motor s mezichladičem stlačeného vzduchu o objemu 10 300 cm3.
Tento plně elektronicky řízený motor se systémem sdružených vstřikovačů se vyznačuje velice nízkou spotřebou, avšak vynikajícím výkonem. Nízká spotřeba paliva ve spojení s nádrží o objemu 1000 litrů dokáže snížit prostoje u čerpacího stojanu. Jmenovitý výkon motoru je 280 kW (375 koní), ale v případě potřeby disponuje navýšením na 299 kW (400 koní). Pokud se obsluha rozhodne vysypat násypku za jízdy v náročném terénu, může využít jedinečného navýšení výkonu až na 329 kW, což představuje 440 koní. Při překonávání různých terénních překážek obsluha určitě ocení hydrostatický pojezd se čtyřstupňovou převodovkou, disponující standardně uzávěrkou diferenciálu přední nápravy. V případě využití stroje v opravdu extrémních podmínkách lze doplnit sklízecí mlátičku o hydrostatický pohon i zadní nápravy.
Opravdový převrat ovšem proběhl v části pohonů mláticího mechanismu a vkládání, kdy se konstruktéři definitivně rozloučili se systémem řemenových variátorů. Na celém stroji je minimum klínových řemenů, neboť o většinu pohonů se stará hydraulika. Mlácení zajišťuje nový rotor s délkou 2612 mm a průměrem 762 mm. Jeho otáčky jsou nastavitelné z místa řidiče ve třech rozsazích od 220 do 1180 n/min.
Unikátní pohon rotoru Power Plus tvoří CVT převodovka, jejíž koncepce je prakticky totožná s Vario převodovkou známou například z traktoru CVX. Konstantní část výkonu se přenáší mechanickou cestou ozubenými koly planetové převodovky a druhá část pracuje na hydrostatickém principu. Podobná CVT převodovka jako u pohonu mláticího ústrojí je použita i k pohonu vkládání, a tak stejně jako u rotoru je možné pohodlně z místa řidiče měnit otáčky sklízecího zařízení a šikmého dopravníku.
Velkých změn doznal i systém čištění. Šneky nahradila klasická stupňovitá vynášecí deska, na kterou navazuje krátké žaluziové předsíto. Zde se poprvé odděluje těžší zrno od lehčích plev. Čištění probíhá na elektricky stavitelných žaluziových sítech o celkové ploše 6,5 metru čtverečního s automatickým svahovým vyrovnáváním do sklonu 17 procent. Otáčky hydrostaticky hnaného ventilátoru lze opět nastavit z kabiny.
Traktor pro malé zemědělce
Poslední letošní novinkou je traktor Case IH JX 1075 C, další platformový produkt vyrobený v italském závodě Jesi. Tento malý kompaktní traktor s tříválcovým přeplňovaným motorem o výkonu 75 koní se vyznačuje velkou variabilitou výbavy včetně převodovek. Další charakteristikou jsou přední hnaná náprava s uzávěrkou diferenciálu, velmi silný hydraulický systém (čerpadlo dává 64 l za minutu), tři okruhy hydrauliky, vývodová hřídel s dvěma rozsahy otáček, na přání klimatizovaná kabina, zadní tříbodový závěs s mechanickou regulací, na přání může být i EHR. Tři modely JX 1060, 1070 a 1075 C, (první model má motor bez přeplňování) jsou určeny pro malé soukromé zemědělce nebo do podniků, kde chtějí nahradit dosavadní traktory Zetor.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *